Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 08 úno 2019, 20:23

Palino, ještě jeden poznatek mám u těch borůvek, co v zimě neztrácí listí. Zdálo by se, že všechny stejně v zimě odpočívají, ale teď jsem zjistil, že u třech borůvek na balkoně, z nichž jsou 2 Legacy olistěné, jsem musel doplnit 20 litrů vody do spodní nádoby, kdežto u třech dalších bez listů stačilo doplnit pouze 6 litrů. Naposledy jsem doplňoval vodu někdy v říjnu. Takže z toho vyplývá, že olistěné borůvky je třeba v zimě v případě sucha, přednostně zalévat. To bude platit i u borůvek v zemi. Údajně v zimě sílí kořenový systém.
Jinak ještě k té Darrow. Na balkoně umrzla. Tu co mám v zemi se mi předloni hodně rozrostla, tak jsem čekal, že bude mít i mnoho plodů, ale opak byl pravdou. Je docela možné, že je náchylná na mrazíky v době květu a proto minimálně plodí, ale o to více bujně vyhání nové větve. Pokud bych ji pěstoval pro listí na čaj, tak bych si mohl výskat. Takže letos se na ni zaměřím, abych poznal v čem je problém.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 úno 2019, 06:50

To zhadzovanie listov nemusí byť len odrodová záležitosť. Tento rok mi jeden koreň Liberty ponechal do teraz asi 2/3 listov. Sám neviem prečo, minulý rok ich zhodil všetky. Takisto Huron má doteraz 2/3 listov a idú aj pomerne ťažko odtrhnúť. No pri Hurone to bude aj odrodová záležitosť, ten necháva časť listov vždy. S tou slabšou úrodnosťou som mal do teraz problém aj ja. No tento rok bude bohatá násada kvetov na všetkých rastlinách. Prvý krát budem musieť redukovať aj plodonosné drevo, niektoré korene ho majú až priveľa. Aj taký spartan má kvetných pukov síce najmenej, ale aj tak cca o 2/3 viac ako v minulom roku. No u neho je tých kvetných pukov teraz optimálne množstvo, takže budem strihať len nepotrebné výhony.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 úno 2019, 08:19

Jsme na tom stejně, zelené listy na borůvkách máme bez ohledu na odrůdu, spíš podle stanoviště - na Valašsku je to celkem v pohodě, pokud byly nějaké zelené listy, snažili jsme se je otrhat, aby sníh větve nepolámal. Na jihu máme komplet zelenou jednu část s asi šesti odrůdama - ve stínu a bazének, takže mnohem víc vody oproti ostatní výsadbě. V tom bazénku to rostlo ještě v prosinci. Předpokládáme, že střih letos bude probíhat hlavně podle toho, jak budou namrzlé nevyzrálé konce větví usychat .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 úno 2019, 22:14

Konečne som našiel video, kde strihajú čučoriedky rozumným spôsobom.

https://www.youtube.com/watch?v=G3slQwdLnH8
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 14 bře 2019, 15:15

Zdravím všechny nadšené pěstitele borůvek.Potřebuji se poradit.Loni jsem koupila malou zahrádku a letos mám objednané tři borůvky, odrůdy: Spartan, Charlotte a Goldtraube. Nevím, jak budou velké, cena je cca 140 kč, tak neočekávám nic maličkého.
Prošla jsem zde fóra o borůvkách a jsem na rozpacích, ohledně výsadby a péče.Sázíte do bazénků, do děr vyložených fólií a do nádob.Zarazilo mne, že třeba farma borůvky Provodov vyloženě nedoporučuje jámy čímkoli vystýlat, voda prý má odtékat, jinak hrozí uhnití kořenů.

Podmínky na mé zahrádce jsou: výška n.m.214, jižní poloha,celý den slunce,závětří.Terén lehce spáditý.V okolí je skalnaté podloží-ortorula, která je kyselá.Půda na zahrádce hlinito jílovitá,je tam vcelku vlhko a mech.Nad zahrádkami je kousek smíšeného lesa. K dispozici pitná i užitková voda.Užitková je z nádrže v kolonii,její zdroj mi zatím není znám. Pitná je měkká a má tyto parametry:
Dusičnany: 4,0 mg/l (2.5.2018)
Vápník: 28,3 mg/l (2.5.2018)
Hořčík: 1,95 mg/l (2.5.2018)
Tvrdost: 0,79 mmol/l (2.5.2018)
Tvrdost něm. stupně: 4,4 °dH (2.5.2018)
Loni jsem musela zalévat i pitnou,užitkové byl nárazově nedostatek.Sudy na dešťovou vodu jsou tam dva.Pro borůvky mám místo u plotu, kam celý den svítí slunce.Spodní voda nevím, ale kopali jsme díru cca 90 cm, dole asi pod 60 cm už byl hodně jíl, celkem vlhký, na to loňské sucho.
Myslím, že by se na takové zahrádce borůvkám mohlo líbit a chci jim vytvořit nejlepší podmínky.Mohu tam zajít každý den.
Díry plánuji jednotlivé 90x 90x40 cm, substrát baltskou bílou rašelinu+ štěpku půl na půl + zamulčovat. Nevím, zda můžu přidat keramzit, nabo perlit pro zadržení vlhkosti. Také nevím, zda můžu přimíchat kupovaný kompost, granulovaný kravský hnůj.Obalované hnojivo Agroblen, které doporučuje farma Provodov, jsem na netu našla jen v obrovských baleních.Uvítám každou zkušenost a radu ohledně výsadby a hnojení borůvek v jámě bez folie a hnojení pokud možno nekomplikovaně. Po pročtení fóra se v tom poněkud ztrácím a nerada bych se dopustila chyb.
Děkuji a borůvkám a borůvkářům zdar! :D Zdeňka
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 14 bře 2019, 17:18

sida píše:Zdravím všechny nadšené pěstitele:D Zdeňka

Ahoj Zdeňko, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 bře 2019, 17:46

Za mě: máš nějakou představu kolik borůvek chceš ve výsledku pěstovat? Jen ty 3 nebo víc? Pokud by to mělo být víc, pak už se asi vyplatí budovat nějaký ten "bazének". Pro výsadbu doporučuji použít čistou rašelinu, případně to trochu namíchat s tou štěpkou. S kompostem nebo nějakýma jinýma substrátama bych byl opatrný, rašelina je jistota. Ale určitě bych to oddělil od okolní zeminy, ať je jakákoli - teď je to snadná práce, dodatečně se to pak dělá blbě. Není to jen kvůli případné zásaditosti okolní půdy, ale také kvůli udržení vody uvnitř. Dá se to vyložit fólií nebo zakopat velké kontejnery a v určité výšce nějak pořešit odtok přebytečné vody (udělat díry není nic složitého).
Hnojivo prostě jakékoli na kyselomilné rostliny, je už na tobě zda organické či jiné, dobrá jsou ta s velkým podílem rohoviny.
Zálivku pokud možno dešťovkou dokud je k dispozici, pak už asi tou pitnou.

Díval jsem se na to video farmy Provodov, kde nedoporučují jámy vystýlat - nevím jak jsou na tom v Provodově s deštěm (řekl bych, že celkem dobře), ale v suchých lokalitách rozhodně žádné uhnití nehrozí a mnohem reálnější je ten scénář, že ti rašelina v létě přeschne, pak to zalíváš jak magor, všechna voda teče nějakým otvorem do hlubin země a když hrábněš rukou ke kořenům, tak je to zoufale suchý a rostlina ti vadne před očima. Takže pokud tam u Vás nemáš v létě bouřku každý druhý den a bojuješ spíše se suchem, tak dej na mou radu a nenechávej jámu bez vystýlky.
Naposledy upravil moonvil dne 14 bře 2019, 19:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod svazenka » 14 bře 2019, 18:47

Kanadské borůvky jsme vysazovaly na podzim 2016. Jámy velikosti cca 50X50X50 vyložené propustnou černou netkanou textílií, do kterých se vešlo asi 120 l čisté rašeliny. Na jaře přihnojujeme granulovaným hnojivem na borůvky a hodně zaléváme. Odrůdy máme Bluecrop a Chandler. Obě nám chutnají. Chandler má větší plody a zraje až po odrůdě Bluecrop.
Obrázek

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 14 bře 2019, 23:16

Aký je Váš názor na použitie tohto hnojiva pre čučoriedky?

Obrázek
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 bře 2019, 23:26

To vypadá jako nějaké univerzální hnojivo na zeleninu, ale ne pro borůvky. Kdoví kolik je tam vápníku...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 14 bře 2019, 23:32

Obsah živín:
vlhkosť v % max.15,0; obsah spaliteľných látok v sušine v % min.68,0; celkový dusík ako N prepočítaný na vysušenú vzorku v % min. 5,0; celkový fosfor ako P2O5 prepočítaný na vysušenú vzorku v % min. 3,0; celkový draslík ako K2O prepočítaný na vysušenú vzorku v % min. 2; Hodnota pH 6,5 - 8; pomer C:N max. 30.
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 15 bře 2019, 01:22

Podle pH asi toto hnojivo pro borůvky vhodné nebude...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 15 bře 2019, 16:15

Děkuji za za přivítání a za rady,
borůvky mi určitě budou stačit tři, další neplánuji.Vidím to tedy, že na dno jam dám fólii tak, aby byla po stranách cca 10 cm do výšky- rantl na zachycení vody. Jámy v tom případě raději 50 cm do hloubky a šířka by mohla stačit 60 cm. Stěny vystelu netkankou.Pak už jen rašelina se štěpkou a mulč.Hnojivo koupím hoštické na borůvky.
Vedle plánovaného stanoviště borůvek je sud na vodu,kam si mohu načepovat zásobu, pokud nezaprší, loni to byla bída.
Ještě otázka: čerstvě zasazené borůvky hnojit za jak dlouho? Ještě jednou díky. :) Zdeňka
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 bře 2019, 16:29

Hloubka 50 se mi zdá zbytečně moc, ve vyklopených kontejnerech vidím kořínky tak do 30cm, ale je možné, že hlouběji už nejdou, protože níž už stojí voda. Těch původně plánovaných 90x90x40 se mi líbilo víc, ale třeba se pletu...
To hnojivo zamíchej rovnou do té rašeliny během sázení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 15 bře 2019, 19:36

OK,takže není nutné, aby jáma byla hlubší kvůli zásobárně vody na dně, stačí oněch 40cm? Pak tedy borůvka půjde kořenama do šířky, dobře, jámy klidně 90x90. Vzhledm k tomu, že borůvky tam budou trávit celý svůj život, ráda to pro ně zařídím.Potřebovala bych ještě vědět, kolik litrů rašeliny mám koupit.Pokud budu míchat se štěpkou 1:1? V OBI mají balení 180 l .A tu štěpku je jedno jakou? Děkuji! S21
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků