Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 11 srp 2018, 17:50

Inak Vitakola je v ponuke v najnovsom katalogu od Starklu.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 24 srp 2018, 09:03

děkuji, už více firem dováží vitakola a prodává tady. Tím si ušetříme na poštovném, z polska by stálo 17 eur, u nás to bude asi trošku levnější.dobré je, že z polska to posílají kamkoli do celé eu a ještě vyvážejí na východ až po vladivostok. UJÍMÁ SE TO VE švýcarsku, finsku a i v jiných zemích.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 zář 2018, 19:53

když si dáte do vyhledavače vitakola, vyjede vám v první řadě nechvalně známá firma konvičkovi.Zná ji čoi,policie a mnozí obraní klienti.Triky této firmy zůstávají dlouhá léta stejné a odporují zákonům i slušnosti.Už se polepšili v tom, že některou rostlinu prodávají dokonce i s cedulkou.Lákají na nízké ceny ale takovou udělí jen málokomu, ještě jsem to od nich nezažil,vždy byla spíše vysoká.Triky,nepravdy,účty.když chcete muchovník ihned ho máte ale bez cedulky a je tvrzeno, že je to přesně nten co jste chtěl.peníze za každou cenu.mimo jiné vitakola je licenční odrůda a jako taková musí být prodávána s originální cedulkou.Prodej bez ní může být pokutován pokutou od 4 milionů výše. to též platí všude ve světě i u amazon.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 03 říj 2018, 17:43

Druh kolomikta má vysoký obsah vitamínu C ,i jiné druhy ho mají hodně.Mrkněme na účinky jen tak stručně:

Schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU - NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012
Vitamin C
Vitamin C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci zubů
Vitamin C přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
Vitamin C přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Vitamin C přispívá k normální psychické činnosti
Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému
Vitamin C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Vitamin C přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E
Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa
Nejlépe je ale přečíst si knihu Vitamin C i zdorovje od Dr.Linus Pauling, je tam toho mnohem více.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod antarian » 03 říj 2018, 22:03

Zdravim,
Koukam jeste na moznost vysadit pro vetsi pestrost par kolomikt namisto toho vysazet same arguty. (Takze na stanoviste nizsi bych dal zrejme prave kolomiktu)

Chci se zeptat jak je to s velikosti plodu porovnani arguta a kolomikta?
Existuje jeste jina odruda dosahujicich plodu kolem 4.5g a vice krome vitakola?

Plus asi jeste otazka kolik kilo plodu se da asi tak ocekavat z jednoho stromku? Necekam zazraky, spis pro predstavu.

Plus dostane se pil ze samce za roh? A jak daleko se dostane pil z kolomikt a z argut?:-) (at vim do jake vzdalenosti asi tak mohu samice sazet?) Ta vzdalenost mi tam.od samce vychazi na cca 8m pokud dam.samce do rohu pozemku. A pote po 8 metrech by zrejme nasledovali samice (vsechny plus minus v teto vzdalenosti. Blize konstrukci pripravenou nemam a hlavne tam mam zahradku :-) )
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod pavell » 03 říj 2018, 23:29

No řekl bych že včela uletí o něco víc jak 8m a zvládne to i za roh. :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod antarian » 04 říj 2018, 08:30

Ahoj, ja ze cetl specialne u argut neco o orenaseni vetrem a potrebe byt k samcum idealne do 8 metru coz pro me neni uplne snadn kdyz to budu mit v lajne (nemam to na vic rad nebo neco podobneho)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod pavell » 04 říj 2018, 10:08

Nevím jestli arguty opyluje vítr, určitě bych na to nespoléhal, ale podle mě ne, snad se k tomu vyjádří nějaký odborník, ale včely je opylují určitě tak není co řešit.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 04 říj 2018, 21:45

pavell píše:Nevím jestli arguty opyluje vítr, ale včely je opylují určitě tak není co řešit.

Tak na včely bych zrovna nesázel, na arguty ani kolomikty nejdou. Jako opylovač slouží hlavně čmelák a i ten vítr. Včelu jsem tam ještě nespatřil.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod pavell » 04 říj 2018, 21:55

Včela je prevít, pokud v době květu kivi kvete něco co víc meduje a je toho větší množství tak je to asi moc přitahovat nebude, ale i tak si myslím že toho opyluje víc než vítr.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 04 říj 2018, 23:09

pavell píše:Včela je prevít, pokud v době květu kivi kvete něco co víc meduje a je toho větší množství tak je to asi moc přitahovat nebude, ale i tak si myslím že toho opyluje víc než vítr.


medovice v lese ( mšice ) lesy hučí včelami :mrgreen: ono by to chtělo spíše napsat torza lesu hučí včelami . Co nezmohl vítr , dokonal lýkožrout a václavka E9 E11 E7
smrky na vítkovsku a v mnoha jiných lokalitách vzaly za své.

Nepatří to sem ale kupodivu tady v Německu i Rakousku maji pěkné smrkové lesy v polohách kolem 350 - 600 m.n.m - chodím na hřiby a ted při poslední výpravě jsem nalezl krásný les výšky kolem 20metru Thuja Plicata ( cedr) , hodně douglasky monokultury a smrky v pohodě . Kurovce málo.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 05 říj 2018, 09:56

Tak jak to teda je s opylením aktinidií: Aktinidie nemají nektar!!! Včely jdou na argutu,ale pouze na samce, berou z něj pyl.Přitom ho část uvolní do vzduchu a vítr ho zanese na samice. Na kolomiktě jsem včelu ještě neviděl. Jiné druhy aktinidií, subtropické a tropické ale nejspíše nektar mají, protože v číně používají na jejich opylení druh včel apii surinama, tento druh umí opylovat zvláště květy obrácené otevřeným středem dolů,jak to aktinidie dělají.Na polygama jsem včelu neviděl, hledám od ní samce,ten nádherně barví listy do stříbrna a voní na dálku i deset metrů./člověku, jiným mnohem dále.Dělal bych z květů parfemy/.

Nové hodnocení jednoho našeho kolegy: Z kolomikt byla letos nejlepší vít, pak viktor,pak vitakola. U Vítů ještě daniela. Tento výsledek platí jen pro letos, protože jiné odrůdy ještě nedostaly příležitost se projevit v plné míře, a protože co rok to jiná situace.Degustace jabloní se také dělá každý rok a mění se.Potěšilo mne že jsem tam zahlédl i novou jabloˇ, která má obsah vitamínu C okolo 40mg !! dosud jsem viděl jen okolo 30mg u starých odrůd berlepšova reneta, ontario.Jinak jablka mají často jen 5až 10mg.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 08 lis 2018, 09:10

vítr opylí i na 15m, u rakytníku málo ale ano mi opylil i na 300m. odrůdy s většími plody existují, ale nejsou dostupné u nás ani v eu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 08 lis 2018, 09:21

Pozor, nejlepší firma se sazenicemi- clematis.pl má problém, který jak věřím vyřeší, má tam bud sabotéra neb blázna, neb zločince.Přitom jedině oni mají licenci na prodej vitakola a všechny naše i cizí firmy to mohou prodávat jen s jejich cedulkou.Lidem ale ze sazenic vitakola vyrůstají bud samci, nebo samice s malinkými plody.Koupit, ale nejste si jisti a možná budete muset reklamovat. Nikdo jiný vitakola nemá a nesmí. Já mám jen 5cm vysoké, takovou může sežrat slimák nebo kočka za jednu noc. velkou už nic nezničí.Pletivo kolem je jistější u malých.Řeší se problém.Je to pořádný průšvih.Cedulka má udávat i záruku kvality a stane se tohle.Ještě že vitakola kvete už brzy i na malinkých sazenicích a v centru květu je zárodek plodu, který když má hodně protáhlý tvar, tak potvrzuje správnost odrůdy.
Jednomu klientovi sežraly kořeny kolomikt krtonožky, druhému lalokonosec. Chce to dát na keř s dozrávajícími plody fotopast, aby jsme věděli, kdo sežral chybějící plody.Byl to nejspíše plch, ale možná i kuna.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 08 lis 2018, 20:32

Hmm tak bohužel zřejmě i já mám vitakolu s malými plody. Přisuzoval jsem ty malé plody suchu a hryzcům, ale při mém štěstí na kolomikty mám jistě drobnoplodou vitakolu nevalné chuti.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků