Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 11:06

Ako sa konkretne robi take medzidruhove krizenie? Mam samca chinensis a okolo samice arguty, je sanca ze zo semien budu hybridy alebo treba tomu nejako umelo pomoct?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 čer 2019, 11:35

Ivan: Podobný květ má i odrůda Solissimo prodávaná jako samosprašná . Fotka je v odd. A.chinensis na str.57 z 15.května. I když ten květ tyčinky má ,ale jsou velice slabé. Solissimo jsem už vloni úspěšně přerouboval odrůdou Ashoka od pana Urbánka a letos budou první plody.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 10 čer 2019, 17:37

airbusy píše:Ako sa konkretne robi take medzidruhove krizenie? Mam samca chinensis a okolo samice arguty, je sanca ze zo semien budu hybridy alebo treba tomu nejako umelo pomoct?

Netreba umelo robiť nič , budú hybridy aj tak.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 19:30

Tak to som zvedavy, mam pod samcom chinensky ananasnayu a hejduk 1, skusim zozbierat semienka z par plodov a skoro na jar vysejem. Snad podla listov bude poznat, co je hybrid a co arguta.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 10 čer 2019, 20:22

[quote="airbusy"]Tak to som zvedavy, mam pod samcom chinensky ananasnayu a hejduk 1, skusim zozbierat semienka z par plodov a skoro na jar vysejem. Snad podla listov bude poznat, co je hybrid a co arguta.[/quote

Máš tam aj samca argutu ?
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 20:40

Máš tam aj samca argutu ?[/quote]

Samec arguty je tak cca 10 metrov odtial, samec chinensky, ktory je priamo nad argutami, vykvitol o par dni skor...je mi ale jasne, ze vcely mohli lahko preniest pel aj z arguty a ze nakoniec z tej hybridizacie nic nemusi byt a prednostne prerastie argutacky pel..par kvetov zo samic arguty som tesne po otvoreni opelil rucne chinenskou a oznacil maslickou, tak uvidim.... Mal by som toho samca argutaka prestepit, aby bol hybridny hokus pokus..
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 10 čer 2019, 21:58

Keď chceš hybridy tak je tu viac možností ako to dokázať : Zlikvidovať samca Arguty .
Zrezať samca arguty tak aby na budúci rok nekvitol.
Ďalšia možnosť je pred kvitnutím natiahnúť na kvetné puky mikroténový sáčok na
samca Chinensis aj na to čo chceš opeliť ( samica arguty ) , hermeticky uzavrieť a
počas kvitnutia preniesť štetcom peľ . Sáčky odstrániť po opade kvetných
lupienkov a plody označiť .
Ja opeľovača arguty nemám , iba Tomury Chinensis a argutu mám každý plnú
plodov.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 12 čer 2019, 08:58

juraj+

poslal som súkromnú správu :)

pri tej hybridizácii musia byť kvety ozaj hermeticky uzavreté, aby sa zabránilo riziko prenosu cudzieho peľu...to sa mi žiaľ nepodarilo, nemám to tak premakané... uvidím, či ma včielky predbehli a opelili arguty arguťáckym peľom alebo či som ich predbehol ja a podarilo sa preopelenie chinenskou ....samec chinensky kvitne dosť skoro, zarovna s prvými argutami a zas samec arguty, ktorý vykvitá trocha neskôr zachytáva posledné kvety na argutách... tak mám teraz dilemu, že ak ho odstránim úplne, či mi samec chinensky prekryje kvitnutie všetkých samíc arguty. ale Miloš bude určite radiť nevyhadzovať a radšej preštepiť :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 12 čer 2019, 12:58

No já bych to nevyhazoval a raději přeštěpil. Trvá to dlouho než nová rostlina vytvořī takové kořeny .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 13 čer 2019, 08:44

Tak to je pravda, samec argutak tam rastie uz 10 rokov minimalne, to som kupoval este v kruhu...A uz je vhodny cas na bylinne vrublovanie? Kedy poznam, ze uz by to slo? :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 13 čer 2019, 12:33

Zrovna před chvílí jsem se vrátil z Velkých Levár ,kde jsem to štěpil u kamaráda . A nemá smysl tu metodu znovu popisovat . Str. : 1,3,5,7 a 20.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 13 čer 2019, 12:40

Neni potrebne popisovat metodiku stepenia, to je tu naozaj velmi pekne popisane. Islo mi len o to nacasovanie, ze ci to nahodou nie je este skoro...Ale ako citam, teraz by to uz slo :) Uz len zohnat material a hor sa do skusania :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 13 čer 2019, 21:52

milos 51 píše:Zrovna před chvílí jsem se vrátil z Velkých Levár ,kde jsem to štěpil u kamaráda .

Shodou okolností jsem dnes také štěpil Tsechelidis do samce. Našel jsem totiž jeden zapomenutý roub. Měl sice už listy, ale zkusil jsem to. Buď a nebo...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 14 čer 2019, 08:49

[quote="LubošM"]Obrázekimgupload
Fotky mezidruhových kříženců :
- vlevo kolomikta Vitakola x samec semenáč žlutého velkoplodého kiwi chinensis Hort 16 A
- uprostřed arguta Issai x samec semenáč zeleného velkoplodého kiwi deliciosa
- vpravo arguta Bojnice x samec semenáč žlutého velkoplodého kiwi chinensis Hort 16 A

Lubos, ako to vyzera s tymi medzidruhovymi krizencami, co si tu daval v roku 2016, este nahodou nekvitli? Ma to zaujimave listy, ktovie ako budu vyzerat plody, ak to zrovna nebudu vsetko samce ....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 14 čer 2019, 08:54

Stanley_51 píše:

Shodou okolností jsem dnes také štěpil Tsechelidis do samce. Našel jsem totiž jeden zapomenutý roub. Měl sice už listy, ale zkusil jsem to. Buď a nebo...[/quote]

Stanley, tvoje vrublovanie bolo asi tvrde do zeleneho, ale ja som myslel bylinne - zelene na zelene...

Otazka, skusate bylinne vrublovanie aj klasickou kopulaciou ci najlepsie do razstepu?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků