schnutí kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

schnutí kiwi

Příspěvekod kivar » 16 zář 2011, 20:50

Dobrý den ,
Mám takovou prosbu , nebo spíš dotaz . Od minulého pozimu mám nasazené sazenice Jenny . Na jařr začalo všechno rašit , některé více jiné méně . Zhruba v Květnu bylo asi patnáct sazenic kolem 50-80 cm . vysoké . Ale z ničeho nic začaly od spodu rostliny usychat listy . Nevim čím to je . Od té doby to proběhlo dvakrát .Až na pár listů všechno seschne na prach a pak zase vyraší . Dnes jsem je byl zalít a i 1.5 m . rostlina zase začíná sesychat . ( a není jediná ) . Čím to může být ? :(

Děkuji za rady :-)
kivar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 zář 2011, 20:21

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 16 zář 2011, 22:14

Veškeré actinidie koření velice mělce pod povrchem. Actinidie chinensis nebo deliciosa, ke kterým patří i Jenny, mají velkou listovou plochu a tím pádem i velkou spotřebu vody. Proto se občas stane, že usychají spodní listy, aby rostlina snížila odpar. Mám několik rostlin více jak dvacetiletých a při vedrech a větru dochází k tomuto jevu občas také. Udržuj stále vlhko okolo rostliny a občas přidej do zálivky trochu Lignohumátu k regeneraci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod kivar » 18 zář 2011, 14:06

Dík moc . Já myslel že mi chtějí všechny uhynout . :-) Po kolika letech ti kvetly ? Mi bylo řečeno že jak vinohrad .
kivar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 zář 2011, 20:21

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 zář 2011, 15:07

pokud mohu doporučit tak tu Jenny zkus přeočkovat Starrelou od Miloše Humplíka z Břeclavi. Ta je odolná a plodí spolehlivě, očka se taky dobře chytají :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 18 zář 2011, 17:19

kivar píše:Dík moc . Já myslel že mi chtějí všechny uhynout . :-) Po kolika letech ti kvetly ? Mi bylo řečeno že jak vinohrad .

No vzhledem k tomu, že mám vlastní vypěstované semenáče, tak za dost dlouho - 23 let. Ovšem řízkovance by měly zakvést tak 3 - 4 rokem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod kivar » 21 zář 2011, 06:44

ZdenekCernoch píše:pokud mohu doporučit tak tu Jenny zkus přeočkovat Starrelou od Miloše Humplíka z Břeclavi. Ta je odolná a plodí spolehlivě, očka se taky dobře chytají :roll:

No já za ním chtěl zajet na kus řeči , ale nemám kontakt . Nemáš aspoň tel. ? Nebo mail ?
kivar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 zář 2011, 20:21

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2011, 10:55

kivar píše:No já za ním chtěl zajet na kus řeči , ale nemám kontakt . Nemáš aspoň tel. ? Nebo mail ?

Mám kontakt na skype - milos.humplik
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod kivar » 22 zář 2011, 18:45

Dík , napšu mu :-).
kivar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 zář 2011, 20:21

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod vrana » 21 říj 2017, 19:16

Pokud hynou aktinidie, tak od podzimu do jara jde vyrýt kořeny, a podívat se zda na nich nesedí ponravy lalokonosce. ty sežerou všechnu kůru kořenů a rostlina hyne. Dají se rozmačkat od podzimu do jara, v tu dobu jsou velké asi 9mm a bílé,jsou v hlíně k nalezení. Taky se to pozná podle toho, že v červnu vylíhnutý brouk nosatec je ve dne schovaný v hlíně takže nejde zničit chemicky, ale v noci vylézá na rostlinu a dělá díry do listů.6ere jakoukoli rostlinu, Stovky hektarů chmele sežral.
Já nestříkal a ted když v trávníku vytrhnu drn trávy i s kořenem, tak je tam neskutečné množství ponrav chroustů, jak těch velkých tak i menších.Kdybych šel na ryby tak mám červy.Příští rok budou létat chrousti a dost. Ponravy chroustů žerou asi kořeny trávy, nevím, škodu od nich jsem ještě nepozoroval. Podle vědeckých přehledů počty hmyzu se neustále a rychle snižují a to i včel a motýlů. My staří pamatujem, kolik bývalo motýlů a ryb.Teď "ochranáři" přírody nasadili vydry,ano kdysi tady bývaly, ale to bylo v době kdy bylo ryb dost pro všechny, lidi i vydry.Ale teď, když ryba je vzácná věc a když vody jsou vykradené, sem dát vydry, to je zločin a ne ochrana přírody.Zcela nám rybářům znemožnili hospodaření na potocích, menších řekách a menších rybnících.Mnoho vzácnějších druhů ryb už vyhynulo, nemohu najít nádherné duhově zbarvené hořavky, hrouzek byl zařazen mezi chráněné, nemohu najít lipana.Musíme si dát pozor na takové ochranáře.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod Rockhawk » 10 črc 2019, 07:25

Potřeboval bych radu - zasychají mi vrcholy výhonů u kiwi - děje se to nezávisle na odrůdě a ohledně závlahy - zalévám ob den.
Neměl by někdo nápad čím to může být ???

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Rockhawk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 31 říj 2018, 08:39
Bydliště: Mělnicko 290 m.n.m.

Re: schnutí kiwi

Příspěvekod nene » 10 črc 2019, 21:12

Spálené od slunka.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)


Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron