Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 09 srp 2019, 10:08

airbusy píše:Jediný naštepený vrúbeľ, čo sa ujal, aj to som ho asi dal opačným koncom, ma picne :lol: ale drží pevne koťuha, nedá sa vylomiť


No mal by si byť na seba pyšný, lebo toto zatial dokázal iba jediný génius na tomto fóre S6 A práve sa ti k tomu priznal. Takže to vyzerá, že sa nám tu rodí nová hviezda S9
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 srp 2019, 11:53

izi píše:No mal by si byť na seba pyšný, lebo toto zatial dokázal iba jediný génius na tomto fóre S6 A práve sa ti k tomu priznal. Takže to vyzerá, že sa nám tu rodí nová hviezda S9



Radšej nebudem písať, koľko vrúbľov som spravil na tom samcovi a akú som mal úspešnosť :? :D ...Ale pre mňa je motivačné asi štepiť hore nohami kiwi vrúble, to mi ide :D
Naposledy upravil airbusy dne 10 srp 2019, 11:57, celkově upraveno 2
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 srp 2019, 11:55

Našiel som jedno video, ako rozmnožujú vegetatívne v lete chinensky v Srbsku. Pustite si to zhruba od 6. minúty, tam je pekne vidieť postup rezkovania.... Mne to zatiaľ všetko hnije a plesnivie, neviem čo je tá biela kaša, do ktorej tie odrezky namáčajú, asi nejaký fungicíd....

https://www.youtube.com/watch?v=em4tlXIE_as
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milas » 10 srp 2019, 15:26

Skôr stimulátor rastu...nejaká kyselina,čojaviem aká...skúšal som aj holandské stimulátory,ale bohvie aké korene to nespravilo a do 2 rokov to zdochlo...
Takže najistejšie je vrúbeľ....zelený do zeleného,dřevěný sa rozbehne,ale pri výkyvoch počasia bohvie ako nerastú, resp.uschnú ...
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 srp 2019, 21:21

milas píše:Skôr stimulátor rastu...nejaká kyselina,čojaviem aká...skúšal som aj holandské stimulátory,ale bohvie aké korene to nespravilo a do 2 rokov to zdochlo...
Takže najistejšie je vrúbeľ....zelený do zeleného,dřevěný sa rozbehne,ale pri výkyvoch počasia bohvie ako nerastú, resp.uschnú ...


Milas, ty si sem dával pred pár rokmi fotky, že sa ti chytili rezkovance chinensky...a teraz čítam, že to všetko uschlo, nesadil si to príliš skoro do voľnej pôdy? Je pravda, že tieto výkyvy tepla vedia kiwi dosť potrápiť, má rada hlavne vyššiu vlhkosť vzduchu a tá tu býva asi len na jeseň.....Po dnešnej návšteve jedného člena fóra to vidím najprv na zasadenie semenáča, ten predsa len lepšie prekorení a následne časom naštepiť na neho rôzne odrôdy....tie rezkovance majú ozaj slabší koreňový systém....dúfam, že tá moja rezkovaná akože Sorelli z lumigreenu dožije do plodnosti :D

tá kyselina je IBA, ale predtým to ešte do niečoho namáčal, ty si dával na rezky fungicíd?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milas » 11 srp 2019, 09:24

Nedával som nič,žiaden fungi. ..Iba toto:
Obrázek

Čo sa týka životnosti, tak předpokládám že to kľudne aj cez zimu vykapalo, neskúšal som dovôd, zdochlo,zdochlo,ideme ďalej.V r.2017 tu cez zimu vykapalo celkom dosť :lol: .....
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 11 srp 2019, 13:23

Maťo, pokial si dobre pamätam, tých kyselin v stimulatoroch je viac, pomer sa rôzni podla výrobcu, ale hlavne podla rastlinneho druhu, pre ktory je určeny. Tieto receptury si firmy prīsne stražia. taketo niečo v obchodoch nedostaneš. Pri tych komerčnych plati fylozofia jedneho lekara, ktory na všetko predpisoval acylpyrin so slovami: dam vam toto, to vam sice nepomôže, ale ani neublíži. Aj keď sa mi stalo, že mi aj gelovy stimulator zaplesnel. Takže skôr ublyži.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod PavelP » 11 srp 2019, 14:50

Tak po mém prvním roubování kiwi drží 2 rouby z 5. Jsou celkem pěkně srostlé, ale nerostou :( asi tím, že nechci rostlinu nijak řezat, aby šla míza do roubů. Mám tam cca 90 plodů a o ty se nechci připravit. Obávám se, že když nezačnou růst, nepřežijí zimu.

Vypadá to, že plody už moc nepřirostou, velikost 5-7cm, plus pár špatně vyvinutých "angreštů".


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 11 srp 2019, 21:27

izi píše:Maťo, pokial si dobre pamätam, tých kyselin v stimulatoroch je viac, pomer sa rôzni podla výrobcu, ale hlavne podla rastlinneho druhu, pre ktory je určeny. Tieto receptury si firmy prīsne stražia. taketo niečo v obchodoch nedostaneš. Pri tych komerčnych plati fylozofia jedneho lekara, ktory na všetko predpisoval acylpyrin so slovami: dam vam toto, to vam sice nepomôže, ale ani neublíži. Aj keď sa mi stalo, že mi aj gelovy stimulator zaplesnel. Takže skôr ublyži.


Ivan, v stimulátoroch sa ozaj používa viacero kyselín, teda rastlinných hormónov, ten Srb na videu dáva kyselinu IBA= indolyl-3-maslovú, tá býva bežne vo všetkých typoch zakoreňovačov a ešte to v niečom predtým na pár sekúnd namočil, ja myslím že do fungicídneho roztoku...ale ako hovoríš, každý má svoju vlastnú overenú receptúru pre jednotlivé druhy rastlín a pekne si to stráži, ale my tomu prídeme na kĺbik časom :) dôležité je, aby sa spravil kalus na tých letných rezkoch skôr, než to napadnú plesne a iné huby....čiže fungicíd bude asi nutnosť....ale možno je zlé, že my to dávame pod sáčok a potom to skôr splesnivie, oni to majú pod jemnou vodnou hmlou....

ešte ma napadlo, čo by sa stalo s tými polodrevnatými rezkami, keby sa dajú do chladu, napríklad do chladničky - tlak plesní by bol hádam menší a možno by sa stihol za nejaký mesiac aj kalus vytvoriť na odrezkoch. a potom šup naspäť do tepla....ale odskúšané to samozrejme nemám :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 srp 2019, 21:57

ono taky ide o to v jaký teplotě to koření. Když je moc horko přes 30°C zapoměň na to že něco pustí kořeny. Optimum na tvorbu kalusu a kořenu je mezi 20 - 25°C ideálně pod mlhou S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 12 srp 2019, 14:21

ZdenekCernoch píše:ono taky ide o to v jaký teplotě to koření. Když je moc horko přes 30°C zapoměň na to že něco pustí kořeny. Optimum na tvorbu kalusu a kořenu je mezi 20 - 25°C ideálně pod mlhou S6


vravím, že najlepšie to bude držať niekde v chlade, aj tá chladnička stojí za vyskúšanie, keby ma s tým žena nevyhodila :lol: už je to v pivnici v chlade, vodnú hmlu viem akurát rozprašovačom občas spraviť :lol:

ja mám také šťastie, že štepím zrovna vtedy, keď sú najväčšie horúčavy, vtedy sa asi tiež nerobí moc dobre kalus... :? no nič, keď pán Boh dá, možno aj motyka vystrelí raz :) inak som si všimol, ako som v júni pri prvom štepení zostrihal samca, tak tie krátke čapíky na konároch, čo zostali z neúspešného štepenia, tak vôbec nerastú, celý samec sa zastavil v raste. teraz neviem, či to spôsobil ten rez alebo to je tým teplom vonku....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 srp 2019, 19:29

ty tu dávaš popis na mord tvojej drahej polovičky - možno aj motyka vystrelí raz S14 S12
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 12 srp 2019, 19:46

airbusy píše:vodnú hmlu viem akurát rozprašovačom občas spraviť :lol:

Pre zvýšenie vlhkosti, nedá sa zakomponovať mlhovač ako: https://www.priceorcan.cz/apt-mini-mlho ... AIQAvD_BwE
Samozrejme v malom merítku a nie niekde na záhrade :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 12 srp 2019, 21:06

Chlapi, diky za rady, mozno najblizsie vystreli na mna moja draha polovicka a bude po probleme s rezkovanim chinensky :D s tym mlhovacom je to fajn napad, este k tomu doplnit casovac spustania a bude to dokonale S6
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 12 srp 2019, 21:14

PavelP píše:Tak po mém prvním roubování kiwi drží 2 rouby z 5. Jsou celkem pěkně srostlé, ale nerostou :( asi tím, že nechci rostlinu nijak řezat, aby šla míza do roubů. Mám tam cca 90 plodů a o ty se nechci připravit. Obávám se, že když nezačnou růst, nepřežijí zimu.

Vypadá to, že plody už moc nepřirostou, velikost 5-7cm, plus pár špatně vyvinutých "angrestu,"


Pekne zrastene vruble ;) po zbere úrody zrež vyhony nad nastepenymi vrublami a tie poriadne na zimu zabal. Hadam ich ten rez donuti na jar vyrasit a ked nie, nastepis to znova, tebe to ide :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků