Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 04 čer 2019, 22:38

Znovu musím poděkovat lidem z tohoto fóra, teď zrovna Rudolfovi a Radimovi. Po létech, kdy máme akébii jen jako krásnou a voňavou popínavku letos možná ochutnáme i plody. Snažila jsem se a výsledek se myslím dostavil.

Obrázek

Mimochodem Silver Bells roste asi dvakrát rychleji než Variegata.
A akebia q. letos ještě pořád kvete a voní.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 05 čer 2019, 10:49

Paráda! :wink: Letos je na akébie dobrý rok, v květu nezmrzly (vydrží až do -4°C) a chladný květen způsobil, že u nás kvetly 5-6 týdnů zhruba od poloviny dubna téměř do konce května, zatímco loni jen 1 týden v dubnu :shock: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 26 čer 2019, 21:24

Plody akebie rostou dost rychle, to horko jim asi prospívá. Taky jsem zastřihla vršek rostliny asi o 2 metry, zase už se chtěla podívat pod tašky. :D


Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 17 zář 2019, 00:29

Tak my už sklízíme, dneska (možná už v předešlých dnech) se plody otevřely. To je prima ovoce, samo ukáže, kdy už se může jíst :) . Melouny by se od akébie mohly učit :wink: .
Chuť skvostná, kamarádka jí dnes přirovnala k hodně zralému kaki, s čímž souhlasím S14 .
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 22 zář 2019, 13:36

My jsme už také začali ochutnávat, zpočátku se na to každý díval dost nedůvěřivě. :lol: Ale je to dobré, sladké, jen se musí nechat víc otevřít, aby chuť nebyla mdlá. Zítra vezmu do práce, minulý týden jsem tam vzala kiwano, tohle bude další zkouška důvěry. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod amy80 » 04 říj 2019, 07:23

Nemá prosím někdo na prodej rostlinku jiné variety než fialově kvetoucí?

Fialové mám tři, a opylovač Silver Bells mi chcípnul :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 20:51

Rád jsem si početl o Akébiích a chci se zeptat, jestli má smysl je kupovat a předpěstovávat např. jednu sezónu ve velkých květináčích, než pro ně vznikne stabilní místo? (budeme stavět přístřešek pro auta)...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Kika » 03 úno 2020, 10:11

Mně to přijde zbytečné, měla jsem ji rok v květináči a v podstatě nijak moc nevyrostla.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 03 úno 2020, 11:05

fahrweed píše:..... jestli má smysl je kupovat a předpěstovávat např. jednu sezónu ve velkých květináčích, než pro ně vznikne stabilní místo? ...

V případě, že narazíš na nějakou odrůdu, kterou "musíš mít", nebo na mimořádně pěknou rostlinu, tak ano. Ne každý rok se dá sehnat totéž. A v prodejně stejně v tom květináči jsou. A třeba budou i za rok, ale v horších podmínkách než budou mít u tebe....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod BXL » 06 úno 2020, 12:05

Celkom by som ju vysadila,len neviem či zvládne celodenné prudké slnko a druhá vec-píšu že potrebuje hodne vody,dokonca niekde uviedli že je to vhodná rastlina k premočeným stenám-no ale hodne vody v mojej záhrade teda nie je.Ako to vidíte Vy?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod fahrweed » 06 úno 2020, 14:42

BXL píše:Celkom by som ju vysadila,len neviem či zvládne celodenné prudké slnko a druhá vec-píšu že potrebuje hodne vody,dokonca niekde uviedli že je to vhodná rastlina k premočeným stenám-no ale hodne vody v mojej záhrade teda nie je.Ako to vidíte Vy?


S akébiemi zkušenost zatím nemám, ale suchou nebo rychle vysychající půdu jde promíchat s granulátem hydrogelu - absorbuje velké množství vody a když je sucho, tak ji pomalu uvolňuje, takže rostlina netrpí takovými výkyvy.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 15:54

Ano, a nebo to dát někam, kde to bude mít alespoň "nohy" ve stínu. Někde jsem četl, že tomu polostín, či dokonce stín moc nevadí a nemá to přílišný vliv na růst rostliny a její plodnost. Ale vlastní zkušenost také chybí, bohužel. Ale je to jedna z rostlin, které bych chtěl určitě také zkusit. Přijde mi, že celá ta čeleď by mohla celkem dobře zvládat stín, alespoň podle toho, co psal Ruda o té Decaisnei...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 06 úno 2020, 17:06

Akebie + slunce a sucho nejde dohromady. Máme více než 10 sazenic na různých stanovištích a na slunci a suchu mají malé krabaté listy a přírůstky za rok 30 cm. Ve stínu až polostínu bohatá masa zelené hmoty, přírůstky do 3 metrů za rok a i nejvíce plodů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 17:21

Super, moc děkuji za upřesnění, to jsem potřeboval slyšet... :) S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod pavell » 08 úno 2020, 00:34

Akébii jsem koupil nechtěně před mnoha lety v kolekci trvalek, jen tak jsem ji šoupnul do země na docela vyprahlé a v létě osluněné místo, no v zimě ji stíní dům a můžu říct že je to šílený a téměř nezničitelný plevel, dokonce vydrží růst i v malém květináči v létě skoro nezalévaná. Po zakořenění roste dobře i v úplném suchu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků