muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 29 dub 2019, 08:22

Northline jsme koupili jako asi deseticentimetrovou rostlinku a do dvou let byl skoro ve dvou metrech....opravdu to nebylo vysazené stylem květináč - půda?
Northline velmi dobře koření (a odnožuje). Půda ve které ho máme my je čistý lepivý jíl ( když jsme chtěli dát odkopky, tak jsme narazili - skoro nebylo možné odkopnout a vypreparovat nepoškozený kus kořene). Tobě to roste, jako by to bylo pořád ještě v květináči....(smotané kořeny).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2019, 08:39

Vidím, že tam pod ním máš jako mulč borovou kůru. Muchovník moc nesnáší kyselou půdu, ideální je neutrální až spíše skoro mírně zásaditá. Zkus ho trochu pohnojit ledkem vápenatým, ale nepřežeň to. Jako mulč bych spíše doporučil odleželou posekanou trávu, mulčovací kůra není u muchovníku úplně nejlepší materiál k mulčování.
A jinak má moonvil pravdu, neznám moc více suchu odolných rostlin, než je muchovník. Vůbec ho nezalévám a i velmi dlouhá období sucha zvládá na výbornou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod robo » 29 dub 2019, 12:03

Mohu se přidat se svojí zkušeností. Minulou zimu jsem vytáhl lehce z půdy Thiessena (semenáč z Bormata, výška 1,5m) byl nějaký nakřivo, a zjistil jsem že má úplně sežrané kořeny od hryzců, zbyla mu tam jen taková kořenová bakule cca 15cm. Znovu jsem ho vrátil do hlíny přidal substrát a udusal. Na jaře vyrašil nasadil na květy a pak úplně uschnul. Měl jsem ho za nebožtíka a dále jsem ho (v loňském suchém roce) vůbec nezaléval. Letos jsem po zimě koukal jak puk, že znovu obráží, odnesla to asi třetina keře, která je definitivně mrtvá, ale Thiessen už zase kvete, prostě bojovník. No a teď doufám že jsem to nezakřikl a zase neuschne.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 29 dub 2019, 15:15

Praveze nebol sadeny z kvetinaca. Uz bol predtym v inej zahrade, bol presadeny s balom a skrateny aby sa vyrovnala strata korenov. Tym presadenim som sa vratil o rok spat, ale ani na novom mieste sa to nerozbehlo. Poda je kvalitna, urodna, vedla vysadene egrese, cernice rastu jak vrby. Par metrov je marhula, tiez krasne rastie. Zacinam mat podozrenie, ci nie je problem v samotnych sadeniciach. Asi sa nastvem a skusim zohnat nejaky vzrastny ker, nech stoji co stoji. Uz som z tohoto na infarkt. Take skvele ovocie a nie a nie ho dopestovat.
Co sa tyka tej kory, tu som tam nasypal vcera, nemal.som po ruke nic ine. V tom chyba nebude. To casom viem nahradit niecim lepsim.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Katika » 01 kvě 2019, 08:37

Ahojte,
Vedeli by ste mi poradit co sa stalo mojmu muchovniku? Ide o rainbow pillar, dostala som ho minuly rok, ma cca do 1 metra a na jar bohato zakvitol. Teraz po vikende som si vsimla ze takmer vsetky odkvitnute kvietky uschli a stonky zvadli. Ostalo asi iba zo 5 zivych plodov... prikladam obrazok

Obrázek

Obrázek
Katika
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29 dub 2019, 18:11

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 01 kvě 2019, 10:39

Katika píše:Ahojte,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 01 kvě 2019, 12:12

Katika píše:.... rainbow pillar...


Amelanchier canadensis 'Glennform' RAINBOW PILLAR®:

citát z Abeceda zahrady:

"U některých druhů se doporučuje pro vyšší procento opylení květů pořídit keře dva (muchovník kanadský). "

Takže asi neopylené...?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Katika » 01 kvě 2019, 13:39

Cize by som mala niekde zohnat inu odrodu toho kanadskeho alebo postaci aj olsolisty?
Inak som si vsimla ze kym kvitol vacsina hmyzu bola na nedalekej cucoriedke a muchovnik si nevsimali... mohlo byt aj to dovod?
Katika
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29 dub 2019, 18:11

Re: muchovník

Příspěvekod pavell » 01 kvě 2019, 14:27

Já jsem měl několik muchovníků vedle sebe a některé plodily hodně, některé skoro vůbec, ale kvetly všechny hodně. Ty tvoje odkvetlé květy vypadají nějak divně, je na nich něco jako plíseň možná to nebude problém jen v opylení.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 01 kvě 2019, 17:11

Upřímně nemám jistotu, co máme za muchovník (asi Cusickii), ale je jediný a je vždy obalený plody.
Mouchy ho mají v souladu s jeho jménem opravdu rády.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 01 kvě 2019, 19:06

Katika, Rainbow Pillar je okrasny muchovnik, ten na produkciu plodov nie je urceny. Mame ho a vzdy vacsina kvetov opada aj ked vedla kvitla Ballerina. Vytvoril len zopar drobuckych guliciek. V opeleni problem nebude. Niekde som cital, ze je geneticky jalovy. Cize ovocinarska hodnota nula. Moje odporucanie teda je kupit niektoru odrodu M. jelsolisteho ked chces dopestovat kvalitne ovocie. Musim podotknut, ze RP je jediny muchovnik, ktory bujne rastol hned od vysadby. Je mi to ale na dve veci. :lol:
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Katika » 01 kvě 2019, 19:30

MartinS píše:Katika, Rainbow Pillar je okrasny muchovnik, ten na produkciu plodov nie je urceny. Mame ho a vzdy vacsina kvetov opada aj ked vedla kvitla Ballerina. Vytvoril len zopar drobuckych guliciek. V opeleni problem nebude. Niekde som cital, ze je geneticky jalovy. Cize ovocinarska hodnota nula. Moje odporucanie teda je kupit niektoru odrodu M. jelsolisteho ked chces dopestovat kvalitne ovocie. Musim podotknut, ze RP je jediny muchovnik, ktory bujne rastol hned od vysadby. Je mi to ale na dve veci. :lol:


Dakujem za vysvetlenie. To je skoda, dostala som ho na zelanie aby som mala aj muchovnik do zbierky k cucoriedkam a zemolezom a sestra vyberie prave takuto odrodu :D Ostane teda iba na ozdobu. Mam uz zasadeny Martin ale je este malicky tak si na plody este nejaky ten rocik pockam
Katika
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29 dub 2019, 18:11

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 01 kvě 2019, 20:54

Tak ked uz mas Martina, tak to mas v podstate vyriesene. :D Len teda necakaj z toho RP iny uzitok ako okrasny. Ja som tiez naletel. To bol moj prvy muchovnik a ked som zistil, ze je jalovy, tak uz mi ho bolo luto vykopavat a nechal som ho do poctu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 01 kvě 2019, 22:04

Tak sa mi ten popis podarilo najst. Pre tych, co nevedia po anglicky: nechce sa mi to prekladat cele, ale klucova informacia je, ze z menej ako 10% kvetov sa vyvinu plody. Je teda jasne, ze to nikdy poriadne rodit nebude. Navyse plody maju velkost hrasku. Ale uznavam, ze chutia dobre. O pestovani kvoli plodom sa tam tiez nic nepise.

'Glenn Form' is sold as RAINBOW PILLAR® and was selected and introduced by Edward Losely of Losely Nursery in Perry, Ohio. Found in a group of Amelanchier canadensis seedlings, it was chosen for its dense, upright and symmetrical growth habit. RAINBOW PILLAR® has white 5-petaled flowers and purplish black fruits typical of the species but less than 10% of the flowers produce mature fruit. Its leaves are unaffected by powdery mildew and turn a mixture of bright red and green in fall. It grows 15 to 20 ft. tall and 8 to 10 ft. wide. U.S. Plant Patent #9,092 awarded March 28, 1995.

Problems
No serious insect or disease problems. Rust, leaf spot, blight and powdery mildew are sometime disease problems, and sawfly, leaf miner, borers and scale are sometime insect pests.

Garden Uses
Best in woodland, naturalized or native plant gardens, especially with dark or shaded backdrops which tend to highlight the form, flowers and fall color of the plant. Also effective along stream banks and ponds.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

rizkovani muchovníku

Příspěvekod petrpan » 13 kvě 2019, 14:50

Kdyz uz jsem tu opet vice aktivni, tak napisu i sem.
Z tech peti klaciku, co jsem koupil pred tremi nebo ctyrmi roky uz jsou celkem slusne kere. Z odrud co mam neni ani jedna propadak, jen Prince William mi prijde, ze rodi trochu min. Mozna je to dane i tim, ze kvete trochu driv a presne se mi na nem letos stalo, co je tady popisovane a vyfocene vyse. Nektere stopky s kvetama proste uvadly uplne cele, ale nasesti vetsina jich zustala a plodit bude. Hezky odnozuji Mandan a Sleyt, tak je odkopavam a mnozim.

A ted jedna zajimavost. Na jare (tusim, ze uz nekdy na konci unora) jsem trochu kere prostrihaval a vetvicky jsem zapichoval do stinu ke kompostu. Kvalita zeminy nic moc, dalo by se rici ze jsem je zapichoval vicemene do jilu, takze podminky k zakoreneni dost zle. Z cca 30-40 vetvicek to zatim vypada, ze dve se ujaly. Maji uz vice nez mesic listky, ktere nevadnou. Ostatni uz davno uschly. Bohuzel co to je za odrudu/y netusim, protoze vetvicky jsem neoznacoval. Zkusim poslat update na konci nebo behem sezony i s fotkama, pokud bude co fotit.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků