Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Pokuston » 23 čer 2019, 17:19

ZdenekCernoch píše:Pane Kola nedělejte tu zbytečnou reklamu


Reklama na tak vyjimečnou odrůdu mně nevadí, já bych jenom rád věděl kde ji mám koupit protože to co mně poslali ze Zázvorky zcela určitě Vitakola není :? Je tu vůbec někdo kdo v posledních 2-3 letech koupil Vitakolu od komerčních prodejců a už si na ní pochutnává?
Naposledy upravil Pokuston dne 23 čer 2019, 18:41, celkově upraveno 1
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2019, 17:45

Pokuston píše: Reklama na tak vyjimečnou odrůdu mně nevadí, já bych jenom rád věděl kde ji mám koupit protože to co mně poslali ze Zázvorky zcela určitě Vitakola není :? Je tu vůbec někdo kdo v posledních 2-3 letech koupil Vitakolu z od komerčních prodejců a už si na ní pochutnává?


Nevím, kdo by ti mohl spolehlivěji dát Vitakolu, než pan Kola. Telefon tam máš, tak na co čekáš? :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 črc 2019, 16:26

já bych reklamoval a reklamoval.pokud by to nešlo, tak ta firma nestojí zanic. Problém je že zahradníci nemohou sehnat lidi do práce,a pokud je seženou, není na ně žádný spoleh.Odbornosti upadají.Všichni hledají práci někde v kanceláři u počítače,nebo i doma.Na pole pracovat jako my jsme chodívali, tam už nikoho hedostane.Poláci mají výbornou firmu clematis a i tam může vzniknout problém, já jim ale věřím,že to rychle napraví. Velký problém je v tom, že skoro nikdo nic nesází,nekupuje sazenice,svět se změnil a rychle se mění.otázka je zda k dobrému.
Masaryk řekl: Demokracie pravá spočívá v mravnosti.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 črc 2019, 19:13

bych to napsal jinak

ono se sázi, ale ne tolik kolik by bolo treba a firmy sa uživily. Malej zahradkář toko koupí kolik - koupí jednou nebo dva krát a finito zahrádka plná.


Kupujo ti co dělaj plantáže a plantáže kolomikty som ještě nikde neviděl. Argutu už sem pár krát potkal a chinensisku či deliciosu tych je dole neurekom S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 15 črc 2019, 22:49

No, plantáž to teda není, ale u mě bude letos úroda celkem pěkná, toto je jedna fotka z mnoha, keř je plný...
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.07.19

U nás tohle roste samo... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 19 črc 2019, 22:50

zdenku lizuji že to pěstuješ v tak nepříznivých podmínkách.Já t
u reklamu budu dělat, v naší rep. je mnoho možností pěstovat je v lepších podmínkách a mám mnoho velmi spokojených klientů.Málokdo to kupuje,krachujeme,přesto že je to tak úžasná věc=nejzdravější ovoce na světě.Myslím tím odrůdy Vitakola a samec Adam.Na jednoho samce lze posadit i šest samic. nejde však sehnat větší sazenice,a malé musí být oploceny ocelovým králičím pletivem aspon na tři roky a musí být chráněny před slimáky a zpočátku i zalévány.Spíše jim svědčí přistínění, východní strana neb západní, nežli jih.jih je moc horký.Lidem přednáším,píšu,vyprávím,oni třeba i slíbí že si to zasadí,ale skoro nikdo to neudělá.Udělá to jedině takový člověk, kterého přivedu k rostlině,pobídnu aby si utrhl měkou a ihned ochutnal.Teprve to zabírá,pak už to bere každý.Lidé jsou jako nevěřící Tomáš.Dáváme jim to nejlepší a oni neberou.A tak je to i s jinými věcmi.Dnes jsem byl na poště vyzvednout si 1000kč vyhraných v soutěži MAFRA.Jen jsem odpověděl tak jednoduchou otázku že takovou snad nikdo nemůže splést.Každý kdo odpověděl správně dostal1000.Podobně i Pán Bůh nabízí zdarma spasení za víru v Ježíše,a lidé na něj kašlou.Bude mít koho trestat.Skoro nikdo nečte slova Ježíše.Neagituji pro žádnou církev.Často potkávám i komunisty.Těch se ptám několik otázek: Kterému komunistovi věříte,když máte tak silnou a hlubokou víru?Kdo je důležitější,Ježíš nebo církev?.....Je to bída kam náš národ zase upadl.Už král Jiří z P/oděbrad ho vytáhl z marasmu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 19 črc 2019, 23:12

Pane Kolo, víte já si Vás opravdu vážím za Vaši práci a za to co jste na poli pěstování rostlin dokázal...
Ale popravdě, někdy Vaše příspěvky vypadají spíš jako antireklama.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 črc 2019, 06:17

kolomikta bohužel není a nikdy nebude ovoce do plantaží. Už jen z povahy dozrávání plodu postupně během cirka 2 až 3 týdnu. To nikdo na plantáž nedá Arguta jde trochu skladovat a je vidět v obchodech na pultech. Kolomikta po dozrání nevydrží nic - 1 až 2 dny tot vše. Chinensiska a deliciosa skladování v řádu měsícu .....
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 20 črc 2019, 22:13

Jakmile začne padat, tak ji okamžitě otrhám a nechám postupně v miskách dozrát. Ty nejméně zralé vydrží max. týden, než změknou. Na plantáže to ale opravdu není. Jako ovoce do zahrádky, ideální, nějaký třeba angrešt se může jít zakopat (i když ten také pěstuji :) )
Amy80: Souhlas!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 03 srp 2019, 21:02

sklizené kolomikty rozlišuji na to, jak je kdo sklízí.Někteří dávají pod korunu síť která zachytí každý den padající přezrálé.Takové nikdy nenechávejte ani přes noc v teple,ale vždy s nimi hned do ledničky nebo zkonzumovat,zmrazit,sušit a j. Noc v teple by je dorazila.Kdo ale nepozná,že zrající trošku změnila barvu do tmavěji zelena,a pohmatem se dá přesvědčizt zda je už měká,kdo tohle neumí, tak mu zbývá jen počkat až pár zralých spadne.Potom může otrhat všechny ještě tvrdé a ponechat je ležet i přes noc v pokojové teplotě,asi za dva dny změknou a tudíž jsou zralé,mohou se zpracovat hromadně. Amy, já vím, dnes lidi vše dělají bez Ježíše a když je o něm řeč,stydí se,a bojí aby nebyli považováni za zastaralé hlupáky,jaké vidíme často v kostelích či akcích určitých církví.Ten, kdo Ježíše nikdy nečetl nemá právo něco takového posuzovat.A že Ježíš byl dávno a my že dnes jsme chytřejší? Ouvej,zase ten Ježíš vás předběhl a trumfl.On říká: mé slovo trvá navěky!
Nikoli teda je zastaralý,ale má budoucnost a to tu nejvyšší i když tento svět už ji velkou nemá.Apoštol říká:Smiřte se s Bohem! V lidech ještě zůstává komunistický ateizmus aniž by si to uvědomovali, k jejich škodě.Nevěřím žádné církvi, ale když se ptají do které chodím, odpovídám: Třeba do deseti,ale takových, kde se káže Kristus.a z těch do té nejbližší.Za křesťana považuji pouze toho, kdo čte Jeho slova.A kdo ne,ten žádným slovem nic nespraví.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 05 srp 2019, 16:20

Na severu ve VDF začíná dozrávat kolomikta, tento víkend jsem nalezl prvních asi 20 popadaných plodů. Jako u jedné z mála rostlin se letošní chaotický průběh počasí na kolomiktě prakticky vůbec nepodepsal. Letos zraje opět tak o 14 dní dříve, než je obvyklé, úplně stejně jako minulý rok. Ještě je nechám tak týden až dva jet na zobání a pak nastane hromadná sklizeň. Letošní úroda bude pěkná. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 17 srp 2019, 22:06

no a co kdyby se stalo, že ten keř by jeden nebo dva roky nezarodil.Vyhodil by jste ho? druhá otázka: je tam blízko i samec stejného druhu? Hledám takové kde rodí i bez samce.těch je asi moc málo a asi nenajdu, i když jsem sazenice těm lidem dal já, nevěděl jsem to.obvykle samosprašné bývají velmi úrodné
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 srp 2019, 22:04

Dnes jsem otrhal úrodu jen z horních větví, kam se nedá dosáhnout rukou. Vše tak do 2 až max. 4 dnů krásně dojde do konzumní zralosti.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 25.08.19

Jinak ze země už baštíme od začátku srpna, každý den jich spadne tak 10-15 kusů. Letošní úroda je velmi dobrá... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J500j » 27 srp 2019, 13:28

ZdenekCernoch píše:Pane Kola nedělejte tu zbytečnou reklamu. Kolomikta poroste spíše ve vyšších nadmořských výškách kde není takový příšerný horko a vegetace nastupuje později.

Dole v nížinách kolomikta nejde udržet moc horko a sucho a k tomu i ty pozdní mrazíky. Brácha za celou dobu co je máme snad nesklidil ani plod nebo pár plodu v několika letech kdy to na jaře nezmrzlo a to je dobře 15 let co jsou na zahradě vysazené S13



To by som netvrdil v žiadnom prípade, stačí pozrieť do galérie. kolomikta rastie a rodí veľmi dobre každý rok aj v mojej nadmorskej výške. severo - západná časť Bratislava.

Obrázek

to bol rok 2014, teraz oveľa bujnejšia a rodivejšia. kúpené v rastlinkách ako MAXI - VITA. viac obrázkov v galérii a príspevkoch v roku 2014 .....
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 říj 2019, 13:44

horko a sucho to nemají rády.Tam kde to roste v divočině prší skoro dvakrát víc a také častěji,čili stále aspon vlhké.Jeden to dal blízko toku deštové vody a dařilo se výborně.ale snese to dost i sucha. druhý si bral 50 kusů, zasadil a po zasazení tam půl roku neše, tenkrát když nepršelo a vše uhynulo.já myslel že na zahradu chodí.
po doručení ihned do vody a sázet, nikoli měsíc hledat kam.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků