Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod Stanley_51 » 31 kvě 2019, 10:01

Ivan Hrozný píše: Kdybych v Tachově nevyrůstal, zeptal bych se, kde to je. :-)

Ono stačí se podívat na nadmořskou výšku + západ republiky a máš v tom jasno. Ale jahody už mají malé zelené plody, je zalito a teď nastanou horka, takže vše na dobré cestě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jahody

Příspěvekod francuesco » 31 kvě 2019, 22:11

Už to začíná zrát:

Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 14 čer 2019, 13:50

Tak jahody už konečmě taky jedou.
Obrázek
Foto: Superstar, Praha-Motol, 14.06.19

Ohledně chuti jsem velmi zklamán odrůdou převislých jahod Maranell. Sice velmi vitálně roste a mohutně plodí, ale chuť plodů je nevalná, vodová, bez jahodového aroma. Nedporučuji, nechám letos doplodit a vyřadím. Naproti tomu převislé odrůdy Superstar a Delikatess mohu vřele doporučit, vynikajicí sladká chuť se silným jahodovým aroma. Ještě čekám na dozrání odrůdy Summer Breeze Rose. Kvete moc hezky, na plody jsem ale zvědavý.
Obrázek
Foto: Summer Breeze Rose, Praha-Motol, 14.06.19

Jinak některé jahody ten deštivý květen nedaly a uhnily. Už se ale připravují nové... :)
Obrázek
Foto: odnož Superstar, Praha-Motol, 14.06.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod antarian » 07 črc 2019, 20:57

Ahoj pripravil jsem si terasovitou zahradku na zeleninu tedy zatim jen cast (rajcata apodobne)

Jednotlive patra mam oddelene ztracenym bednenim 25* 50 vnitrni rozmer 19*44, cast kterou jeste nemam hotovou bude asi jen 20* 50 vnitrni rozmer 14*44 (tohle je uz dost uzke tak nevim jestli to bude stacit... Tuto cast jeste nemam tak mohu nechat i sirsi).

Nyni jsem se chtel zeptat kolik jich do ztraceneho bedneni strcit? 1 jahodnik nebo 2 jahodniky?

Dale bych se zeptal na radu na nejlepe mene narocne jahody, ktere prinasi velkou urodu a jsou staleplodici a hlavne mi venku prezijou zimu (z jedne strany kouka ven cca 15 cm ztraceneho bedneni z druhe strany je komplet v hline)... O chut mi az zase tolik nejde. Nejsem vybiravej :-)

Jinak pokud vas napada jeste neco jineho co by se tam dalo dat krome jahodniku tak klidne poradte. Jedine co me zatim napadlo jsou brusinky :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 07 črc 2019, 22:30

Jahody ve ztraceném bednění hodně trpí suchem (beton saje vodu a ta se snáze vypařuje). Ne že by tam nerostly, jen je třeba na to pamatovat...nejrozumnější jsou asi měsíční jahody (zvládnou to i dva kusy v jednom bednění), ale o ty nejspíš nešlo. Velkoplodé jahody budou chtít po třech letech vyměnit i s hlínou. Pokud bude problém se suchem, tak bazalku, rozmarýn, tymián....Nebo sadit do plastového pytlíku, ale to je nic moc "technologie" v tak malém rozměru. Nebo opuncie :) . Ty brusinky by taky asi šly....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod antarian » 08 črc 2019, 00:18

nene píše:Jahody ve ztraceném bednění hodně trpí suchem (beton saje vodu a ta se snáze vypařuje). Ne že by tam nerostly, jen je třeba na to pamatovat...nejrozumnější jsou asi měsíční jahody (zvládnou to i dva kusy v jednom bednění), ale o ty nejspíš nešlo. Velkoplodé jahody budou chtít po třech letech vyměnit i s hlínou. Pokud bude problém se suchem, tak bazalku, rozmarýn, tymián....Nebo sadit do plastového pytlíku, ale to je nic moc "technologie" v tak malém rozměru. Nebo opuncie :) . Ty brusinky by taky asi šly....


diky moc za radu :-)

no bylinek mam plnou skalku tak ty odpadaji :) (skalku celorocne nezalejvam a dari se tam vsemu naramne :) mozna az moc)
Brusinka me napadla, protoze tu jsem mel ve skalce, ale ta tu vodu potrebuje a tim padem se mi do skalky moc nehodi a co zbylo uz postupne vytlacili levandule :-)

Kazdopadne ty mesicni ... asi bych jich tam par dal take :-D (ono to bude celkem 45 kousku toho bedneni, takze se muzu klidne rozvasnit :-D Zatim mam jen prvni radu 14 ks)

S vodou by problem byt nemel - je to zeleninovy zahon, to spis bych je nerad prelil ... (mam tam cca 5 - 10 cm hliny co mam na zahonech + 15 - 20 cm substrat do ktereho chci dat ty jahody).

Ps. Nakonec evie 2, diamante, anabel, selva + to co uz mam by snad mohlo detem stacit.
Pss. Jeste budu do substratu pridavat hydrogel ale radeji jen decentne (jen skoda ze me to napadlo az ted po vysazeni desitek stromu)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod francuesco » 09 srp 2019, 07:14

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 24 led 2020, 21:21

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod paloo » 24 led 2020, 21:47

nene píše:https://www.youtube.com/watch?v=qmpHj8csMAQ

Вот что будет делать эмбарго :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Jahody

Příspěvekod romkrom » 23 dub 2020, 19:44

Tak jsem si postupně doplnil sbírku stáleplodících jahod a rozhodl jsem se je pořádně otestovat. Jsou po deseti pěkně v řádcích podle abecedy, jinak bych se v nich po čase nevyznal. Vedla mě k tomu výborná chuť a velikost Anabel a Evie 2, což jsem od stáleplodících jahod vůbec nečekal. Takhle si ověřím, jak chutnají ostatní odrůdy, jak si poradí s jarními a letními teplotami, kdy a jak plodí, jak moc odnožují a jak jsou odolné nemocem. Výsledky zveřejněné nyní k datu květen 2023:

Albion - zatím se drží, chuť klasická
Anabel - zatím se drží, vynikající chuť a velikost
Ania - mám ji rok a drží se, chuť a velikost potěší
Aromas - vedle Anabel držák, chuť klasická
Cantus - mám ji rok a drží se, chuť a velikost potěší
Diamante - náročný, nemá rád plné slunce, živoří už jen dvě, zajímavá chuť, jen pár plodů, nevyplatí se, čekám, až to vzdá
Eternal Love - delikatesní chuť, zatím žije díky odnožím, je třeba o něj pečovat
Everly - slaďoučká chuť
Evie 2 - vynikající chuť, neumírá
Harmony - slaďoučká chuť
Lidka - veliké dobré plody, příjemně překvapila, žije
Mara de Bois - plody střední, chuť standardní, v půdě to polovina po roce zabalila
Murano - většinou slaďoučká chuť
Ostara - polovina rostlin se drží, velikost ujde, chuť standard
Selva - náladová co se týče přežití, udržuje se díky odnožím, chuť standard
Vivara - vynikající chuť a velikost, žije

Vyřazené problémové:
Delician F1 - pro malé plody s antraknózou
Florentina - po první zimě odešli dvě z deseti a po druhé všechno, chuť a velikost o ničem
Florian F1 - pro malé plody s antraknózou
Grandian F1 - pro malé plody s antraknózou
Portola - náročná na podmínky, po první zimě zůstali tři z deseti a po třetí zimě kaput, chuť standard
San Andreas - náročná na podmínky, po první zimě zůstali tři rostliny a po třetí kaput, chuť nic moc
Toscana F1 - pro malé plody a jejich hnití
Vima Rina - sama se vyřadila uhynutím devíti z deseti sazenic a po třech letech i ta jedna - náročná na teploty, ani jsem neochutnal
Naposledy upravil romkrom dne 11 kvě 2023, 08:14, celkově upraveno 42
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 23 dub 2020, 20:44

Aromas máme už několik let. Má dvě období květů a plodů. Při té první jsou plody poměrně tuhé a kyselejší, ať je sluníčka kolik chce. Děláme z nich merendu s cukrem.
Ale když pak začne plodit koncem léta až do zámrazu, tak jsou jahody výborné a sladké.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod romkrom » 23 dub 2020, 21:49

Zrovna od této odrůdy jsem si dost sliboval, prodejci ji v popisech chválí. No uvidím, jak bude chutnat u mě v porovnání třeba s Anabel, někdy záleží i na půdních podmínkách.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Jahody

Příspěvekod amy80 » 14 kvě 2020, 07:50

Opět evergreen téma - stáleplodící jahody :D

Od loňska mám tři druhy v květináčích (Maranell, Mara de Bois a Harmony), bohužel si už moc nepamatuju jak která chutnala :?

A letos chci pro jahody (jen stálepodící) vyhradit i záhonek. Zvažuju tam buď Harmony, nebo Aromas, nebo Albion. Co myslíte?

Nebo máte tip na jinou - nepřevislou - odrůdu?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jahody

Příspěvekod romkrom » 17 kvě 2020, 08:18

Tak já ti neporadím, protože jsem je ještě ani neochutnal :-)
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 17 kvě 2020, 09:03

Ještě mohu přidat jednu recenzi na Aromas. Ten přízemní mrazík -1,4°C s ledem přežily i květy bez poškození. Nijak jsem je nepřikrývala.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků