Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 17 čer 2019, 17:17

Hofis píše:Mám jeden postřeh k odrůdě Wojtek. Přehlédl jsem při sběru jednu poléhavou větévku a přišel na ní až teď, vlastně týden po posledním sběru. Plody byly sice, alespoň u mě, celkem malé, ale takhle vyzrálé naprosto sladké chuti. A to nemluvím o sladké chuti, jak se bere u kamčatek. Byly opravdu velmi sladké, sledší, než třeba plně vyzrálé jahody! :shock:

Wojtek je Wojek. Je prekonaný inými odrodami. Polieha a je problém s dozrievaním plodov na spodných vetvičiek. Vetvičky sa rýchlo vyhoĺujú. Chuťovo nevyniká a pri dobrom počasí je aj celkom chutný. Zbavujem sa ho a nahradím ho odrodou Aurora, ktorá je oveĺa chutnejšia a nezaberá toĺko miesta.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 17 čer 2019, 19:02

Wojtek nie je uplne najhorsia odroda, ale ma svoje chyby, tak ako ich uvadza loni. Mam 1 ker, pre spestrenie sortimentu to staci. Tento rok vdaka mnozstvu slnecnych a horucich dni boli plody prekvapivo chutne, len sa musia nechat modre 2 az 3 tyzdne, inak su chutovo podpriemerne.
Urcite budem na jesen pridadzat Auroru a Blizzard, len mam dilemu, v akom pomere. Chcem vyhodit 4 kry, ktore nesplnaju moje kriteria. Takze budem mat 4 miesta. Len neviem, ci dat 2+2 alebo ako. Tych asi po 20 plodov, co dozreli na malych krickoch, na nejake kvalinejsie hodnotenie nestacilo. Ti, co ste ich mali uz druhu sezonu, ako by ste to dosadili? Vdaka.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2019, 19:31

Aurora už je ověřená dobře, ten Blizzard pořádně až příští rok, ale nebál bych se vysadit 2+2.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2019, 19:48

Souhlasím s MartinemS. Víc Wojteků určitě pořizovat nebudu, ale po letošní zkušenosti ho určitě ani nevyhodím. Letos bezkonkurenčně nejsladší plody, jenom se musí nechat dlouho na keři dozrát.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 17 čer 2019, 20:31

Trochu napršalo a vyzerá to, že sa to prejavilo na chuti Aurory. Palčivá sladkokyslá chuť sa vytráca a plody trošku narástli. Sú pevné a vhodné na akýkoĺvek spôsom zberu a to aj napriek tomu, že niektoré sú dosť dozreté. Aj tie menej dozreté sú chutné. S uskladnením by nemal byť problém. Dávam Aurore viac bodov, ako Blizzardu. Blizzárd má jemnejšiu chuť, no veĺmi rýchlo mäkne a potom sú plody ako fučky.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 17 čer 2019, 21:24

U mňa zostáva top Aurora tesne nasledovaná B. Blizzard. B.beast sa tiež dá jesť, B. Beauty je chuťovo najslabšia. Do budúcna už budem množiť iba Auroru a B.blizzard, možno zopár B.beast ako opeľovač. Čo sa týka porovnania chuti, B. Blizzard jemnejšia chuť ako Aurora, ale po plnom vyzretí je Aurora chutnejšia. B. Blizzard sa da jest už po 2 týždňoch od zmodrenia, Aurore treba 3-4 týždne.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 čer 2019, 00:49

Vdaka za vase postrehy, asi sa priklonim k moznosti 2+2. Obe odrody maju co ponuknut. Beast je tiez pomerne chutny, ale necitim potrebu dosadzat, staci mi ten 1 testovaci kus. Beauty ako pise palino je slaba. Este jej dam rok a ked ma nepresvedci, poleti. Neskorost ako jedina prednost nestaci. V tom case uz zacinaju kanadky, muchovniky, maliny, takze malo chutna odroda v tom case nema opodstatnenie.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 07 črc 2019, 13:53

Tak z tej mojej "Fiaky" som ešte niečo nazbieral. Prvá mi kvitla a dlho. Je to teda super, keď teraz končia kamčatky a začínajú kanadky.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 09 črc 2019, 07:12

loni píše:Tak z tej mojej "Fiaky" som ešte niečo nazbieral. Prvá mi kvitla a dlho. Je to teda super, keď teraz končia kamčatky a začínajú kanadky.

Obrázek

Aj u mňa sa ešte denne tak kilečko nazbiera S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 24 črc 2019, 20:33

Obrázek S2 Nuž ale nedalo mi to :wink:
Obrázek
Obrázek S20
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 25 črc 2019, 07:20

To víno, skade máš? Akú to ma chuť, lebo svoje vlasté, čo som si robil, tak viem ako chutná. Bolo vynikajúce.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 25 črc 2019, 08:04

Dostal som,ešte som nekoštoval.Boli dva druhy suché a polosladké.Moje je polosladké.Na druhom obrázku je všetko potrebné.Neviem či tu môžem písať detail keď to bol prezent.Ja som tiež robieval a bolo dobré.Až skúsim dám vedieť :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 črc 2019, 20:50

eto bych si s chuti dal. Vyrobce stejnej jako produkce rostlin tj. všemi znamej T. .......... S9 Asi tam pojdu pro kytky
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kardas26 » 12 srp 2019, 09:57

Zasadil jsem letos několik sazenic a měly i plody. Chuťově mi jako nejlepší přišly B.Blizzard, falešná B.Beauty (nevím co mi to poslali za odrůdu, ale je výborná), pravá B.Beauty (po dozrání vnitřku do červena) -> B.Beast, HoneyBee -> pravá B.Beauty (sice modrá, ale uvnitř ještě nazelenalá). Ještě mám Auroru, ale ta plody neměla.

Ta B.Beauty tedy není žádný propadák, jen se musí nechat pořádně dozrát (asi tak 3. týdny po té, co jsem všechny ostatní odrůdy měl už sklizené).

Možná se ještě dočkám dalších plodů... jeden B.Beast (jestli to opravdu je) po sklizni vyhodil pár nových větviček a na jedné jsou i nějaké květy.
Obrázek
kardas26
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 čer 2019, 11:13
Bydliště: Východní čechy, 250m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 srp 2019, 09:03

Blizzard a Auroru som si namnožil. Chuťovo sú super a samozrejme aj v úrodnosti. Takže na jeseň má čaká likvidácia Wojteka a ešte aj iné odrody, ktoré mi nevyhovujú a namiesto nich výsadba odrody Aurora a Blizzard.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron