Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 10 zář 2019, 12:25

No, já tedy doufám, že mám spíše samici, které chybí samec. Ale v květech moruše se opravdu nevyznám, takže všechno je možné... :(
Mám ale slíbené samčí rouby, tak se uvidí v dalších letech, tedy jestli se roby chytnou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod BXL » 10 zář 2019, 13:58

No,niečo od toho Starkla asi máme :D
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2019, 12:58

Tak mi to nedalo a vyhrabal jsem nějakou starší fotku té mé moruše z jara, a vypadá to, že más skutečně pravdu a vše jsou pouze samčí květy... :(
Takže se spíš budu muset poohlédnout po nějakých roubech samic, než samců.
Ale dočetl jsem se, že moruše zprvu vždy dělají pouze samčí květy, protože to je pro ně jednodušší a teprve ve vyzrálejším věku začnou tvořit i květy samičí a oboupohlavné, tak snad jedna lepší zpráva nakonec. :)
Ale moc se mi čekat nechce, takže zkusím nějaké rouby poshánět a na jaře snad bude roubovací cvičení.
Jinak zde odkaz na atlas i s detaily obou druhů květů, kdyby někdo řešil podobný problém:
http://www.fyzickageografia.sk/atlas/po ... biela.html
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2019, 14:41

Hofis píše:Ale dočetl jsem se, že moruše zprvu vždy dělají pouze samčí květy, protože to je pro ně jednodušší a teprve ve vyzrálejším věku začnou tvořit i květy samičí a oboupohlavné, tak snad jedna lepší zpráva nakonec. :)


O tom jsem teda neslyšel a ani nikdy neviděl, moc bych na to nevsázel na nějaké oboupohlavné květy u moruše...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2019, 15:19

Tonoucí se stébla chytá, jak se hezky česky říká, viz příspěvek od pana Dvořáka z ČSZ v následujícím odkazu úplně dole... :(
https://izahradkar.cz/prispevek/?kat=03&prispevek=820"
Ale je mi jasné, že to nemusí být pravda a čekat na to, že se to samo spraví opravdu nechci. Takže bych tě chtěl poprosit namísto slíbených roubů samce v zimě o nějaké samičí, teda pokud je to možné...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2019, 16:05

No, možné je vše, jen říkám, že jsem to ještě neviděl na moruši.
Rouby se určitě nějaké najdou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2019, 16:11

Díky moc!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 17 zář 2019, 19:09

Hofis píše:
Ale dočetl jsem se, že moruše zprvu vždy dělají pouze samčí květy, protože to je pro ně jednodušší a teprve ve vyzrálejším věku začnou tvořit i květy samičí a oboupohlavné


Mám dva roky Pendulu a plodí od prvního roku jak divá, to měla pár převislých tenkých proutečků... takže u ní to asi neplatí :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 18 zář 2019, 15:11

No, spíš si myslím, že toto se asi může stát u semenáčů, u roubovaných rostlin ne. Bohužel vůbec nevím, co je to od toho Starkla zač, ale roub jsem nikde neviděl. Moje zkušenosti s moruší ale začínají a končí s tou jednou mojí, co mám na zahradě, takže „velký znalec“, asi tak... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Eliška » 23 zář 2019, 02:12

Dobrý den, zdravím všechny pěstitele moruší. Moruše miluju, chodívala jsem na úžasně dobré moruše v mládí na sídlišti (strom už je bohužel pokácený :( ) a teď bych si ráda pořídila moruši na zahradu. Nemůžu tam ale mít velký strom, zahrada není tak velká a několik stromů už tam máme. Pochybuji, že bych dokázala řezem udržet na uzdě nějakou "normálně" vzrůstnou moruši, tak jsem uvažovala o nějakých nižších druzích. V zahradnických e-shopech jsem našla v podstatě dva - Gerardi's Dwarf a Full seasons. O tom Dwarfu se tu už před pár lety něco psalo. Ráda bych se zeptala, jak vám roste a plodí nyní? A co Full seasons, máte někdo zkušenost?
Tyhle moruše jsem našla na více e-shopech - českolipský "netradicniovoce", "zzoja", Na Zázvorce, Zahradnictví Spomyšl. Můžete některý z nich zvláště doporučit a nebo právě naopak? Moc děkuji!
Eliška
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16 zář 2019, 23:07

Re: Moru?e

Příspěvekod Stanley_51 » 23 zář 2019, 11:00

Eliška píše:Dobrý den

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 23 zář 2019, 15:11

Eliška píše:Dobrý den, zdravím všechny pěstitele moruší. Moruše miluju, chodívala jsem na úžasně dobré moruše v mládí na sídlišti (strom už je bohužel pokácený :( ) a teď bych si ráda pořídila moruši na zahradu. Nemůžu tam ale mít velký strom, zahrada není tak velká a několik stromů už tam máme. Pochybuji, že bych dokázala řezem udržet na uzdě nějakou "normálně" vzrůstnou moruši, tak jsem uvažovala o nějakých nižších druzích. V zahradnických e-shopech jsem našla v podstatě dva - Gerardi's Dwarf a Full seasons. O tom Dwarfu se tu už před pár lety něco psalo. Ráda bych se zeptala, jak vám roste a plodí nyní? A co Full seasons, máte někdo zkušenost?
Tyhle moruše jsem našla na více e-shopech - českolipský "netradicniovoce", "zzoja", Na Zázvorce, Zahradnictví Spomyšl. Můžete některý z nich zvláště doporučit a nebo právě naopak? Moc děkuji!


Bohuzel neporadím, Gerardi Dwarf mi jeste neplodi. Ale jen dodam, ze nizsi vzrust by mely mit i kultivary Mulle a Shin-Tso, obe maji mit cca 3-4m coz je taky jeste unosne :-) a samozrejme Pendula, kterou jsem nejdriv brala jen jako okrasku, ale s jejimi plody jsem moc spokojena.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod Eliška » 24 zář 2019, 23:21

Stanley_51 píše:Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5


Děkuju. :)
Eliška
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16 zář 2019, 23:07

Re: Moru?e

Příspěvekod Pavuk » 11 pro 2019, 10:56

Ja za seba Gerardi Dwarf určite odporúčam.
Ostáva malý a plodí od malička veľmi slušne.
Plody sú chutné a na jeho veľkosť/malosť Aj dosť veľké.
Ja ho mám dva roky. Ročný prírastok tak do 10cm max. Zato Illinois everbearing rovnakého veku dáva kľudne pol metra a viac.
Foto teraz nemám. Pridám, keď si spomeniem na záhrade.
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moru?e

Příspěvekod Milosmail » 21 úno 2020, 16:53

Přeji pěkný den,

má tu někdo prosím Moruši pakistánskou?
Popř. informaci, kde se k ní dá reálně dostat? koupit...

Moc děkuji
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků