Physalis peruviana - mochyně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod J.K. » 14 srp 2019, 07:13

Ja som sa niečo povylamoval len zo začiatku, potom už som to nechal tak. A ani nevyzerá, že by to vadilo :wink:
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Satan » 14 srp 2019, 19:46

Koupil jsem mochyně dovoz Kolumbie, dá se vypěstovat ze semen plodů ? Děkuji všem za odpovědi.
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Kykouš » 14 srp 2019, 19:57

Dle mého to půjde, semínka vypreparovat a usušit. Stejně tak to dělám třeba s rajčatama, který mě chutnaj.
Taky se na to příští rok chystám :-)
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2019, 21:41

Jasně že to jde, semena jsou velice dobře klíčivá. Jinak je mochyně pěknej plevel, skoro jak bolševník. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Alena » 14 srp 2019, 21:58

Lepší je pěstovat mochyni P. pruinosa. Chuť je podobná, ale rostlina není tak veliká, zato mnohem dříve plodí a ze spadlých plodů sama příští rok vyklíčí. Takhle se mi rozšiřuje po zahradě a navzdory tomu šílenému suchu na rozdíl od všech jiných kytek docela prosperuje.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod svazenka » 16 srp 2019, 11:20

Satan píše:Koupil jsem mochyně dovoz Kolumbie, dá se vypěstovat ze semen plodů ? Děkuji všem za odpovědi.
Obrázek
Obrázek


Zkoušela jsem to před 3 lety s úspěchem, semínka vyset brzy už začátkem března, pak po zmrzlých ven. Celkem dlouho trvalo než se rozrostla, ale polodů bylo od září hromada
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2020, 19:32

Začíná zrát mochyně peruviana.
Obrázek
Obrázek
Mám ji poprvé a asi nade mnou vítězí, budu ji muset nějak zastřihovat.

Venku pěstovavaná pruinosa roste úhledně a horizontálně.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod mirka » 20 črc 2020, 20:26

Zjistila jsem že mám dva druhy z menšimi a většími kuličkami. Drobné už jsou k jídlu.
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 09 říj 2020, 22:55

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 20 led 2021, 09:57

Vyseto - koupili jsme krabičku mochyní v Makru, dovoz Kolumbie, mandarinková příchuť :) a semínka z toho největšího a nejzralejšího plodu jsme včera vyseli do koupeného výsevního substrátu (propařovaný).
Vloni jsme vysévali ve stejném termínu a dopadlo to dobře. Vysazovali jsme koncem května krásné silné sazenice.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod J.K. » 20 led 2021, 13:04

Ked sa tu vytiahla tato tema, spomenul som si na clanok o Physalis pruinosa. Sice mensie plody, ale vraj dozrieva skor. Nepestuje ho niekto? Normalny physalis je celkom fajn, len vacsina plodov nestihne u mna dozriet. Nieco sice dojde aj doma, ale uz to nie ono.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Hofis » 20 led 2021, 13:49

Přesně z tohoto důvodu jsem i já přestal mochyni pěstovat. Většina plodů nestihla dozrát a i sebemenší mrazík je poslal nenávratně do věčných lovišť. A to jsem je vyséval i dokonce na Vánoce, protože strašně dlouho klíčí, ale nepomohlo to. A pro těch pár plodů, co stihnou dozrát, to pro mě nemá cenu. A to mám mochyni opravdu hodně rád.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 20 led 2021, 14:19

Stačí jednu rostlinu nasadit do skleníku - vyroste do dvou metrů jako nic, průměr u země i pět centimetrů, sklizeň začne někdy v červenci až srpnu.Ale je opravdu problém ji ukočírovat, aby si pro sebe nesebrala půlku skleníku. A hodně se to láme, je třeba vyvazovat. A při zapěstovávání vyštipovat, aby síla šla do plodů a ne do "dřeva". Ale to platí i při pěstování venku. To zapěstování "do stromečku" se vyplatí i na velikosti plodů. Vypěstovali jsme mochyně i na Valašsku volně venku a to ještě nebylo to oteplování :wink: , dozrály v září. Po stavbě skleníku jsme je hned první rok nasadili tam - asi deset rostlin na skleník 6x3m..... :lol: , někdy v srpnu to už vyžadovalo mačetu. Od té doby pěstujeme uvnitř maximálně jednu kytku a to jen aby bylo doma něco k uzobnutí a po ruce...jinak máme všechny mochyně na jižní zahradě, kromě loňska je to naprosto spolehlivá úroda - ptáci to nezobou,počká to, až si přijedeme, sklizeň nespěchá, dobré to je od mírmě žlutých až po naprasklé sytě oranžové....jo, máme je rádi.
Physalis pruinosa - je docela možné, že jsme ji pěstovali vloni, koupili jsme si semínka a nedali si pozor na to, co kupujeme (ani nás popravdě nenapadlo, že to může být něco jiného), brali jsme to podle obrázku. Byla to myslím nějaká německá semena a koupili jsme je ze zvědavosti. Měli jsme to půl na půl tato semena a semena Kolumbijské z plodů a ta jedna polovina rostlin se nám nedařila zapěstovat, pořád se to chtělo plazit po zemi a nešlo to do výšky, nakonec jsme to namotávali na kroucené tyče na rajčata, aby to neleželo ve vlhku a nehnilo. Přičítali jsme to tomu, že tyto rostliny byly v podmáčené části zahrady, ale....Plody byly skutečně nezvykle velmi brzy, ale nechutnaly nám, měly pro nás divnou příchuť (zatuchlou?) a skoro všechno jsme vyhodili. Ale jak píšu - nenapadlo nás, že to může být něco jiného než peruviana :? .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod J.K. » 20 led 2021, 14:33

OK, ktovie ci to bolo ono. Okrem ineho pisali, ze je prave chutovo lepsia - bez horkastej pachuti.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod amy80 » 20 led 2021, 22:27

Já dva roky za sebou koupila sazenice mochyně z pepinogold a pokaždé stihla většina dozrát, jen mi vadilo že rostliny rostly prakticky jen do šířky - vysloveně poléhavě, a plody byly spíš menší, určitě menší než ty co se dají koupit v obchodech. Zato jich tedy byly desítky.
Tak jsem loni vysela právě ze semínek z obchodu, habitus rostlin byl úplně jiný! - a aspoň pro mně na pěstovánání příjemnější, spíš jako rajčatový keřík, plody byly i větší - ale nestihlo dozrát skoro nic :)

Tak se letoškem vracím k těm poléhavým mrchám, protože chuťově jsou jinak výborné, a pořád lepší tyhle mochyně než žádné :D
Možná je prostě "v oběhu" víc klonů jedlé mochyně?
Habitus rostlin i čas dozrávání by tomu odpovídal...

Ještě podotýkám že všechno bylo vždycky pěstované v květníku, jinak by z obou variant co jsem vyzkoušela byla asi brzo Adéla :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron