Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 06 led 2019, 16:07

K zálivce:
Mladé rostliny po dvě sezóny po zasazení je vhodné zalévat, starší (cca od metru výšky) už to nepotřebují. Dostatek vody má však pozitivní vliv na velikost plodů a na přírůstky.

K živému plotu:
Rakytník se na živý plot moc nehodí. Občas vyraší výmladek i několik metrů od původního keře.....v konkrétním případě by mohl i u sousedů. Sladké odrůdy jsou vyloženě nevhodné, Botanika, Sluníčko a Slunečná (ale ta nejde ručně sklízet) by mohly fungovat, jako nejvhodnější bych volil Habego, je to nezmar a tvoří velké husté křovisko. Z těch sladších snad jedině Čujská, ta se mi zdá nejvitálnější......

K mouše:
Děsí mě to a asi nezbyde nic jiného, než začít stříkat sajrajty. Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá Bio-zemědělství.

K odrůdám:
Co se u nás komerčně nabízí, je asi všechno původem z Oseka. V posledních třech letech už je chybovost menší, nikoliv nulová. Když jsem před osmi lety kupoval Sluníčko, ze stopadesáti sazenic se vyklubalo Sluníček osm, Krasavic pět, Slunečné stodeset, neznámé podřadné deset, sedmnáct uhynulo. Takže i když máte na jmenovce uvedenou odrůdu, nemusí to nutně znamenat, že ji skutečně máte.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 úno 2019, 22:02

Dovoluji si zareagovat na předchozí příspěvky, které komentují choulostivost sibiřských odrůd. Testuji víc než dvacítku odrůd a choulostivost se potvrzuje. Když oznámkuji podobně jako ve škole, tedy 1 výborná, 2 chvalitebná, 3 dobrá, 4 dostatečná a 5 nedostatečná odolnost vůči našemu prostředí, hodnocení by bylo asi takovéto (abecedně) :

1 Habego, Hergo (další německé odrůdy nemám)
2 Leikora
3 Altajská, Botanika, Kapriz, Klaudia, Moskevská krasavice (chuťově nedobrá), Rosinka, Sluníčko, Tenga, Žemčužina
4 ostatní ruské odrůdy
4- Inja, Nela, Sibiřský rumjaněc (evidentně se jim moc nedaří)
5 Pantělejevská, Podruga (uhynuly)

Půda těžká, jílovitá, mírně kyselá, 480 m.n.m.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2019, 09:34

Botanika u tebe až ve trojce? Tady určitě za jedna. Altajská maximálně 2, naopak Klaudia 4-5.
Ale to bude u každého trochu odlišné, to je jasné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 14 úno 2019, 15:08

Botanika dokáže skvěle regenerovat, ale zasychají ji konce větviček, dokonce jsem uvažoval i o 3-. Ani Leikora není na jedničku. Ostatní trojkařky (Altajská se nijak neodlišuje) jsou celkem v pohodě a přibližně na stejné úrovni - zatím. Příjemně překvapila Žemčužina, na to jak je sladká.
Budu rád, když se vyjádří i někdo další.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Nemoc rakytníku

Příspěvekod joe smoked » 17 bře 2019, 00:19

Dobrý večer, zdravím všechny zde. Mám dvě Siroly a jednu Botaniku. Zdatně plodící stromky staré čtyři roky. Loni v létě jsem ale zjistil na obou Sirolách, a bohužel i mé oblíbené sladké Botanice tuto nemoc (viz obrázek) Šedé místo je zatřéní stromovým balzámem. Jedná se o verticilliozu? S dusíkatým hnojením jsem to nepřeháněl trochu Cereritu a jedenkrát na podzim hnůj, a z dřívějška to byla půda - panenská planina.... Četl jsem i forum zde a jak píše moonvil v srp. 2018 nikde jsem se nedopídil žádného postřiku, a řez u Sirol by byl dost brutální, i když možný. U Botaniky ale přímo likvidační - zasažen je kmínek kousek od země...Když už tedy, myslíte že je tato nemoc nakažlivá? Chtěl bych totiž pořídit další kousek, opět sladší, asi ale bohužel méně otužilou odrůdu Nela. Myslíte že je to krok vedle? Dočetl jsem se že ty kyselejší jsou více odolnější ale ta chuť... :( Můj způsob upotřebení rakytníku je především zamražení v 50 gr pytlících a potom dobrovolně - povinně celá rodina během roku užívá 3-5 bobulek 4 až 5x týdně. Výsledek je potom dost uspokojivý :D Děkuji za zkušenosti všech... Máš to tady dost vychytané moonvile, plus web plnazahrada cz., přijmi mé uznání. Díky za takové stránky, jsou velkým přínosem :)
Obrázek
joe smoked
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 bře 2019, 20:19
Bydliště: Kroměřížsko - 210 m.n.m.

Re: Nemoc rakytníku

Příspěvekod Petr z H. » 17 bře 2019, 07:58

Já bych si tipnul, že se nejedná o nemoc, ale že to je vyžrané od larvy hmyzu? Pokud si dobře vzpomínám, podobný problém dělají larvy jedné můry na některých ovocných stromech - můra naklade vajíčka, vylíhnutá larva pak vyžírá vnitřek letorostu. Takto rozsáhlé vykotlání je pak důsledek postupného odumírání narušených pletiv.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Nemoc rakytníku

Příspěvekod joe smoked » 17 bře 2019, 10:22

Ano opravdu to vypadá jako vyžrané.To by se ty potvory podělili o všechny tři moje samice :( Včerejší obrázek je Sirola, dnešní Botanika, kmínek ve výšce čtyřicet čísel od země. Nad tou vyžranou dírou je ještě jeden defekt, a to vypadá jako snad klovanec od strakapouda, že by lovil tu larvu? No jdu ven zkontrolovat pořádně Pollmixe... Díky Petře :)
Obrázek
joe smoked
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 bře 2019, 20:19
Bydliště: Kroměřížsko - 210 m.n.m.

Re: Nemoc rakytníku

Příspěvekod Stanley_51 » 17 bře 2019, 10:49

joe smoked píše:Dobrý večer, zdravím všechny zde.

Ahoj, vítám tě u nás na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Rakytník

Příspěvekod joe smoked » 17 bře 2019, 16:58

Díky za přivítání Stanley 51. Budu častým návštěvníkem :)
joe smoked
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 bře 2019, 20:19
Bydliště: Kroměřížsko - 210 m.n.m.

Re: Nemoc rakytníku

Příspěvekod nene » 17 bře 2019, 18:53

joe smoked píše:Ano opravdu to vypadá jako vyžrané.


Taky to známe, jabloňové větvičky, rybíz, vrba.....jestli je to opravdu to, co si myslím, tak doporučuju strčit do té díry drát kam až to jde a pokvedlat s ním, my to takhle mordujeme sice v létě, ale co kdyby - obvykle tam něco rozmáčkneme :x .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod Petr z H. » 17 bře 2019, 19:17

Mám pocit, že ta larva v tom žije 2 roky (takže i přes zimu). Takže čím dřív, tím líp a je šance na zachránění dřeviny v rozumném stavu. Pokud se to děje častěji, chce to asi pravidelně sledovat, jestli v něčem není dírka, okamžitě prošťouchnout drátem a zapatlat třeba voskem (aby se tam nedostávala voda a nehnilo to).
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 17 bře 2019, 20:14

Ano, je to larva (žlabatka, bejlomorka?) a s takovým výhonem je zpravidla ámen. Na rakytnících se občas objeví, víc mi ale dělá neplechu na zimolezech - dokáže zlikvidovat celý keř a nevím jak se tomu bránit, když to člověk zjistí, tak už je pozdě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod joe smoked » 17 bře 2019, 20:54

Takže larva co velmi ráda baští i zimolezy? Mě snad trefí. Nějakých 8 m od těch rakytníků mám 2 Amury a 2 Altaje :D14 Děkuji všem za info. Dnes se mi bude špatně usínat :(
joe smoked
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 bře 2019, 20:19
Bydliště: Kroměřížsko - 210 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 24 bře 2019, 19:51

Dnes začal prášit samec, blizny na samicích už jsou viditelné, tak by se něco mohlo podařit opylit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod jarod72pm » 10 čer 2019, 02:23

Taky jsem loni nasadil mladé samice Altajská a Klaudie , po zimě se krásně rozjíždí tak snad jim to vydrží do budoucna a bude co sbírat :-)
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník