muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Honza123 » 19 kvě 2019, 07:59

Předloni vysazená Alaska opět bohatě plodí, i když je to malý stromek. Chuť byla dobrá, možná vyzkouším ještě nějakou odrůdu
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 29 kvě 2019, 15:36

Bohuzel mam dva (Mandan a Northline) z peti keru obalene msicema.. striknul jsem to pred par dny bioolem ale porad jich tam spousta zije. Doporucujou postrik v rozmezi 5-14 opakovat, pokud jsou prezivsi, takze za par dni jdu na to znova. Uz jste tohle nekdo resil? Loni jsem mel dost problem na tresnich. Vyresil jsem to mospilanem po odplozeni. U muchovniku je ale problem ten, ze plodi o dost pozdeji nez tresne a nejsem si uplne jisty, ze nejakeho plozeni dozijou.
Mam sto chuti striknout to tim mospilanem uz ted a otrhat vsechny plody (at to netrhaji deti). Nekdo nejake prakticke rady?
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 29 kvě 2019, 16:33

Mospilan likviduje mšice a slunéčko sedmitečné (mimo jiných - přípravek je nebezpečný pro necílové členovce čeledi Phytoseiidae (dravý roztoč
Typhlodromus pyri), Aphidiidae (parazitická vosička Aphidius rhopalosiphi) a
Coccinellidae (Slunéčko sedmitečné Coccinella septempunctata)), slunéčko sedmitečné likviduje mšice... E3
Začarovaný kruh....

Mšice neřešíme, řešíme mravence, likvidují se lépe.
Pokud mšice vadí na malých stromcích, umýváme je proudem vody z hadice - opatrně. Na velkých stromech je necháváme - ušetří práci se Šittovým řezem. Mravencům bráníme ve vylezení na strom - lepidlo.
Vloni, v suchu, byla spousta mšic na dozrávajících švestkách - na naší i na sousedovic (spousta plodů, větve až na zem a mravenci). Soused postříkal, listy většinou zežloutly, opadaly, švestky byly bez cukru. My nepostříkali, strom jsme jednou pocákali vodou (pomohlo to jen nepatrně, je to už velký strom) - švetky dozrály v pohodě a byly velmi sladké. Letos má soused už teď mšice a řeší, co s nima, u nás (pochopitelně zatím) mšice nejsou. Slunéček je u nás na zahradě letos spousta a makají už od března, tolik jsme jich ještě nikdy neměli, holt bylo hodně mšic loni .... :D .

Tolik ekologická vsuvka :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2019, 18:22

Souhlasím s nene, taky řeším pouze mravence, to je totiž původce celého problému... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 29 kvě 2019, 19:00

Rozhodně souhlasím - když mám na stromech moc mšic, stačí zabránit mravencům přístupu a slunéčka a ostatní už se postarají, popř. i ten proud vody trochu pomůže. Dávám lepové pásy na menší stromy během května, jen pozor - lep některým stromům vadí přímo na kůru, lepší je dát lep. pás nebo obyč. tlustou izolepu a opatlat lepem. "Lepím" i vzrostlou vrbu, bývá jinak plná mšic a vše pod ní je pak pokapané medovicí, bez mravenců není problém.
K čemu stříkat muchovník, když pak plody nebudu moci jíst? Ještě navíc práce s trháním nezralých plodů.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 29 kvě 2019, 20:02

petrpan píše:Bohuzel mam dva (Mandan a Northline) z peti keru obalene msicema.. striknul jsem to pred par dny bioolem ale porad jich tam spousta zije. Doporucujou postrik v rozmezi 5-14 opakovat, pokud jsou prezivsi, takze za par dni jdu na to znova. Uz jste tohle nekdo resil? Loni jsem mel dost problem na tresnich. Vyresil jsem to mospilanem po odplozeni. U muchovniku je ale problem ten, ze plodi o dost pozdeji nez tresne a nejsem si uplne jisty, ze nejakeho plozeni dozijou.
Mam sto chuti striknout to tim mospilanem uz ted a otrhat vsechny plody (at to netrhaji deti). Nekdo nejake prakticke rady?


U stromů bohatě stačí použít lep kolem kmenu, u keřového muchovníku může být ale s aplikací lepu problém. Biool je řepkový olej s emulgátorem, takže působí jen kontaktně - co přímo netrefíš postřikem, přežije, takže je nutné postřik xkrát opakovat... Zrovna před 3 dny jsem u rodičů stříkal rybíz proti mšicím Pirimorem - rostlina byla už tak napadená, že žádné eko řešení by nepomohlo, i takto bude poškození rostliny značné. Pirimor je selektivní, takže by měl být pro slunéčka neškodný... OL Pirimoru bude 7 dní jako u jabloní.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 30 kvě 2019, 11:55

Diky vsem za odpovedi. Bohuzel muchovniky pestuji jako kere. Od zeme maji spoustu vetvi a lepove pasky se pokouset aplikovat nebudu.
Mam v planu rozmackat ty nejvice napadene vetvicky a zbytek zkusim zase striknout bioolem. Berusky sice na zahrade mam, ale na muchovniku jsme nic nevidel.. Prinejhorsim to vezmu neci primo na ty msice. Jeste jednou diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 30 kvě 2019, 13:27

Dalo by se natřít lepem i ty větvičky nad zemí, dřív jsem jen mazal lep (bez pásků), něčemu to nevadilo, ale těžko říci dopředu, jak konkrétní lep může vadit muchovníku. Je to určité riziko, ale dal by se snadno aplikovat i na více větví. Nevím, jestli by se to nedalo natřít něčím jiným, co by se mravencům nelíbilo. Při tom stříkání bioolem zkusit vzít pořádně nad zemí kmínky, třeba by se mravencům nechtělo ho překonávat.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod JardaD » 30 kvě 2019, 13:36

Hostivice, 350 m.n.m.
Uživatelský avatar
JardaD
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 05 bře 2018, 15:40
Bydliště: Hostivice, 350 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 30 kvě 2019, 15:09

Používám, velmi se mi osvědčilo, hlavně na ty menší keříky, které se moc nedají oblepit...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod robo » 30 kvě 2019, 20:25

Také používám raději sprej je to s ním jednoduší a rychlejší. Akorát jsem jednou koupil zmetek, který nějako nestříkal jen to z něj teklo to sem byl olepenej spíš já. E7
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 30 kvě 2019, 22:03

Zkušenosti s lepem ve spreji máte dobré? Myslím především, jestli nevadil stromům. Na chemstop slabší kůra někdy špatně reaguje, i když až po delší době. Možná i vlivem slunce. Raději ho už nepoužívám přímo.
Jestli máte dlouholeté zkušenosti s tímhle, tak ho příležitostně koupím.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 11:54

Abych řekl pravdu, tak ani nevím, jak se ten můj sprej jmenuje. Koupil jsem ho při nejaké akci v Albertu. Ale zkušenosti jsou dobré, tedy nejsou nijak negativní. Jak to reaguje na úplně mladou kůru ale nevím, na malé stromky to nepoužívám. Doma se mrknu na název a doplním. To z toho odkazu to ale asi není.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 31 kvě 2019, 22:27

Prvych par bobul na malickom Martinovi sa zacina vyfarbovat.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 22:29

Tak už vím, proč si nepamatuju, jak se to jmenuje, ono to vlastně ani z toho obalu není zřejmé, raději jsem nafotil.
Obrázek

Obrázek

Na malé stromky jsem to nezkoušel. Stříkám to hlavně v létě, kvůli plodům.

Jinak já řeším, jako nene, opravdu jen ty mravence. Pravidelné sekání trávníku nakrátko je udržuje zkrátka. A sem tam hold i ten růžovej prášek.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků