Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 10 kvě 2019, 06:34

I u nás na jihu - v plném květu o velikonocích, nestihli jsme opylovat a za týden potom už jsme nešťastně hledali aspoň trochu pylu pro opylení asimin na druhém konci zahrady, kde není opylovač....A to máme ty asiminy v koutě zahrady, kde skoro na jaře nesvítí slunko.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 12 kvě 2019, 13:20

Obrázek

sice ve foliáku, ale i na to rostou pěkně
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MonikaV » 12 kvě 2019, 13:47

Pěkná násada, gratuluji.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2019, 16:37

Na západě teprve teď začínají kvést, doufám jen, že už nepřijde žádná pohroma.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod onry » 14 kvě 2019, 13:01

Obrázek

Obrázek

Aktuální stav- pár prvních dozrálých květů. V pozadí zimolezy už mají plody a ludra kos se nedá ani vyhnat z podkeře
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 17 kvě 2019, 22:49

Musim rict ze prozatim je nejvetsi skudce asimin parta dvou stafbuliku :-(

To jsem si rikal, ze ty asiminy jsou nakonec asi to nejlepsi co se fakt krasne po vysazeni ujmulo, meli pekne stineni a ty moji ***** psy mi prosli skrz a primu komplet vyrvali ven a rozcupovali na kousky a Golden PA3 kdo vi ... minimalne ji dost poskodili a sli mrchy i na koreny, takze kdo vi...

Tak mam aspon ponauceni pro priste ze stineni fakt nestaci a musim to vsechno obehnat jeste pletivem :-(

Nejblbejsi je ze kdyby zlikvidovali Golden PA3 tak mi to ani nebude vadit, tech je v adavu hodne, ale primu jsem si bral posledni na jare:-(

taky ma nekdo podobne krasne zazitky?

Po lehkem vychladnuti:
Mam belle, allegheny golden pa3 (snad to prezije i kdyz trochu otrhana).
Z toho co si pamatuju ze v adavu bylo me napada ford amed, sweet virginia, sunflower, convis, sybley.
Nebo je lepsi zkusit sehnat primu (mozna byla naroubovana nova, uz si nepamatuju)

Z procitani atd. Me.prislo ze prima patri mezi to nejlepsi, proto jsem ji bral puvodne.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 18 kvě 2019, 00:38

Prima je na stareodrudy.org
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 18 kvě 2019, 21:37

pan Bajer uz mi potvrzoval, ze z novych roubovani bude mit i Primy :-D (tak ted se jen rozhodnout jestli si vezmu Primu nebo neco jineho :-) ) a hlavne asi pockam jak se s tim utokem popasuje i ten golden :-)

Vsechno co jeste zbejvalo a nebylo obehnane pletivem je kazdopadne obehnane :-D Dokud to nevyroste tak maji ty potvory proste pocit ze jsou to klacky na hrani a nejvic sem to asi dorazil tim granulovanym kravskym hnojem co jsem tam prihodil :-D (asi si rikali ze tam pro ne poradam nejakou hostinu)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 28 kvě 2019, 09:17

moonvil píše:Summer Delight ačkoli poctivě ručně opylována, tak neudržela ani jeden květ. Minulý rok na ní zbyl jediný cluster. Přitom je to hezký bujně rostoucí stromek.
Za mě teda velké zklamání a budu ji postupně přeroubovávat, protože co s asiminou, která je sice super raná, ale nemá plody...


Summer Delight začne plodit až po čtyřech nebo pěti letech.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Přesazování Pawpaw

Příspěvekod romkrom » 28 kvě 2019, 09:51

Franta píše:Zdravím a obracím se s dotazem.
Mám rostlinu již tři roky na zahradě a vůbec neroste. Vždy jen pár listů a jeden až dva květy. Větvičky jsou dlouhé tak 20 cm. Vím, že se všude píše, že spolehlivě odejde při přemísťování, ale nezkusil to někdo a povedlo se mu rostlinu udržet? Zřejmě jsem ji dal na místo, které ji nevyhovuje.

Díky za tip.


Zkusil jsme na jaře v únoru těsně před probuzením přesadit pětiletou Primu a přežila to. Ale záruka, že to vždy vyjde není :-)
Nejlepší je zasadit ji do vysokého kýblu a dát ji třeba na dva roky do fóliovníku nebo zimní zahrady. Mě rostly Asiminy rychlostí 10 cm za rok, což mě neuvěřitelně sra..., protože jsem chtěl založit 140 cm kmen. Tak jsem dělal pokusy a nakonec 50 cm přírůstky na zaskleném balkoně směrem na západ, ze kterého je udělaná zimní zahrada. Konečně jsem spokojený. Až bude mít kmen s rozrostlou korunou, tak teprve půjde do země. Jinak bych se stromu nedožil.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2019, 10:00

Mám jeden postřeh a potřebuji si ověřit, zda to platí. Rozkvetlé asiminy přešly lehkým mrazem a nyní po opadu okvětních plátků zjišťuji, že rostliny nevytvořily clustery, pouze jednotlivé plody. Loni měly clustery o třech i více plodech, ale na jaře nemrzlo. Máte někdo podobný postřeh ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod romkrom » 28 kvě 2019, 11:23

Pro info:
"Annonacin" je chemická sloučenina s toxickými účinky, zejména v nervovém systému, která se vyskytuje v některých druzích ovoce, jako je Pawpaw (Asimina Triloba) a další z čeledi Annonaceae. Je členem třídy sloučenin známých jako acetogeniny. Ovocné produkty obsahující Annonacin se pravidelně konzumují v celé západní Indii pro své tradiční použití v medicíně.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2019, 11:41

Stanley_51 píše:Mám jeden postřeh a potřebuji si ověřit, zda to platí. Rozkvetlé asiminy přešly lehkým mrazem a nyní po opadu okvětních plátků zjišťuji, že rostliny nevytvořily clustery, pouze jednotlivé plody. Loni měly clustery o třech i více plodech, ale na jaře nemrzlo. Máte někdo podobný postřeh ?


U nás taky mrzlo, na začátku května 3 noci po sobě, Tmin -1,8. Koukal jsem o víkendu na květy a přišlo mi, že tam nějaké menší clustery jsou, ale přímo jsem se na to nesoustředil. Omrknu ještě jednou pořádně o víkendu, to už by to i mělo být zřejmé, a dám vědět...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod paloo » 28 kvě 2019, 12:15

U mňa tiež zmrzli.Myslel som totálka a teraz začínajú kvitnúť nové kvety.Sem tam kvet ale predsa S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 28 kvě 2019, 12:51

Stando, podle mě půjde spíše o věc opylení, než mrazové poškození. Když Asiminy na jaře 16 a 17 omrzly, opadly vždycky celé květy. "Jednoplodové clustery" míváme běžně každý rok, nehledě na jarní mrazíky.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků