muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2019, 13:30

Martina máme roubovaného a je výborný. Mohu tedy srovnávat pouze s obyčejným muchovníkem lamarkii, který mi také chutná, ale Martin má výraznější chuť a plody jsou větší.
Letošní násada květů.
Obrázek
Martin


Obrázek
No name
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 15 dub 2019, 16:20

Asi by tenhle dotaz měl být v receptech, ale týká se muchovníku - neporadíte někdo, jak zabránit muchovníkové šťávě, získané z odšťavovače, v želírování?
Běžně z většiny ovoce děláme šťávy - jsou určené k pití, že? :D ...ale muchovníková šťáva se nám během chvilky zdrcne a dá se tak jedině pojídat lžičkou :( ...vzniklý zdrclý sliz nám ani zrovna moc nechutná.
Nevíte někdo, jak tomu zabránit, jestli například přídavek nějaké jiné šťávy tomu zdrcnutí nezabrání? Vařit ji nechceme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 15 dub 2019, 19:41

Chtělo by to vygooglovat, ale napadla mě jedna věc: Čím kyselejší šťáva/dřeň, tím dle mých zkušeností snadněji dochází k želírování. Tím pádem by se snad dalo zabránit želírování přídavkem zásady - tady by to asi chtělo pohledat "zásadité potraviny", ale zkusil bych třeba smíchat tu šťávu s mlékem. Ještě je ale otázka, jak ta směs muchovníku s mlékem bude chutnat :D
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 15 dub 2019, 20:18

Pokus o mléčný koktejl (šťáva do mléka) právě dopadl taky na fuj - spousta kousíčků rozptýlených v mléce (a máme dobrý mixer :) ) a nejhorší je, že stačí chvilku ten koktejl nechat stát a je "tuhej".
Chyba je nejspíš i ve způsobu odšťavování - šnekový odšťavovač, ale děláme tak skoro všechno ovoce. Ono to pomačká i ty pecičky a toho pektinu (či čeho) je tam potom asi nějak moc....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 dub 2019, 21:04

mam tu sirup z chorvatska a je dobrej :D jenze vodu už jaksi nepiju ( zdejší voda je samej šutr strašně tvrdá ) S13 takze mi tu stoji flaska sirupu v ledničce a nevím čeká to na volaku přiležitost . Dávám přednost pivu jak není Burčak S20 S14 S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 16 dub 2019, 08:15

Při (neúspěšném) pátrání na netu, jak nemít z muchovníkové šťávy gel, jsme narazili na pěkný recept na výrobu želé z muchovníku:
https://pickyourown.org/saskatoonjelly.php
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 16 dub 2019, 16:35

Kasvo píše: ale ked som potom hladala a pisali ake velke mozu niektore odrody dorast som sa trochu vylakala :D daju sa teda udrzat mensie? keby ste si mali posadit len jeden, ktory by ste vybrali?
Prince William by asi vyhovoval, akurat tu pisali ze rodi najmenej, tak ci bude mat dost velku urodu ked to bude nas jediny ker? Sme 5clenna rodina :P


Neboj, já mám sice ve VDF velké stromy, ale tam mám dostatek místa a tak to s tím řezem nijak moc nepřeháním a pak to roste. V Praze je to trohu horší a tak stejně starou rostlinu (i stejné odrůdy) pravidelně řežu a po 8 letech se mi to stále daří udržet na přijatelné úrovni tak kolem 2 m max., viz foto.

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.04.19

Je akorát důležité pravidelně řezat především vnitřní silné větvě, které rostou hrozně do výšky. Ty boční větve již tolik nerostou, někdy je ale problém muchovník donutit, aby je dělal. Ale jde to.
Jinak s odrůdami bohužel neporadím, když jsem rostliny kupoval, jmenovalo se to Amelanchierova borůvka a odrůdě nebylo nikde ani zmínky. Další už jsem nepořizoval a ani pořizovat nehodlám, 3 rostliny jsou až, až... :)
Takováto jedna rostlina, jako na fotce, zcela vystačí na čtyřčlenou rodinu, a to je děti likvidují, co to jde. A stejně ještě zbyde na ptáky a dost toho ještě zůstane každý rok na keři, protože se to nedá sníst. Bohužel se nedají pořádně uchovávat, ani zmrazením, nejsou potom dobré.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Lenkalor » 16 dub 2019, 21:21

Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 16 dub 2019, 22:19

To zní úplně přesně jako to, co jsme hledali, určitě vyzkoušíme a poreferujeme. Moc díky S6 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 20 dub 2019, 13:15

Obrázek S8
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2019, 16:56

No, tak to je teda pěkný kusan! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 23 dub 2019, 19:45

Kasvo píše:Prince William by asi vyhovoval, akurat tu pisali ze rodi najmenej, tak ci bude mat dost velku urodu ked to bude nas jediny ker? Sme 5clenna rodina :P

Prince William mám od Radima Peška a je veľmi úrodný.Plody sú menšie ako Martin ale zase šťavnaté a kyselkavé.Ja som muchovníky rozdal a vysadil do chotára.Nenašli sme okrem jedenia čerstvého uplatnenie.Džem bolo treba pasírovať lebo deti ho nazvali sezamový :lol: Kompot nič moc...
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod BXL » 24 dub 2019, 05:00

Je dobrý do zmesiek ale hlavne u nás najoblubenejšia bobula detí.Vlani im chutil natolko,že donutili rodičov vysadiť u nich,a malý prvák si ho osobne zobral na starosť.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 24 dub 2019, 07:34

U nás teda taky vede konzumace za syrova a potom je mrazím vcelku a v zimě používám do bublanin. A sem tam je trochu rozvařím a poleju s nimi nějaké knedlíčky. Osobně mě v tom trochu ruší ty bubáky, ale dětem je to jedno, ty to spasou. A když ne, klidně to nechám ptactvu nebeskému.
Oceňuji jarní kvetení i podzimní barvu listů, je to pěkný keř, mám je vysazené tak, abych to uplatnila.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 24 dub 2019, 16:31

Ja mam na zahrade Mandan, Martin, Northline, Prince William a Sleyt.

Martin a Northline maji nejvetsi bobule, na muj vkus celkem mackove. Zbyle tri jsou velikostne ok. Vsechny vyborne, kdybych mel vybrat jednoho viteze, tak u nas asi Martin ale jen tesne. PW ma vice kyselinek, ale loni mi rodil trochu min nez ostatni keriky (momentalne maji 4 roky a jsou vypestovane z klaciku - objednano ze zazvorky). Odrudy ale vypada, ze sedi, ani jedna neni smejd. Kdysi jsem vzal jeden lamarckii z hornbachu a musel jsem ho vyhodit - male suche plody.
Jen me loni prekvapil Sleyt. Byl doslova obsypany plody, coz ho nakonec velmi pribrzdilo v rustu, takze letos jsem mu kvety protrhaval, aby se situace neopakovala.

Jeste jedna zajimavost. U prace roste jeden muchovnich (nejaky olsolisty; na vysku cca 4m) a roste u office budovy ve tvaru U. Roste presne jakoby uvnitr, s tim, ze budova ho stini z vychodu, jihu i zapadu. Tipuju, ze ma maximalne hodinu svetla nekdy po ranu, kdyz je den nejdelsi. Plodi trochu opozdene, ale plody jsou prekvapive dobre i velke a plodu je na tom strome taky dost. Nasi sousedi maji tri kere taky na sever od baraku a sklizi kazdy rok. Ty ale maji urcite aspon par hodinek dopoledniho svetla. Kazdopadne to vypada, ze pro muchovnik (a jeho plodnost) to neni az takovy problem. Takove zimolezy bych si netroufnul pestovat na sever od baraku :)

Pro zajimavost, ten muchovnik je tady: https://www.google.com/maps/@50.0555683 ... 312!8i6656
Je to ten vysoky ker castecne schovany za tim "vetracim valcem". Celkove tu v okoli posledni dobou vysadili dost novych muchovnik okolo novostaveb, ktere tu nedavno vznikly. Neco jsem ozobaval minuly rok a bylo to vsechno chutne, takze to mozna ani nejsou semenace, kdo vi... Kazdopadne vsechna cest developerum.

Jinak na jare jsem odkopl neco od Mandanu a Sleytu, tak doufam, ze se to chyti. Taky jsem prostrihaval vsechny kere a vetvicky zapichal do stinu jen tak na zkousku, ikdyz vim, ze muchovniky z rizku moc nejedou.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků