Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 04 čer 2019, 23:30

MartinS píše:Asi odvazne vyhlasenie, ale je to moj nazor.


Ja to vidím veľmi veľmi podobne. S6
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2019, 07:24

B. Blizzard mi po první loňské ochutnávce připadal taky chuťově výborný - osobně jej považuji za černého koně celé té Boreal série.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 05 čer 2019, 07:42

Auroru jsem dal i na stranu 266 , v tvém případě bych o zmetkách pomlčel ani nevíš jak se zimolez pěstuje, tak nesuď jiné když ti doručí mladé keře nezapomeň je dát na zotavenou do foliovníku . Tím jím hodně pomůžeš , nebo je zasaď do nevhodných podmínek už dlouho jsem se tak nezasmál :-D :-D :-D :-D :-D.
Naposledy upravil Satan dne 05 čer 2019, 12:53, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 čer 2019, 08:38

MartinS píše:Takze dnesna ochutnavka po niekolkych teplych dnoch uz dopadla podstatne lepsie ako v tom obdobi dazdov. Aurora skutocne sladka a velmi dobra. Dokonca nemusela zriet ani 3 tyzdne a po teplom tyzdni je velmi dobra. Blizzard vyborny, mama ho pri ochutnavke oznacila za najlepsi z kanadskych. Taktiez aj Beast velmi dobry, aj ked o cosi menej ako menovane 2 odrody. Beauty zatial najslabsia, ale to moze byt tym, ze je najneskorsia a je este malo zrela.
Milo prekvapil aj Wojtek. Prijemne sladkokysly, ale zaroven aromaticky, pekne velke plody, musim odvazit. Pre mna perspektivna odroda hlavne na dzem. Ale da sa aj jest. Sinicka zatial nic moc, necham zriet dlhsie. Sinij Utes chutovo nic moc, uz je modry 2 tyzdne, este necham zriet a uvidim, ale asi dosadzat nebudem. Klobuk dolu kanadanom, vyborna praca tieto nove odrody. Zdaju sa mi lepsie ako ruske co mam. Asi odvazne vyhlasenie, ale je to moj nazor.


Tak Blizzard a Aurora, ako aj Paloo spomínal sa veľmi dobre zakoreňujú. Takže ďalší plus pre ne. Iba ich dosť
veľké nerovnomerné dozrievanie mi trochu vadí. Je tam veľký rozdiel. Niektoré plody sú úplne zelené a iné sa už dajú zberať. Takže so striasaním ako? Ak ich nechám na kríku, aby boli všetky plody dozreté, tak sa môže stať, že niektoré už budú prezreté. Jedine zbierať a vyberať plody ručne. No neviem, keď urobím výsadbu z Aurory, Blizzardu a Honeybee, tak sa to ukáže. Ináč tie odrody sú super. Ešte dobre, že som ich tak ocvikal a zakorenil. Bude na jeden šór a Wojteka čaká ťážký osud, lebo je už prekonaný. Jeho veľkou nevýhodou je to poliehanie a množstvo plodov vyjde nazmar.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2019, 12:56

Satan píše:Auroru jsem dal i na stranu 266 , v tvém případě bych o zmetkách pomlčel ani nevíš jak se zimolez pěstuje, tak nesuď jiné když ti dopravy mladé keře nezapomeň je dát na zotavenou do foliovníku . Tím jím hodně pomůžeš , nebo je zásad do nevhodných podmínek už dlouho jsem se tak nezasmál :-D :-D :-D :-D :-D.


Člověče, čteš to po sobě vůbec někdy? Ty tvé komentáře vůbec nedávají smysl a když ti tu někdo předloží pádné argumenty, tak automaticky přecházíš do protiútoku jak čtyřleté děcko.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 05 čer 2019, 23:11

Loni, tak ano, pokial to pestujes vo velkom a zbieras striasanim, potom nerovnomerne dozrievanie je nevyhoda. My to len budeme ozobavat z krov, takze nam to az tak nevadi.
Veruze na jesen urobim vietor a menej perspektivne sorty poletia a dosadim Blizzard a asi aj Auroru.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2019, 00:33

Tak konečně dozrála Aurora a Sibiraczka.
Obrázek
Foto: Sibiraczka, Praha-Motol, 06.06.19

Obrázek
Foto: Aurora, Praha-Motol, 06.06.19

Také má některé plody trochu zašpičatělé. Já vůbec letos sleduji mnoho změn na základě opylení jinou odrůdou na těch starších MT. Zatímco první plody byly skoro uniformní a opadávaly při dozrání při sebeslabším dotyku, tak ty poslední plody drží již 14 dní jak přibité na keři a jsou plně vyzrálé naprosto lahodné chuti. Letos to bylo poprvé, co jsem ochutnal opravdu plně vyzrálý MT. A ten tvar těch plodů? Stačí si vybrat, všechno MT:
Obrázek
Foto: MT, Praha-Motol, 06.06.19

Někdo už to tady psal, že má to opylení jinou odrůdou vliv na tvar a vlastnosti plodu, tedy kromě chuti samozřejmě. Trochu se to příčí zdravému rozumu, ale asi je to opravdu tak, protože ta poslední úroda na MT byla stoprocentně opylena především zbylými 5 odrůdami.
Co se chuti týče, nemám úplně favorita, letos byly vynikající všechny. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 06 čer 2019, 09:16

Hofis - letošní favorit je pro nás Modrý Triumf, ale máš pravdu letos se to špatně určovalo byly dobré všechny každá boule měla jinou chuť , na keři máme ještě Wojtek a Borealis .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 06 čer 2019, 10:57

Hofis - asi to s tím vlivem opylovače a velikostí bobulí bude pravda nejen u kamčatek. Hledala jsem si nějaké informace o kan. borůvce Hortblue Petite' ® a narazila jsem na článek, kde zrovna u této samosprašné drobnoplodé borůvky zkoumali vliv různých opylovačů. Výsledkem bylo, že vhodný velkoplodý opylovač má výrazný vliv na velikost plodů ( a také množství semen atd).
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2019, 13:05

Ano, asi to bude mít vliv na vývoj a tvar semeníku a to pak sekundárně vliv i na tvar vlastního plodu, jak říkal Michal. Zřejmě bude nějak se semeníkem spojená i stopka, jinak si to náhlé držení plodů na keřících nedokážu smysluplně vysvětlit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 06 čer 2019, 13:49

Ahoj, ja jsme zase zastancem teorie, ze odruda opylovace vliv na vlastnosti plodu (tvar, chut) nema (pokud neni opylovac pribuzny s opylenou odrudou). Myslim, ze je tady spousta jinych faktoru, co ovlivnuji vlastnosti jednotlivych plodu a dokonalost opyleni v nem taky urcite hraje roli, ale to je trochu neco jineho.
Co se te samosprasne boruvky tyce, to same se uvadi u muchovniku. Kdyz ma k sobe jinou odrudu, tak ma vetsi plody i semena a plodu by melo byt vic. To ale souvisi opet s tou dokonalosti opyleni.
Jinak aby se bal clovek vysadit cherry rajcata k biftekovym. 20% plodu na kazde kytce by bylo velmi zajimavych (cca 80% kvetu rajcat se samosprasi). Nebo male chilli k velkym kapiim, atd..
Naposledy upravil petrpan dne 06 čer 2019, 13:56, celkově upraveno 1
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 06 čer 2019, 13:52

Jeste dotaz. Mam z hornbachu Wojteka a z nejakeho eshopu Len. Velikana. Oba jsou pozdni oproti mym ostatnim zimolezum a dokonce vypadaji kere i bobule podezrele velmi podobne (kosate az polehave). Oba kere vypadaji i dost urodne. Ma nekdo obe tyto odrudy? Jsou si podobne nebo tu mam nejspis 2x Wojteka?
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2019, 14:55

To petrpan:
Ještě před měsícem bych s Tebou bezvýhradně souhlasil. Bohužel ale pozorování ukazuje něco jiného. A hlavně ten průběh tojho zrání. Je jasné, že na kvalitu plodu má vliv mnoho faktorů, zde by to ale bylo na můj vkus až příliš náhod najednou. Ale jak jsem říkal, rozumné vysvětlení zatím hledám marně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 čer 2019, 21:59

U mňa začal zber a ako tak pozerám, tak je veľa poškodených plodov bzdochami. Sú viciciavané tou
háveďou. Slizniaky až tak veľa škody nenarobia, ako tie bzdochy.
Naposledy upravil loni dne 07 čer 2019, 12:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 07 čer 2019, 08:22

Wojtek váha 4 gramy , kvalitní Polska odrůda chuť sladkokyselá marmeláda .
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník