řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Satan » 30 kvě 2019, 14:54

Dnes jsem byl v zahradnictví, a měli Bakčarský Velikán, bobule zhruba 2- 3 cm chuť lesní borůvka . Poradí někdo z výsevem semen po jaké době uvidím první rostliny a (bobule ), děkuji všem.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod petrpan » 31 kvě 2019, 13:05

Satan píše:Dnes jsem byl v zahradnictví, a měli Bakčarský Velikán, bobule zhruba 2- 3 cm chuť lesní borůvka . Poradí někdo z výsevem semen po jaké době uvidím první rostliny a (bobule ), děkuji všem.

Ahoj, semena jsem vybral, nechal 2-3 dny namocene ve vode, scedil a nechal uschnout. Pak jsem je hned zasel do substratu na rizkovani / vysev. Letos ti vyrostou rostlinky cca 5 cm, pristi rok uz z toho budou male kericky, prespristi uz to muze plodit.
Vim, ze vysevy delal i moonvil, tak treba se ozve.

EDIT: jeste jedna vec, plody jsem nechal doma lezet tyden nebo dva, nez jsem z nich vybiral semena, aby stihla co nejvic dozrat.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2019, 13:34

Postup je správný - vypitvat semena, nechat uschnout na papíře a za pár dní hned vysadit.
Spíše je ale dobré si nejdřív položit otázku co si od toho člověk slibuje a proč raději neřízkovat.
Hrát si na šlechtitele s pár semenáči utrápenými někde v rohu zahrady nikam moc nevede - been there done that :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Satan » 31 kvě 2019, 15:03

Díky pokusím se o výsev za 40 cm keř se my nechtělo platit 289 Kč, to je ten důvod určitě by bylo lepší řízkování . Nebude lepší semena vysadit na povrch substrátu ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod jaro » 31 kvě 2019, 15:15

Aby si nebol sklamany velkostou a chutou plodov,kedže vieme že odrody ponukane na trhu su selekciou tisicky semenacov. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Satan » 31 kvě 2019, 15:38

To Nevadí bude to první vlastní výsev zimolezu , už se těším co s toho vyroste, i kdyby to byl neúspěch tak jde hlavně o pokus .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod nene » 31 kvě 2019, 15:38

Náhoda je blbec :D , za tu radost a očekávání, i zklamání, to stojí, myslím :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 31 kvě 2019, 18:12

Satan píše:Díky pokusím se o výsev za 40 cm keř se my nechtělo platit 289 Kč, to je ten důvod určitě by bylo lepší řízkování . Nebude lepší semena vysadit na povrch substrátu ?

Cena sa mi zdá vysoká.Normálna cena môže byť 3-4€ ale 12€ chce len zlodej.Myslím,že ten výsev ti moc nedá.Ja sa zemolezu venujem od roku 2003 a mám jeden semenáč ktorý stojí zato.A ten som dostal od Vranu.Ak chceš ,vlaky sú zadarmo prídi si narezať to čo ti bude chutnať S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 kvě 2019, 19:08

to já už tych semenáčov mám trochu viacej a pár je fakt dobrých. Nikde to nedávám .

Tu v německu su potom zloději všade. Muchovníky su za cirka 25 euro a zimolezy pod 15 nejdu S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 31 kvě 2019, 21:10

ZdenekCernoch píše:to já už tych semenáčov mám trochu viacej a pár je fakt dobrých. Nikde to nedávám .

Tu v německu su potom zloději všade. Muchovníky su za cirka 25 euro a zimolezy pod 15 nejdu S20

Ale skopčák zarobí 3000-4000€ a Slovák alebo Čech 900€ :lol:Samozrejme gastroši nezarobia 4000€ :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 kvě 2019, 21:38

hm tak to potom nevim proč je tu v okolí nejprodávanější auto dacia a prodávaj to jak housky v krámě S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Satan » 31 kvě 2019, 21:52

Když jezdíme po výstavách tak nakupujeme u dvou prodejců Wędrowski a Kiełkowscy , velikost zimolezu 40- 50 cm cena přijatelná 90 kč i odrůdy se shodují.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 01 čer 2019, 17:37, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 07 čer 2019, 12:41

Odrezky sa prispôsobujú vonkajšiemu prostrediu a postupne ich presadím. Zatiaľ sú v zeolite.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod petrpan » 10 čer 2019, 14:47

Hodne hezky, ja to letos zase jednou nevykoumal a zakorenily mi nakonec asi jen 3 rizky. Dal jsem to cele moc brzo ven i s malym vetranim a ukazalo se, ze venkovni vitr rapidne snizil vlhkost vzduchu v terarku, takze to tam pokapalo.
Kazdopadne jeste to jisti ta PET lahev venku s peti rizky a taky jsem neco zapichal do skleniku u tchanovcu, plus tam zkousim taky pristinene terarko s vlastnim mikro klima ve skleniku.
A abych nezapomnel, ptaci mi sem tam odlomili nejakou vetvicku, tak jsem zkusil dve pichnout do hliny ve vyvysenem zahonu a prekvapive porad drzi zelene listy. To ani nemaji moc stinu a zijou uz nekolik tydnu (jedna asi 4 tydny, druha tyden a pul). Takze cca pred tydnem jsem je jeste domplnil o dalsich pet vetvicek jen tak ze zvedavosti. Pokud by to vyslo, byla by to dost pohodlna metoda. Zatim ty vetvicky opravdu vypadaji podezrele az moc dobre.

Jeste k tomu semenareni. Moonvil ma pravdu v tom, ze clovek by si mel promyslet, co od toho ocekava. Jde o to, ze zimolez neni samosprasny, a u takovychto rostlin je vetsinou spatne opyleni i pribuznou rostlinou. Proto se snazi slechtitele pouzivat pri slechteni divoke rostliny a z nich slechtit nepribuzne odrudy. Samozrejme se muze pouzit sem tam pro slechteni i existujici odruda. U tresni to vidam kupodivu dost casto, ale ty vam opyli kterakoliv ptacnice v okoli, takze to neni takovy prusvih. Kazdopadne je to fajn zabava, to ocekavani, co z toho bude, takze proto jsem se do toho pred dvema roky vrhl taky s Vostorgem. Jsem zvedavy, co z toho pristi rok vyleze.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 čer 2019, 00:43

Lubera kříží bobuloviny stylem že vysadi dvě odrudy které chce spolu křížit vedle sebe. V době květu to překryje jemnou sítovinou a dovnitř umístí ulek se čmeláky.

Pak už jen stačí počkat na plody, vysít osivo a provést selekci S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků