Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2019, 16:14

Satane, máš tady ten svůj vytoužený rybíz S12
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 29 čer 2019, 09:14

Uz Vam dozrievaju ribezle? Sofijevskaja je stale este kysla, tento rok bude par plodov na ukazku....Celkovo je po minulom roku mensia uroda, moze to byt aj nedostatkom vlahy....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2019, 13:19

Bílý rybíz Blanka již baštíme tak týden, je výborný, sladký. Ten je vždy jako první.
Růžový právě dozrává, dají se už najít dobré zralé kuličky.
Červený a josta budou ještě tak asi týden potřebovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 29 čer 2019, 14:24

Hofis - a jak moc je Blanka odolný nemocem?
Potřebuju jeden bílý rybíz - jen jeden :D a stejně tak jen jeden červený... tak chci nějaký sladký ale zároveň odolný...

Jinak já jsem ujetá na černé rybízy a jostu, a testuju růžové a zelené.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2019, 17:48

Blanka je držák, u mě netrpí žádnými nemocemi, dobře odolává suchu a navíc je i chuťově velmi dobrá a sladká, např. s červeným rybízem se to nedá srovnat, i sladké odrůdy červeného jsou proti ní kyselé. Ale bílý rybíz je obecně sladší.
Nejsladší mi ale přijde růžový rybíz, odrůdu nevím, dostal jsem ho darem od tchyně a už ho rozšiřuji na obou zahradách.
Jinak josta je super, ale je velmi náchylná na sucho, minulý rok ji v Praze skoro zahubil, musel jsem ji hluboce sestříhat jen na pár prutů, ve Varnsdorfu při minuloročním katastrofickém suchu i přes občasnou zálivku uschla. Je třeba ji při suchu určitě zalévat více, než klasický rybíz.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod J.K. » 29 čer 2019, 19:06

airbusy píše:Uz Vam dozrievaju ribezle?

Ja mám pár rokov štyri odrody čiernych. Prvú som kúpil Titaniu z Plantexu. Neviem či je to ona, podľa superlatívov v popise predajcov som čakal niečo iné. Toho roku ju vykopem. Okrem toho mám 3 ruské odrody z Limbachu, myslím že aj odpovedajú popisu. Prvá dozrieva Selečanskaja 2, už je pár dní zjedená. Najväčsie bobule cca 18mm, cez 3 gramy, hodne sladké. Druhá v poradí dozrieva Jubilejnaja Kopanja, začína zrieť v týchto dňoch. Bobule o trošku menšie a kyslejšie (ale hodne sladšie v porovnaní s Titaniou). Povedal by som, že má o čosi väšsiu úrodnosť. Posledná zrie Žemčužina. Veľkosťou aj chuťou zhruba rovnaká ako Selečanskaja, len je neskoršia. Všetky 3 by som charakterizoval ako ríbezle na priamy konzum. Jednak nedozrieva celý krík úplne naraz a aj by bola škoda dávať to do lekváru :D
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 čer 2019, 20:12

jak slyším název odrudy titania tak se mi ježi vlasy na hlavě. jak ještě někdo muže neco tak hnusného prodávat S20 Letěla ze zahrady svinským krokem po první sklizni.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 29 čer 2019, 20:36

amy80 píše:
Jinak já jsem ujetá na černé rybízy a jostu, a testuju růžové a zelené.


Nedavno som bol na tom podobne so zbierkovanim ciernych ribezli, ale uz som to stopol, tento rok som pridal len jednu novu odrodu :lol: Ukrajinsku Vernisaz, to je ale este z tych starsich selekcii...

Mam napriklad Noiromu, chut sladsia, v prvom roku pekna uroda a odvtedy to rastie len do listov, zvlastne...Musim zistit pricinu neplodnosti....


Titania sa tiez u mna dlho neohriala, nechapem ze ju stale este ponukaju v zahradnictvach ako najbeznejsiu odrodu, pritom ta chut je hnusna. S13
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 29 čer 2019, 20:47

Bohužel z těch černých nemám žádné zde vychvalované, v Limbachu teď nic není, kde to lidi sháníte? :(

Mám Bona, Ojebyn, Tisel, Fertodi, Ruben, Noiroma... jenže většina plodí první rok a to se ještě moc asi hodnotit nedá... je mezi nimi nějaký propadák, abych rovnou věděla co vytřídit? :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 čer 2019, 08:22

něco hodně dobrýho máj u Lubery od každýho něco. Jedu příští výkend s kytkama tak bych mohl nazad něco vzít.
Loni jsem to tam trošku okoštoval a letos zatím ještě nic respektive pár bobulek. Dostat něco ze Schweizu sem je dost problematicke ale jde to.


dneska pichnu na množárnu Prestige, Harmonia , Lama a Ksjusa z teho co mám u sebe v německu by mohlo bejt tak 50 kytek. Cherinky su tejden pod deklem na množárně a zatím dobrý. Jednou fungicid a 2 x listová výživa. Cupid jsem posral a jestli z něho něco bude netuším. Nechal sem ho tejden v zahradě no a asi dostal co proto teplotami které tu boly.

ted sem mluvil s Jirkou Bajerem - celá množárná kde byly napíchany Evans a Romeo je kaput. Se to zase uvařilo stejně jak loni S13 U mě to snad vydrží a půjde neb to není ve skleníku a teploty tam kde to mám tak vysoko nelezou.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Stanley_51 » 30 čer 2019, 10:31

amy80 píše: kde to lidi sháníte? :( :D

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/rybiz-cerny/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 30 čer 2019, 15:28



Tam jezdím osobně, a to celkem často, mám to po cestě když jedu za částí rodiny, a mám odtama všechny své černé rybízy. A spoustu dalších kytek :)

Ale ty zde zmiňované "top" tam nikdy neměli.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 30 čer 2019, 15:29

ZdenekCernoch píše:něco hodně dobrýho máj u Lubery od každýho něco. Jedu příští výkend s kytkama tak bych mohl nazad něco vzít.


Zdenku, a vešlo by se ti nazad i něco černýho rybízu (popř i jinýho dle toho co doporučíš), a angreštu? :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 01 črc 2019, 13:48

Ake mate skusenosti s ciernou odrodou Bona, oplati sa pestovat? Vidim, ze niektori ju mate v zbierke ale tazsie sa zhana....Mohla by sa tu v zime spravit burza a vymena vetviciek, vacsinou korenia dobre.... :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 02 črc 2019, 14:05

Jo Titania je fakt hnus fialovej. Kyselý jak zír, malý bobule. Mám od moonvila ruský Harmony a na něm plody vypadají jak vánoční ozdoby S6 Akorát chudák schytal kroupy, mšice a není na uplně nejlepším místě. I nedozrálé plody sou sladké a nekriví hubu. Chtěl bych sehnat víc těch velkoplodých druhů. Pátráním na netu sem získal kontakt na jednoho borce z Ukrajiny co má mega sbírku drobného ovoce. cca 80 druhů černých rybízů, zimolezy, nějaké ty maliny, angrešty, arguty. Povětšinou ukrajinské nebo ruské druhy. Tak snad se mi sem na podzim podarí něco dostat. Rusky neumím takze je to komunikace ala translator, ale dá se :D
Tady foto Harmony a pro srovnání bobule Harmony (po bombardovaní od krup) a titania (ty menší dole)
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miro22 a 15 návštevníků