Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 kvě 2019, 06:17

Radime nemáš tak zcela pravdu. Před tolika lety a možná i o pár let dříve vozil Pepa Matejka asimina z USA onegreenworld.com to byly uplně první kytky co se v česku daly koupit. Itálie začala až po cirka 4 roky poté
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mifin » 30 kvě 2019, 08:13

Tak jsem dohledal, že mi ji poslali z kruhu 2010. Při koupi měla poškozený a zkrácený hl. kořen. Zvažoval jsem tehdy reklamaci, někde psali, že hl. kořen nesmí být poškozený, ale rostlina se chytla...
Přírůsty má pravidelné :wink: , tak 5 cm za rok, výška 1m.
Odrůda v objednávce není uvedená. Může to být "Prima"?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 30 kvě 2019, 08:21

Pokud měla už plody a byla jedináček, tak ano.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod mifin » 30 kvě 2019, 09:02

Díky, plody měla a chutnaly nám. Věřím, že se mi podaří naroubovat a bude to o něčem jiném, jen si musím počkat.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 31 kvě 2019, 00:18

ZdenekCernoch píše:Radime nemáš tak zcela pravdu. Před tolika lety a možná i o pár let dříve vozil Pepa Matejka asimina z USA onegreenworld.com to byly uplně první kytky co se v česku daly koupit. Itálie začala až po cirka 4 roky poté


Díky Zdeňku za doplnění infa. My jsme je od Tebe tehdá kupovali v r. 2008 nebo 9 a v r. 2010.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Milan » 02 čer 2019, 22:13

Nepěstuje někdo Asiminu “ Belle” ? Prý mají plody až 500g těžké . Je to pravda ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2019, 05:30

Belle mám jenže v mých podmínkách to nemužu srovnávat. Třeba Convis u mě plody cirka 100 - 150 gramu (25 km a cirka 250 výškovejch metru rozdíl ) a v Opavě skoro půl kila. Je to o podmínkách a teplu a vodě.
Rappahannock uváději male plody a třeba v chorvatksu jsou plody vyrovnané s váhou mezi 250 - 300 gramy S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 čer 2019, 16:28

Jinak ještě k té Standově teorii. Mám na stromku úplně všechny možné sestavy clusterů, s 5, 4, 3, 2 i několik málo s jedním plodem. A to se jedná o ty první květy, které určitě prošly rozvinuté mírným mrazem. S pěti plody mám dokonce i dva. Již teď je to odhadem přes 20 plodů a stále je ještě plno květů na stromku. Chtěl bych tedy poprosit o radu, jak je to s přeplozováním Asiminy. Jedná se o 7letý stromek tak 180 cm vysoký. Má vůbec šanci utáhnout třeba 50 plodů? Je schopen sám násadu zregulovat nebo bude opravdu nutná ruční probírka? Nemám zatím bohužel s takovouto obří násodou zkušenosti. Předem moc děkuji za případné názory.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2019, 18:12

asimina toho utáhne docela dost ale je tu podmínka řezal jsi jak je nutné asiminu řezat. Pokud ne tak máš problém, tenké větve neudrží násadu plodu a rozlámou se.
Léty ověřena a prověřena zkušenost.

Nutnost vypěstovat silné kosterní větve a poté plodné letorosty. Možná by fungoval řez jako u broskví ale to není ověřeno.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 čer 2019, 19:49

Mockrát díky za radu!
Neřezal jsem vůbec, vlastně ani pořádně nebylo co, stromek zatím rostl celkem přichcíple, až minulý rok, t.j. asi 3 roky po vysazení se celkem rozjel. Minulý rok udržel pěkné 2 velké plody. Vezmu to tedy asi pravidlem páky a na každé větvi nechám to, co je nejblíž ke kmínku, tedy s nejmenším momentem síly.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 03 čer 2019, 20:40

Neboj, vono to ještě propadá :D :wink: . Ze zkušenosti nám propadaly o několika centimetrové plody, rostlina sama uzná co utáhne. Já jsem loňské těžké plody řešil vyvazováním k tyči, která stojí u každého stromku, vyplatilo se :wink: .
Nůžkama bych do Asiminy zatím nesáhl, čekali jsme na první plod 7 let, ruka by mě upadla! :D

A Belle máme, ale jestli se nepletu, je to u nás zatím nejbídněji rostoucí asimina. S její výsadbou, jsme se trefili do nejhoršího léta zatím vůbec (2015), od té doby jsou léta suchá, je v místě, kde to uzalejvat nejde, ale kvete každý rok, zatím tedy vždy vše propadalo, i proto, že kvete o dost později. Například má na sobě květy ještě teď, jenže ostatní Asiminy jsou už dááávno odkvedlé, prima už i nafukuje první klastry.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2019, 21:32

Hofis píše:Jinak ještě k té Standově teorii.

Tak moje teorie získává pevnější obrysy. Všechny květy, které prošly mrazíkem, mají pouze jeden plod v clusteru. Ale ty co nakvétaly až po mrazech mají v clusterech 3,4 i 5 plodů. Asiminy u mně stále ještě kvetou a násada plodů je letos extrémní ( tedy jako všeho ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 čer 2019, 22:56

Ano, je to určitě možné, tady je vše o dost pozadu a protože mám pouze samotnou Primu, tak ty první květy stejně byly jenom na pyl. Ty mohly klidně přemrznout a plody se vyvíjet až na těch pozdnějších. Nesledoval jsem to, říkám jenom, jak to je u mě. Toto je jeden z těch zmiňovaných 5clusterů. Zároveň se shodou okolností jedná i o asi nejvyvinutější plod na rostlině.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 01.06.2019

Jinak ta Prima 1216 je úžasná, mohu všem doporučit. Násada je letos extrémní, první plody minulý rok vynikající. Ale žádnou jinou asiminu jsem nejedl, nemám tedy srovnání. Je na milion procent samosprašná. U mě to opilují především mravenci... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 čer 2019, 23:12

A ještě dodatečně to Rudolf M:
Díky, taky jsem si říkal, že asi něco musí opadat, jinak by to fakt nebylo možný zvládnout. Ten fígl s tím vyvazováním je dobrý, případně pořeším... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rafał » 10 čer 2019, 06:35

Moje asiminy letos svázali spoustu ovoce, doufam že většina bude vidět sklizeň :) .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník