Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 31 črc 2019, 18:36

Zdravim....

Dnes jsem vyhrabal tyhle larvy v boruvkach.

Po trose hledani si myslim ze je to larva zlatohavka. Mam pravdu ? Nebo je to lalokonosec ?

Protoze zlatohlavka jsem tam dvakrat videl se zavrtavat do kury.

Obrázek
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 črc 2019, 21:38

Pokud vím, tak lalokáč nemá nohy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 01 srp 2019, 05:39

Larva chrusta :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 srp 2019, 19:22

pokud to má délku kolem 2 a vice cm tak je to larva chrousta. Maly kolem 1 cm lalokac S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 02 srp 2019, 09:13

Přemku,v jaké hloubce jste objevil larvu?
Jinak stačí na týden odjet a je zle. Manželka neuhlídala Rubel. Všechny plody jsou zaschlé. Palinův Rubel s jeho automatickou závlahou si asi lebedí blahem. Včera jsem dosbíral Hanah's choice a Herbert. Obě skvělé, Hanah trošku lepší.
Dobrými znalci chutí borůvek jsou ptáci. Přestože mám některé borůvky nechané odkryté, objevil jsem při obchůzce pod jednou sítí pohyb ptáka. Nejdříve mě to trochu dopálilo, ale když jsem pak viděl jaká je to malá chudinka, tak mi ho zabylo líto. Koukal na mě, nehýbal se a dělal jako že ta není. Když naletěl na síť, nechal se dokonce pohladit. Měřil snad jen 5cm. Nechal jsem jej tam v klidu a nakonec, když se asi nacpal, našel cestu ven. Byla to borůvka Collins, která je až cukrově sladká, paní Eli ji má taky myslím v oblibě, takže by se asi s ptáčkem shodla.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 03 srp 2019, 13:18

Byla na hore v hrabance a kure.... bylo jich tam vice, male velke....
Nakonec jsem je tam nechal. Budu doufat ze to byl zlatohlavek. Videl jsem ho tam zahrabavat se, tak snad to budou jeho larvy :)
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 03 srp 2019, 15:48

Zlatohlávek se od chrousta liší jen tím, že je hezčí :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 15 srp 2019, 12:23

Tak letos největší bobulky má borůvka Chandler, 20 až 24mm.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod svazenka » 16 srp 2019, 11:12

Letos nám borůvky nějak špatně dozrávají. Keře obsypané a pořád né dost modré. Chandler má opravdu velké plody.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 19 srp 2019, 15:56

Taky mi ještě některé borůvky letos nestihly na severu dozrát. Vypadá to na tento až příští týden.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 04 zář 2019, 21:19

Tak u mne už "borůvkobraní" pomalu končí. Myslím, že přibližně kolem poloviny září (09) bude konec. Poslední zbytky jsou ještě na Ozarkblue, Darrow, Bluecrop, Chandler, Elisabeth, Bonus, Berkeley, Sunshine Blue O'Neal a Powder Blue. U té posledni (PB) se první modrý plod objevil až 1.9. Jediná Top Hat to nevzdává a začíná kvést podruhé. Pokud není samosprašná, tak z toho asi stejně nic nebude, maximálně v listopadu sklidím ještě dalších 10 kyselých kuliček, podobně jako loni u Chippewy. Ta letos ukončila růst a listy má už jako v listopadu.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 09 zář 2019, 15:35

moonvil píše:Dokonce i starší keře pokud nejsou v pohodě, tak mají plody mdlé, bez výrazu, to co jeden rok exceluje se může další rok propadnout do průměru.
Dalo by se říct, že 90% všech odrůd, co jsem kdy ochutnal (celkem cca 30) byly chuťově velmi dobré až vynikající, pokud byly ty keře ve skvělé kondici. Jakmile je chuť jak říkáš "taková nijaká", tak je něco špatně.

Máš pravdu, letos jsem na balkóně nestíhal zalévat a projevilo se to na borůvce NorthSky. Loni měla dobrou klasickou kanadsko borůvkovou chuť a letos úplně fádní vodnatá chuť, ani sladká ani kyselá. Zato Putte byla opravdu výborná.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 16 zář 2019, 16:09

Na severu stále ještě sklízím (a asi ještě budu sklízet) poslední borůvky. Letos byly všechny borůvky opravdu hodně zpožděny, asi nejvíce ze všech rostlin na zahradě. Původně jsem to přikládal hlavně velmi studenému květnu, ale myslím, že i sucho v minulém roce na tom má celkem výrazný podíl, protože ty rostliny, které utrpěly minulý rok suchem nejvíce, letos plodily bezkonkurenčně nejpozději.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.09.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 21 zář 2019, 07:29

Zdravim, chtel bych se opat - na jare sem koupil ,,kazpliszku,, 3r. Dal sem ji do kyble 20l, zemina na boruvky,hnojena,zalivka pravidelna. Kvetu mela spousty dozralo jich jen poskromnu a byli fakt mikromali!!! Cca 3-5mm. Po te sla do zeme a a nyni chradne.od cervna nevyrostla ani o 1cm. Koukal sem na koreny a nic moc :( tmave a malo rozrostle listy jsou krehle a popraskane... nevite co s tim? Vyhodit? Podobne je na tom i patriot jen ne tak hrozne. Jinak mam jeste dalsich 7 odrud,ktere fakt jedou napr. Toro ktera vypadala zakrsle a za poslednich 18dni udelala 80cm slahoun. Ale s temi 2 nevim co delat

Obrázek

Obrázek

Prikladam foto
1. Plizska
2. Uprostred toro (podeprena protoze narostla moc rychle a je moc ohebma) vedle je bridggita ktera ji lehce zacina utiskovat.

Jeste cekam od ,,nazazvorce,, na doruceni - chanticleer,hanah choice,powderblue,spartan a pro jitotu novou plizsku vsechny 2lete a tim se dostanu na 13 odrud (16keriku). Asi je necham na zimu v kvetniku ve skleniku radeji. Nebo myslite ze 2lete uz v zemi vydrzi?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 21 zář 2019, 08:29

JohnyF píše:Jeste cekam od ,,nazazvorce,, na doruceni - chanticleer,hanah choice,powderblue,spartan a pro jitotu novou plizsku vsechny 2lete a tim se dostanu na 13 odrud (16keriku). Asi je necham na zimu v kvetniku ve skleniku radeji. Nebo myslite ze 2lete uz v zemi vydrzi?


Dvojročné vydržia v zemi, akurát Powder Blue je chúlostivá, tú radšej prenášať na zimu do skleníka aj v dospelosti.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník