Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 19 čer 2018, 16:34

Nene je optimista, protože mu před měsíce provedla to samé Chipewa, které Nene při výsadbě nerozrušil kořenový bal :D - borůvka vysazená na podzim, do rašeliny s rohoskou, na jaro krásně vyrašila, kvetla a pak provedla to samé, co Martině. Taky jsme ji vyndali z rašeliny v podstatě v nedotčeném balu....bal jsme rozervali hrubou silou a borůvku vrazili zpátky do rašeliny, docela hodně ostříhanou (zůstaly jen pahýly) - už zase roste.
Samozřejmě je to hokuspokus, ono začne ale být brzy vidět, jestli se borůvka ještě snaží přežít nebo už to vzdala, rašelina je namíchaná, místo tam je a jiná případná borůvka někde v zahradnictví roste zatím vesele dál, takže není co ztratit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 19 čer 2018, 23:54

Martina píše: Když jsem "koště" vytáhla z květináče, kořeny byly v úplně stejném stavu jako při sadbě. Vůbec nezačaly prorůstat do hlíny. Tak nevím.
Obrázek


Do hlíny? Snad rašeliny.
Je skutočne dôležité porušiť vrchnú vrstvu koreňového balu pred výsadbou do rašeliny.
Mne sa tiež stalo, že počas jarného obdobia mi zhodili čučoriedky listy. V tom istom roku už žiadne lístočky nevyrašili. Ja som to nevzdala a neustále som ich polievala. Až v ďalšom roku opäť vyrástli listy. Trpezlivosť nielen ruže prináša. A pokiaľ sú na čučoriedke zelené vetvičky, je veľká nádej, že to nebude jej koniec. Vydržať!
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 23 čer 2018, 21:31

Borůvka byla a je v čisté rašelině. Když jsem ji sázela, kořeny jsem trochu rozrýpala - ale moc ne, to je fakt. Zpočátku byly oba květináče ve stínu, postupně jsem je přesouvala na slunce. Mate mě, že Northland je v pohodě - už sklízíme borůvky, Chandler byl holt cíťa. Jak mám porovnání jen s kupovanými,samozřejmě mi Northland moc chutná.
No nic, poslechla jsem Nene - za to nic nedám, dál uvidíme. Kdyžtak koště půjde... S3
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 23 črc 2018, 22:54

Tak bohužel, asi už bylo pozdě. Je to stále jen suché koště, tak jde. S3
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 11 říj 2018, 20:17

Podzimní hnojivo na borůvky už začíná „zabírat“. Mamce na balkoně tříletá NorthSky nasadila na květ. Nahoře je vidět už modrá borůvka. Na jaře neměla žádné květy ani plody. Začátkem srpna jsme sklidili 4 kuličky, teď to bude pátá. Vložená investice se začínají pomalu vracet. Truhlík Berberis 850,- Kč, borůvky NorthSky a North Country 300Kč. Zatím cca 250 Kč jedna kulička borůvky. Taková musí chutnat, i kdyby nechtěla.
Květy neotrhám. Nene bude mít na vánoce mražené borůvky a my přímo z keříku. Maruška nemusí chodit k dvanácti měsíčkům a může se stavit k nám. Borůvky jsou stejně lepší než jahody.
Květy jsou na starém dřevě a nové výhony mají až 92cm a vypadají zdatně. Avšak pokud by to mělo být příští rok stejné, byla by to borůvka vhodná snad pro anorektiky. Vedle ní v truhlíku je zasazena také tříletá North Country. Ta také na jaře neplodila až v srpnu měla květy i pár plodů, ale teď je už rozumná, nekvete a připravuje se na zimu. Je menší, její výhony mají délku jen do 82cm.
U obou nové výhony nerostou svisle vzhůru, ale trčí ven z balkonu, téměř vodorovně. Podkládám je destičkami, aby rostly aspoň šikmo.
Má někdo s těmito dvěma odrůdami dlouhodobější zkušenost, jak co do plození, tak i do růstu?

Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 18 říj 2018, 19:34

Snažil jsem se vyhnout borůvkám, které plodí vícekrát. Proto jsem mamce neobjednal na balkon borůvku Pute, protože tady Robo napsal, že mu kvetla v létě znovu. Teď v neděli jsem zjistil, že kromě Chippewy, NorthSky a North Country mi ještě zakvetla taky borůvka Top Hat. Naštěstí těch květů je jen pár a nedá se to srovnat s kvetením na jaře. Uvidím jaký vliv to bude mít u těchto borůvek na jaře.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 27 říj 2018, 21:02

Na jaře jsem máti zasadil na balkoně tříleté borůvky. Docela se jim daří. Přežily někomu na balkoně borůvky přes zimu?
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 27 říj 2018, 21:18

Kanadkám promrznutí kontejnerů nevadí, měly by ti normálně přežít, akorát si pohlídej ať ti nepřeschne substrát - velký mráz jej vysušuje. A jestli ti tam bude v zimě svítit slunko, tak bych zvážil nějaké zakrytí těch černých nádob, aby se přes den příliš neohřívaly.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 28 říj 2018, 08:50

Díky, snad to přečkají. Pokud nebude mráz, rašelina v násobě si doplňuje vodu ze spodní nádoby pomocí PP popruhů, které procházejí dnem. Pokud je ovšem hodně pod nulou, tak smozavlažování samozřejmě nefunguje. Pokud bych to přesto zalil, vytvoří se na povrchu např. 1cm vrstvička ledu. A to nevím, zda to není spíše na škodu, zda není lepší počkat až substrát rozmrzne a je schopen zase připouštět vodu a pak teprve zalívat.
Zakrytí nádob ještě provedu, teď je chrání listy, bez listů v zimě by prohřátí nádob mohlo hrozit.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 28 říj 2018, 09:01

Radek píše: Přežily někomu na balkoně borůvky přes zimu?

Mám borůvky v kontejnerech už několik let, nejdřív na balkoně a teď i na zahradě... corymbosum úplně bez problémů, a to i v menších květnících než máš ty. Nedávají to jen ashei a jejich kříženec Pink Lemonade.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod MartinS » 31 říj 2018, 09:10

Ja som mal 3 roky v kvetináčoch Spartana a Brigitu, narástli z nich pekné kry. Nerobil som s nimi absolútne nič. Niekoľko mesiacov som si ich nevšímal a na jar sa vždy pekne zazelenali. Je ale pravda, že boli v záhrade, takže dostávali vlahu z dažďa a snehu. Na balkóne by som ich občas polial v bezmrazovom období. Teraz sú vysadené v záhone, keďže sa mi ich už nechcelo v lete každý deň polievať, keď už boli veľké.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 04 lis 2018, 11:17

Díky Amy i Martine za odpověď.
amy80 píše: Mám borůvky v kontejnerech už několik let, nejdřív na balkoně a teď i na zahradě... corymbosum úplně bez problémů, a to i v menších květnících než máš ty. Nedávají to jen ashei a jejich kříženec Pink Lemonade.

Nechám na balkoně tedy 6 borůvek, jsou všechny vaccinium corymbosum: Bluecrop, Legacy (2ks), Spartan, Bluejay, Duke. Snad jim neublíží přemíra závlahy ze spodní nádoby – pomocí PP samozavlažovacích popruhů. North Country a NorthSky jsem raději odvezl na zimu na zahradu. V případě velkých mrazů je schovám do chatky.
MartinS píše:Ja som mal 3 roky v kvetináčoch Spartana a Brigitu, narástli z nich pekné kry. Nerobil som s nimi absolútne nič. Niekoľko mesiacov som si ich nevšímal a na jar sa vždy pekne zazelenali. Je ale pravda, že boli v záhrade, takže dostávali vlahu z dažďa a snehu. Na balkóne by som ich občas polial v bezmrazovom období. Teraz sú vysadené v záhone, keďže sa mi ich už nechcelo v lete každý deň polievať, keď už boli veľké.

Martine, pokud nechceme denně zalévat, lze použít jako dočasné řešení, samozavlažování ze spodní nádoby. Vyrobeno z desek, vystláno igelitem. Za celou sezónu jsem nádobu doplňoval jen 4x. Není to žádná krása, ale funguje to. Manželka na to ale brblá, tak je asi brzy zasadím do země.
5.4.2018
Obrázek

Zleva - dvouleté:Top Hat (kvete), Polaris, Patriot; tříleté: Sierra, Reka, Bluetta
2.11.2018
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Rasto » 10 dub 2019, 20:09

Dnes zasadené dve odrody: vľavo Pionier a vpravo Darrow

Obrázek
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 16 dub 2019, 19:36

Nazdar Rasto, myslím, že ten Darrow půjde do země. Posílám foto mého, zakoupeného v r. 2015 jako dvouletého. Dnes má výšku 113cm, předloni hodně obrazil novými větvemi, ale přesto loni bylo borůvek minimálně. Letos je násada květů docela bohatá, takže úroda bude snad lepší. Pokud je ta borůvka větší, enormně roste spotřeba vody. U mamčiných borůvek na balkoně (3vědra 20l s borůvkami stojí na spodní nádobě objemu 26l) jsem po čtyřech slunečných dnech musel dodat 20l vody. Jednou jsem to nestihl doplnit a největší bluecrop (170cm) na koncích oschnul.
Pokud bys uvažoval o květináči trvale, doporučil bych borůvku Top Hat (4r-50cm), Northblue (5r-65cm, kyselé plody) nebo Chippewa (5r-96cm, hodně sladké plody, 22mm, sousedka si sundala při prohlížení brýle, protože myslela, že jí ty borůvky zvětšují).
Horní foto Darrow, spodní Top Hat (loni tříletá chudinka 36cm a zdá se, že letos už bude mít plody)
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 15 kvě 2019, 12:41

Tak letošní zimu přečkaly na balkoně všechny borůvky. Nejvíc květů nasadil North Sky, nejméně Bluecrop, Legacy a Duke. U Legacy je zajímavé, že květy jsou zatím jen na předloňských výhonech. Na loňských jsem zpočátku myslel, že to budou jen růstové, ale zdá se, že se vyvíjejí ještě další květní pupeny. Možná bude taky vícekrát plodící. Dávám ale za pravdu Matesovi, že honba za stáleplodícími borůvkami je jen reklamní trik. Mohu to posoudit na Chippewě. První plody byly skvělé. Další plody měla sice taky, ale byly chuťově podprůměrné a bylo jich asi tak do 20-ti kusů. Ani ptáci si jich nevšímali.
Stav k 27.5.2019
Od leva: Duke - nejméně květů a plodů, Bluejay a Spartan - nejvíce květů a plodů
Obrázek
Vpředo 2x Legacy - na předloňských výhonech jsou už plody, na loňských jsou teprve květy; za nimi Bluecrop - plodů poskromnu, ale do podzimu bude mít asi už 2m a půjde k neteři.
Obrázek
Zleva: NorthSky - měl množství květů, ale většina oschla; pak NorthCountry - podobně jako NorthSky.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník