Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 01 kvě 2019, 12:08

Ještě k přezimování semen trifoliáty, letos jsem udělal pokus a vysel semena od 4 různých rostlin trifoliáty, díky testování jejich chuti jsem měl od každé rostliny část semen celou zimu ve skleničkách s trochu vlhkou rašelinou a část jsem nechal v plodech, které přes zimu shnily - vše ve stejných podmínkách v nevytopené garáži, která promrzá.
Všechna semena byla vyseta 17.4. 2019 přezimovaná v rašelině šla rovnou do substrátu, semena vybraná se shnilých plodů byla propláchnuta vodou a vyseta.

Výsledek vám nejlépe ukáže foto z 1.5. 2019:
Obrázek

Všechna semena přezimovaná v rašelině jsou do 14 dnů vyklíčena, semena se shnilých plodů zatím nic. Osobně si myslím, že nejlepší způsob přezimování semen trifoliáty je v rašelině někde na chráněném místě venku, s teplotami kolem 0°C i bod bodem mrazu, minimálně u nich dojde k rychlejšímu vyklíčení proti výsevu rovnou z plodů...

Letos jsem ještě zkusil pár mini Flying Dragonů vysazených venku v zemi přes zimu zasypat cca 30 cm pilinama, tak přežily, ale moc pěkně nevypadají :) a část nevyzrálých výhonů je pryč, i když letos u nás nešla teplota pod -15°C, takže pořádná zima je ještě neprověřila...stejně jsem zasypal i fíkovník ohnutý k zemi a ten je bez poškození..
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod MonikaV » 14 kvě 2019, 09:53

"Sanford F2 Curafora mi jde na květ ,ale co ty lístky, nějak se mi nelíbí kroutí se, může to být tím, že jsou kořeny po deštích podmáčené???
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 kvě 2019, 19:07

U sanfordu je tohle normální. Trochu nenormální je že se s tím všichni zbláznily, ale nevím proč. Plody jsou extremně pozdní a pokud to nedá zimu nikdy nedozraje.
I ve Francii potřebuje skoro dve vegetační sezony na dozrání plodu. Za mě ano ale jen ve skleníku chut plodu dobrá aroma taky. Na venkovní pěstování jsou jiné citrusy než todle S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod MonikaV » 15 kvě 2019, 10:15

ZdenekCernoch- Díky za info. Byl to dárek, takže jak se říká-( darovanému koňovi na zuby nehleď) :lol: :lol:
Nechám no v zemi ať si radí....
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 kvě 2019, 21:05

fotky ze září 2015
Obrázek
Obrázek

jedna a ta samá kytka sanfordu F2 curafora S20 ve Venelles Francie

trosku závidím v levo svíti jeden plod sanfordu v pravo nahoře Junos no 3 a pod junosem flying dragon, v levo vzadu nějakej hybrid citrangeremo nebo eremoorange
Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 01 říj 2019, 14:43

Můj zhruba desetiletý Poncirus letos konečně pořádně zakvetl a nyní již začínají žloutnout první plody.
Obrázekupload image by url
V odkazu první rok po výsadbě pro srovnání viewtopic.php?f=28&t=350
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod laradek » 02 říj 2019, 14:37

Krasavec!! u vas na Sibiri :wink:
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 12 říj 2019, 10:31

Stanley_51 gratuluji a doufám že najdeš odvahu na ochutnávku :D Hodila by se další jedlejší varianta Poncirusu.

Letos díky chladnému počasí na jaře můj FD nasadil jen 4 plody a navíc je všechny shodil, takže úroda nebude, trochu překvapila jedna cca 9 let stará trifoliáta v květináči, které uschlo zhruba 40% větví, to ji nejspíš vyděsilo natolik, že vytvořila první květ, ale ten byl sterilní, plod se nevytvořil.
Obrázek

Dalším překvapením je jeden semenáč Flying Dragonu, který se na podzim, na rozdíl od žluto-oranžové barvy u všech mých ostatních trifoliát,vybarvil do ruda, jestli se to bude opakovat i příští rok, mohla by z něj být zajímavá okrasná rostlina.

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Pedro » 24 říj 2019, 14:55

Staňo, krásný kousek. Sice je to Sibiř, ale pár mých rostlin skončilo na Vysočině a tak mám info, že přežívají, rostou a kvetou. Třeba zrovna letos mi posílal Petr Broža fotku jeho(mé-vyškovské 8) ) kvetoucí trifoliáty. U něj jako volná výsadba venku přežila, po několika pokusech s menšími, až větší starší rostlina.
Moje před 14 dny vypadala takto:
Obrázek
Letos mi vykvetl druhým dokem Flying Dragon, včera jsem plody sklidil. Je to ale ještě celkem malá rostlina:

Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod MonikaV » 24 říj 2019, 23:12

Takhle krásně rostoucí a hlavně plodící stromek dozajista láká lidi na samosběr :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 25 říj 2019, 09:55

MonikaV píše:Takhle krásně rostoucí a hlavně plodící stromek dozajista láká lidi na samosběr :D

Jo a ještě kdyby to tak bylo poživatelné, to by byla paráda.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod MonikaV » 25 říj 2019, 10:31

Myslím, že ten kdo nezná se v prvním okamžiku raduje, co uloupil a až doma přijde odměna- a to se jim pak protahuje pusénka S8
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod pavell » 25 říj 2019, 11:34

Jako náhrada citronu do čaje celkem dobré, nebo na semena, také jsem je jednou loupil v rosariu v Olomouci, myslím že už tam ten stromek není.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 25 říj 2019, 11:53

MonikaV píše:Myslím, že ten kdo nezná se v prvním okamžiku raduje, co uloupil a až doma přijde odměna- a to se jim pak protahuje pusénka S8

Ne pokud uloupí správný klon trifoliáty :D , minulý rok jsem dostal jeden plod Flying Dragonu a bez problému jsem ho celý snědl a docela si pošmákl (bez ironie), takže rozhodně má smysl zkoušet u nově plodících semenáčů trifoliáty i jejich chuť.

Po vyjmutí semen jsem ohrnul šlupku naruby a snědl celou dužinu, nic se nelepilo ani nebyla patrná velká kyselost jako třeba u citrónu, nejvíc to připomínalo pomelo pokud by se jedlo i s hořkými membránami, s přidanou těžko popsatelnou, ale ne nepříjemnou příchutí.

Obrázek

Mňamka :)

Obrázek

Takže Pedro a Stanley očekávám výsledky degustace vašich nově plodících trifoliát :twisted: Jinak mám studii z roku 2017, která potvrdila proti rakovinové účinky dozrálých plodů trifoliát a jako lék na trávicí potíže se používá po staletí v Číně a Korei, takže uděláte něco i pro zdraví :lol:
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod pavell » 25 říj 2019, 15:28

Proti rakovině je údajně velmi účinný citron, nejlíp bio, dát zmrazit a pak zmrazený jemně nastrouhat na jakékoli jídlo. Má být mnohonásobně účinnější než chemoterapie a bez zatěžování organismu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků