Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 srp 2019, 12:16

https://www.ebay.com/itm/303135255717
Jediná šance proti ptákům, vosám i octomilkám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 13 srp 2019, 15:06

El Mariachi píše:
Troják ten je dobrý. Kostelany osobně neznám.

Moc děkuji za odpověď. Nějak je zde v posledni dobe malo odpovědí a prispevků na dotazy. Asi dovolené..... A nevíte, zda ten Troják je spíše na brebu nebo jak brzy dozrává hlavní úroda?
Poradite ještě, ty spodní výhonky u kosternich větví necháváte, nebo vystipnete. Oslabují např. zrající fiky? Diiiky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 13 srp 2019, 15:09

Takhle to vypadá a už jsou i větší...
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 srp 2019, 15:44

Hanele12 píše:Necháváte spodní malé výhonky , rostoucí od země? Pěstují jako keř, tak vystipnout a nechat jen zaklad např. 3 kosterních větví?
Letos mám loňský rizkovance v zemi cca 50 cm Pálavu. Na zimu radite radši vykopat a do sklepa, nebo zahazet velkou vrstvou zeminy a listí? Budu teď hnojit hořčíkem aby zelené výhony vyzrály. Diky


Sorry, nestíhám...
Ty spodní výhonky odstřihávám, ale samozřejmě je můžeš využít jako základ kostry, pokud ji ještě nemáš hotovou.
Na obrázku už máš dvě silnější větve, tak lze nechat silnější výmladek směřující do volného prostoru, zbytek odstranit.
Něco vykopávat je práce navíc, nemáš nějaký sud nebo velký kontejner, kterým by to šlo na zimu přikrýt a hodit na to třeba ještě plachtu?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 13 srp 2019, 21:46

[quote="moonvil"]

Sorry, nestíhám...

Kolik základních větví má mít kostra keře? Ty spodní slabé výhonky tedy odstřihám, je jich hodně a opravdu zahušťují keř. Myslela jsem, že do podzimu vyzrají a bude na nich breba ... a na jare odstrihnu již odplozené letošní delší větve, které pořád rostou, ale stále nasazuji dalsi fiky. Co už nikdy nedozrají a bude tam neplodné dřevo.. Ale ta úvaha asi neni uplne správná.
Díky za odpověď. Myslela jsem tim, že je tu nějak málo diskutujících....chápu, že na zahradě je moře práce. a Ty radíš a odpovídá často S6 za což díky. Tu Pálavu pořádně zakryju. Chci zkusit ty samoregulačni topné kabely, ale zatím se mi nepodařilo nikoho nakontaktoval, kdo to používá.
Dost jsem se těšila na prvních 9 fíků z BT, ale nakonec zvažuji, zda do ní vůbec investovat energii a čas a prostor, kdyz jsou chuťově lepší a rannějši variant. Uvidím jak a kdy dozraje.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 srp 2019, 21:49

Hanele12 píše: Chci zkusit ty samoregulačni topné kabely, ale zatím se mi nepodařilo nikoho nakontaktoval, kdo to používá.

Psal jsem ti, ať si nainstaluješ WhatsApp na mobil, že tě spojím s Radkem z Doks, ten to používá.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 13 srp 2019, 23:12

To ano, díky. Jen jsem se zkusila spojit i mailem . I instalaci jsem se ještě nedopracovala. :?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 13 srp 2019, 23:28

Hanele12 píše:A nevíte, zda ten Troják je spíše na brebu nebo jak brzy dozrává hlavní úroda?

Brebu mi zatím trójské rostliny moc nedaly, spíš to je na hlavní úrodu. A ta bývá většinou během září až začátkem října.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod milas » 14 srp 2019, 06:42

moonvil píše:https://www.ebay.com/itm/303135255717
Jediná šance proti ptákům, vosám i octomilkám.

Nechcem robiť reklamu,ale musel som kúpiť tu: dodanie druhý deň
https://osy-na-vinici.webnode.sk/kontakt/
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 srp 2019, 07:34

Tyhle sáčky nejsou moc dobré - zaprvé mají moc velká oka, kterými drobnější hmyz proletí, dále debilní stahovací igelitový pásek, který se po jedné sezóně rozpadne.
No a taky je to drahé jak čert. Číňan posílá ty organza sáčky celkem rychle (v mém případě 1-2 týdny) navíc neplatíš poštovné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod J.K. » 14 srp 2019, 08:00

moonvil píše:Tyhle sáčky nejsou moc dobré - zaprvé mají moc velká oka, kterými drobnější hmyz proletí, dále debilní stahovací igelitový pásek, který se po jedné sezóně rozpadne.
No a taky je to drahé jak čert.

Ja som mal tie sáčky od bredika pred dvomi rokmi po 2Kč za kus, čo je pri tej veľkosti lepšia cena, ako čínska. A ani so sťahovacími páskami zatiaľ problém nemám. Ale vďaka za odkaz, rôzne veľkosti sa môžu hodiť. Možno vyskúšam na rok zasáčkovať nejaké jablká. Snáď by to poriešilo jedným vrzom nosániky, obaľovače aj osy :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Metys » 14 srp 2019, 11:40

moonvil píše:Tyhle sáčky nejsou moc dobré - zaprvé mají moc velká oka, kterými drobnější hmyz proletí, dále debilní stahovací igelitový pásek, který se po jedné sezóně rozpadne.
No a taky je to drahé jak čert. Číňan posílá ty organza sáčky celkem rychle (v mém případě 1-2 týdny) navíc neplatíš poštovné.

Jakou velikost kupujete na fíky?
Metys
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 črc 2018, 19:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 srp 2019, 12:01

9x12, maximálně 10x15 na ty větší potvory typu Dalmatia, Trnavský apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 srp 2019, 12:23

Hanele12 píše:Kolik základních větví má mít kostra keře? Ty spodní slabé výhonky tedy odstřihám, je jich hodně a opravdu zahušťují keř. Myslela jsem, že do podzimu vyzrají a bude na nich breba ... a na jare odstrihnu již odplozené letošní delší větve, které pořád rostou, ale stále nasazuji dalsi fiky. Co už nikdy nedozrají a bude tam neplodné dřevo.. Ale ta úvaha asi neni uplne správná.


V konejneru tak 3-4, v menším do 30L spíše 3.
Ty spodní slabé výhony nemají takovou sílu, aby do zimy dostatečně narostly a mohly se použít pro brebu, raději je odstranit co nejdříve.
Získání breby i letní násady na kontejnerovaných fíkovnících je docela oříšek. Když to začne nasazovat pozdě v létě i na koncích výhonů, tak je jasné, že to už nedozraje a breba bude slabá nebo žádná - pak se na brebu vykašlu a seřežu to. Někdo je schopen tu pozdní letní násadu přezimovat a pak má na jaře fíky extra brzo, ale to je spíše výjimka.
Pokud vidím, že na vrcholcích zůstalo hodně breba zárodků, tak to nechám, ale tam je zas riziko, že breba odpadne, když to začnu probouzet moc brzo (letní násadě brzké probouzení nevadí, naopak). Takže ty breba rostliny můžu nechat v zimovišti déle, jenže pak je jasné, že letní už nestihne dozrát.
Nevím zda lze vymyslet univerzální spolehlivý návod, každá sezóna je trochu jiná, chce to asi jistou improvizaci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 srp 2019, 14:59

[quote="moonvil"]

V konejneru tak 3-4, v menším do 30L spíše 3.
Díky, to je tedy věda správně to vystihnout. Já už vím po letošku, že Kristalon plod s květ mi způsobil již v polovině července vyzrani vyhonu a pozdní letní násadu. Příští rok budu dodávat spíše dusík a v srpnu Kristalon Gold ma dost dusiku ale i hořčik a v zari prejdu na podzimni hořčík pro vyzrani. Snad tedy nepodporim pozdní plození, ale spíše růst plodných větví co nejdéle. Ale plán je jen plán. Pokud brzké probuzení nutí rostliny shodit brebu, budu muset vyselektovat ty primárně na brebu a jiné serežu na hlavní násadu. U venkovních to nechám na přírodě, co bude. Foliak jak jsem četla se na jaře moc neosvědčil, promrzá víc jak polykarbonat. A neudrží mi teplo, pokud bych nepřitápěla. Budu zkoušet.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků