Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 22 črc 2019, 18:15

Tahle rostlina mi dělá asi ze všech největší radost (Prima 1216). Minulý rok poprvé udržela a dozrály 2 plody. Letos po přirozeném propadu se nakonec na stromku drží 12 plodů a krásně přirůstají. To je mazec! :)
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 22 črc 2019, 20:58

Tyjo, zelená barva, čumím na to jak somálec na sníh :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 črc 2019, 21:53

Michale to jsi mě fajně pobavil :D Tu maj zemědělci problem sklidit obilí už není krásně do žluta, ale do hněda S13 zato vysetá Pohanka se má čile k světu už místy skoro 10 cm S14 a Kukuřica ta si lebedí blahem kolik má letos vody S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kika » 23 črc 2019, 09:24

Jak je ta Prima stará?
Já vysadila vloni, za celý rok skoro ani lístek, vůbec nepřirůstala. Letos začala rašit strašně pozdě, už jsem se o ni bála, ale teď má krásné listy a pomaličku začíná přirůstat. Tak doufám, že se jen potřebovala usadit. Za jak dlouho by mohla začít plodit?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod pavell » 23 črc 2019, 13:44

Roubované plodí celkem brzo, do tří let po roubování většinou rozkvete.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 23 črc 2019, 14:31

Mám jí šestým rokem. První tři roky je třeba prostě přežít, přirůstá velmi pomalu. Pak se ale chytne a už je to jenom radost. Toť moje zkušenost. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Mirecj » 23 črc 2019, 16:55

Ahojte. Tento rok sa u nás nevyskytli jarné mrazíky a črtá sa celkom slušná úroda. Najviac plodov má Prolific a najmenej Prima. Prolific už musím vyväzovať a podopierať, aby sa nepolámali konáre. Prvý krát to vyzerá, že na oberanie budem musieť použiť rebrík :D Ak nám počasie nepripraví žiadne nepríjemné prekvapenia, tak bude zrejme najvyššia úroda od začiatku pestovania asimín. Ostatným želám tiež bohatú úrodu a veľa radosti pri zbere úrody S6

Obrázek Obrázek Obrázek

Kika - čo sa týka prírastkov, tak mám podobnú skúsenosť ako píše Hofis. Prvé dva roky aj moje prirastali pomaly. Na tretí sa to rozbehlo a teraz je prírastok aj pol metra :D
Mirecj
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 03 říj 2015, 11:42
Bydliště: Melčice - 202 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 23 črc 2019, 17:50

Moc, moc pěkné to máš! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 30 črc 2019, 17:58

tak paw paw povytazenej psama ze zeme a vylamanej me potesil :-D (ale vsimnul jsem si toho brzo)

Presadil jsem co zbylo do kvetinace velkeho a objevili se pupeny ted tak po ... no 3 tydnech (tesne nad roubem)

Druhy co byl venku dele ze zeme a byl "vylikvidovanej vice" je zatim bez znamky jakehokoliv raseni uz tak dva mesice. (kazdopadne na pokusnej strih byl jeste cca 14 dni zpatky zeleny, takze kdo vi mozna se taky chytne. Z toho ale zustal v podstate jen ten centralni koren ponicenej a cca 7 cm nad roubem)

Treti co me regulerne vyrvali ze zeme a rozkousali na trisky ... tak tam uz nebylo co zkouset a presazovat.

Tomu rikam test co ty pawpaw vydrzej :-D :-D :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 30 črc 2019, 19:20

Asi tři týdny zpátky jsme na zahradě našli krtka - mrtvého, pod fíkovníkem v rohu zahrady. A potom ještě jednoho kousek vedle. A pak dalšího asi deset metrů dál. Tentokrát jsme v tom byli nevinně a podezírat sousedy se dvěma psy a malým vnoučetem z chemického boje s krtky je nesmysl. Předevčírem po dešti jsme objevili krtčí chodbu pod pawpaw, právě kousek od místa mrtvolek - chodba prokousaná kořínky stromku, těsně kolem kmínku, no klasika, takhle nám likvidují révu a mají dobře natrénováno, ......skoro to vypadá, že jim asimina "nesedla". :shock:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 30 črc 2019, 23:13

No nestraš, já dal do výběhu pod Asiminy morčata :shock: . Ale jsou tam od jara a Asimin si nevšímají, ani listů co se pod tíhou plodů ohýbají na úroveň okusu. Ale Pittosporum jim teda jeden tam vožrali co šlo.
Mirecj, máš krásný strom a bohatě obalený S6 .

Já jsem teda letos spokojen s přírůstky Asimin, určitě by u těch našich šla udělat i nějaká definice, protože část rostlin máme už asi 7 let v horší půdě a teď jedny zalévám a hnojím, druhé ne. Další sorta je v luxusní půdě a i tam jsou rozdíly u zalévaných a hnojených rostlin. Sezóna přírůstků už pomalu končí, tak lze udělat závěry. Ty v hrozné půdě, převážně jílovitá, hodně vysychavá, řekl bych že to je typ půdy typu jíl s pískem. Tak vydatně zalévané a rozumně hnojené Asiminy co jsou 7-8 let v zemi, mají přírůstky 10-20 cm, listy celkem pěkně zelené (ale ne tmavě), vysoká plodnost. O doslova pár metrů vedle, ve stejné půdě, nezalévaná a nehnojená Asimina, v zemi 4 rokem, má přírůstky 30-40 cm :D , ale listy vybledlé, trochu do žluta, ve vedrech listy vysely dolu. Ta plody ještě neudržela- je mladá.
O proti tomu sorta rostlin v luxusní zemině, tak ty pečlivě zalévané a symbolicky hnojené mají přírůstky 30-40 cm, jedna Prima co je TŘETÍ rok v zemi je obalená plodama, je vysoká 2 metry, listy temně zelené, obrovské. A pak je tu rostlina, ve stejně luxusní půdě, ještě více královsky zalévaná a hnojena byla o mrňousek více (asi 3x). Ta má přírůstek 70 cm a stále roste :shock: . Ta je v zemi taky 3 roky a při výsadbě měla 40 cm, teď má 2 metry-loni udělala přírůstek 60 cm. O proti tomu ještě jeden kousek, také v luxusní zemině jen o pár metru vedle, má ale blbej sklon terénu a roste uprostřed květinového záhonu, také třetí rok v zemi. První rok přírůstek 1 cm, druhý rok 5 cm, letos jí pokaždé když jde někdo kolem zaleje a přírůstek už krásný 20-30 cm.
Mě z toho vychází jako základ dobrý původ rostliny, který musí být kvalitní, musí mít kvalitně zapěstovaný kořenový systém bez omezování- vhodné tak jsou mladé rostliny co se roky nekrčí v tom samým květináči a pokud se vysadí do aspoň trochu dobré země (stačí hnědozemě) a budeme udržovat kořeny neustále vlhké s občasným přelití, je to cesta k úspěchu :wink: . Myslím si, že sklidit vlastní plody Asiminy 3 roky po výsadbě, je mnohem lákavější vyhlídka pro ty, co se nad jejím pěstování ještě rozhodují.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Kykouš » 31 črc 2019, 06:53

Moc hezká sonda do života Asimin. Já ještě nejsem úplně přesvědčená, jestli do nich jít, nebo ne, nicméně po tom, co jsem přelouskala tohle téma, začínám být dost nahlodaná :roll: Mám místo ale jen na jednu, co jsem se dočetla, tak odrůda Prima by měla být samosprašná. Ale ta chuť, to je jediné, co je pro mě neznámou, budu to muset asi risknout a buď bude chutnat, nebo ne. To samé dilema mám i s Jujubama a po přečtení kiwifora asi i s další stovkou věcí :lol:
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 31 črc 2019, 08:37

Kykouš: Jestli hledáš opravdu pěknou rostlinu, nenáročnou, netrpící žádnými chorobami, s moc hezkým habitem (má pyramidální růst jako tropické rostliny, zcela odlišný od našich běžných dřevin) a výbornými plody, tak není o čem. Prima 1216! Mám taky jen jednu a spolehlivě plodí. Samosprašnost na 100% prokázaná. Podle mě je to jedna z nejhezčích rostlin, co mám na zahradě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 31 črc 2019, 09:20

kykouš: za me

jujuba: a dat dve odrudy na hustsi spon :-D (pro jistotu ze bude uroda). Ale jujuba je jine tema. Plus je i to, ze nepotrebuje evidentne tolik zalevat jako ostatni stromky, nejdou na to zadny skudci a choroby - aspon zatim a brouci, mravenci, vosy atc. co jinym rostlinam škodí, tak tady slouzi jako opylovaci. Plody myslim nemuzou urazit co jsem zatim chutnal v caji, uvarene a susene a jsou to vitaminove bomby.

pawpaw: ten me tu tolik nejede :-D (ale abych byl uprimny ... ze 4 mi 4 zdemolovali psy. Jediny jsem mohl nechat puvodni s potrhanejma listama). Kazdopadne je potreba fakt zalejvat ... jakmile se nezaleje tak je to okamzite znat (minimalne u mladych rostlin co mam). Propracovat se pres prvni rok, dva da urcite vic prace nez u tech jujub.

Jinak oboje muzes snadno sehnat ve vykani (asiminy velky vyber - bohuzel nema primu, takze tu je potreba brat jinde. Ma georgia a sunflower, ktere by taky meli byt samosprasne, ale co jsem tu cetl, tak jsou bud pozdni a zaroven nemam moc dobre reference. Plus sunflower ma veliky strom na zahrade tak se muzes i podivat jak vypada kdyz strom vyroste) (i kdyz nejvetsi jujuby uz tam nejsou :-) ty uz mam vsechny na zahrade :-D a postupne na ne snad zacnu roubovat dalsi odrudy. Co si pamatuju od posledne byli na nich uz i plody :-D Ale ma to v tech kvetinacich "opozdene" oproti tomu co mam v zemi a o dost tak je otazka jestli to dozraje). Asiminy ma vypestovane vlastni v substratu, jujuby ma z Italie vysazene v takovem tom betonovem jilu, nebo jak to popsat.

sorry za offtopic.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 31 črc 2019, 13:15

V neposlední řadě je to každého věc, pro jakou rostlinu se rozhodne, já jsem zkusil trochu nahlodat ten původ rostliny, protože ten je prostě zásadní. My z Vykáně rostliny měli (Asiminám jsem se vyhnul obloukem, když je u něj viděl) a když to shrnu, tak nemáme už ani jednu rostlinu. Vše do 2 let odešlo. Nechci plivat oheň, ale myslím si, že nejsme zrovna patlalové a bral tam i náš známej a jemu taky všechno zdechlo, to není náhoda a chválit nebudu, neboť není co. Ještě taky je logické, že ti šťastlivci, kteří si ty asiminy u něj koupily před x lety, kdy nestály na tom dvoře v malém květináči 4 a více let, tak těm rostou určitě dobře, protože byly včas vysazené.
Ty Asiminy tam měl evidentně už pár let, byly vidět pár centimetrové přírůstky za posledních několik let, které evidentně narostly v tom květináči, což je špatně. Takovou jsme kupovali před 8 lety u Zdeňka, dovoz v Italském jílu, tahle Asimina sice dnes plodí ale taky je to nejmenší Asimina ze všech co máme. I ta 3 letá je o metr vyšší. A přesně tohle je taky důvod, proč Asiminy z nekvalitního dovozu plodí až po 6-7-8 letech=demotivace. Myslím si, že úplně nezáleží na tom původu, při nákupu je dobré si prostě jen pohlídat, aby kořeny nerostly v těžkém jílu a aby loňská perioda neměla pár cm= tedy že už je 2 roky v květináči. Úplně nejlépe rostou u nás ty kusy, které byly kupované i třeba jako metrový prut (za nechutný peníz), takže prostě max rok starý roubovanec. Ten ihned vysadit, 2 roky trvá než více méně zakoření a začne se předvádět.
Jen třeba pro inspiraci, tu Asiminu co má teď 2 metry a plodí po 3 letech, jsme kupovali v Brně, myslím že v jednom menším zahradnictví u Mašků. A tehdy jsem se prodavače ptal na původ rostlin, což mi odmítl sdělit, že tyhle informace neposkytují (asi je to nějaké nové státní tajemství :D ), každopádně z ostatního sortimentu a podle určitých indícií jsme rostliny odhadli na "made in Czech". Kvalita se nezapře E5 .
Naposledy upravil Rudolf M dne 31 črc 2019, 14:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků