Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod BXL » 19 črc 2019, 11:27

U mňa bezkonkurenčne najlepší Ojebyn,tiež Eva je dobrá.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod kardas26 » 22 črc 2019, 09:13

V blízkém zahradnictví jsem si vybral dva druhy černého rybízu, ale nevím, pro který se rozhodnout (chci jen jeden)... Jsou to Moravia a Ojebyn. Který je lepší (chuťově, odolností, atd.)?
Oboje by měly být z těch sladších, kyselé nechci... na to už mám rakytník. :) Nebo se mám radši poohlédnout po jiné odrůdě?
kardas26
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 čer 2019, 11:13
Bydliště: Východní čechy, 250m n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Kykouš » 22 črc 2019, 19:59

Ojebyn mám prvním rokem a chutově se jeví jako dobrý, nicméně u mě vítězí na plné čáře Démon. Mám taky ráda spíš sladší odrůdy.
Minulý rok jsem z černých rybízů vysadila ještě Evu, Jubilejna kopana (myslím, že se tak píše), Deu a Fertodi. Z výše jmenovaných mě zklamala ta jubilejňa, plody malé a kyselé, ale může to být i tím, že tady moc neprší a s konví jsem se k ní párkrát nedostala. Ostatní jsou dle mého velmi dobré...černý rybíz je prostě top S6
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod sasman » 27 črc 2019, 20:26

Kykouš píše:Ojebyn mám prvním rokem a chutově se jeví jako dobrý, nicméně u mě vítězí na plné čáře Démon.

Démona jsem měl možnost ochutnat loni a byl velmi dobrý. Máš osvědčený zdroj sazenice?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Kykouš » 27 črc 2019, 20:59

Mám dvě rostliny, jedna je ze zahradnictví ve Velimi, druhá stromková forma z malého zahradnictví na kolínské. Pokud bych měla porovnat ještě tyhle dvě rostlinky, tak ta stromková je snad ještě sladší (pokud teda tu sladkost nedělají slepičí hovínka, neboť ji mám zasazenou ve slepičím výběhu) :lol: Hlavně ani u jednoho není taková ta pachuť.
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 13 říj 2019, 17:13

Dobrá věc se podařila. V pátek mi dorazily krásné sazenice ruských rybízů (převážně černých). Poslední Titania letěla ze zahrady S6 Jedná se o velkoplodé odrůdy, dost jich je založeno na křížení se Selechenskaja-2. Doufám, že se chytnou a budou stát za to. S20

U nás co se týká drobného ovoce bych doporučoval Sempru, případně pro Brněnské Jan Haba taky něco má.

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod mates » 14 říj 2019, 12:24

No i mistr tesar se utne, me ze Sempry poslali loni misto patentove chranene odrudy cerneho rybizu nejaky odpad, ma to sice obrovske hrozny s velkymi kulickami, ale naprosto nepozivatelne, poleti ze zahrady ven. A maliny prisly i s bejlomorkou, coz vzhledem k tomu jak popisuji peci o rozmnozovane rostliny je docela selhani. Jak uz jsem psal jinde, pres e-shopy uz nikdy nic....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 15 říj 2019, 20:13

Bral sem letos i nějaké červené rybízy ze Sempry tak uvidíme, je pravda že při porovnání se zásilkou z Ukrajiny vypadaly jak nějaké klacky s kořeny. :D Zaujalo mě že ty Ruský sazenice krásně voní po černým rybízu.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod JanoK » 01 pro 2019, 11:47

Zdravičko. Tie ruske ci ukrajinske odrody vyzeraju naozaj zaujmavo. Nemal by nieko na predaj, alebo na vymenu male sadenicky, alebo odrezky?
Mal by som zaujem hlavne o tie najchutnejsie na priamy konzum a na mrazenie. Dzem je dobry z tych co mam, ale cerstve su riadne kysle. Z novsich mam aj bonu, triton, titaniu, kopaniu a noiromu. Ale ochutnal som zatial iba triton a bonu. Su krajsie, ale nie moc sladsie od tych starych co sadil moj otec pred 30timi rokmi. Ide mi hlavne o to aby to jedla aj moja zena a dcerka a kysle im moc neberie :D
Mam rozne ovocne druhy na vymenu tak keby niekto mal zaujem dajte mi prosim vediet.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 02:06

Název tématu láká i na bílé a červené rybízy, ale diskutují se jen černé, no není to škoda? :-)
Zaznamenal jsem na začátku tip na bílý rybíz Blanka. Co tedy nějaké tipy a zkušenosti s růžovými a červenými rybízy?
Díky.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Hofis » 02 úno 2020, 09:51

Mám kromě Blanky i růžový rybíz, odrůdu nevím, dostal jsem jej od tchyně. Je chuťově bezkonkurenčně nejlepší, poté následuje Blanka a pak teprve někde v závěsu červené rybízy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 02 úno 2020, 10:13

Z růžových rybízů je u nás zatím běžně dostupná jen polská Lubava, ta je ale výborná. Já loni koupila několik sazenic z Deaflory, ale první ochutnávka bude až letos, stejně jako zelených rybízů.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Hofis » 02 úno 2020, 10:51

Z červených mám Rovadu, ta je sice velmi úrodná, ale na přímý konzum tedy nic moc, je kyselý i po plném vyzrání na přímém slunci. Ale na marmeládu je ok. Na přímý konzum nebrat. Pak mám ještě Rosettu, ta je sice méně úrodná, ale chuťově o něco lepší, sladší. Ale na růžový a bílý rybíz to prostě chuťově nemá. Už jsem několikrát přemýšlel o tom, že ty červené rybízy vykopu a nahradím třeba právě tou Lubawou, jak píše amy80, a nějakým dalším bílým. A určitě na to někdy v budoucnu dojde, mám je především na přímý konzum.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 02 úno 2020, 11:36

Na fóre už je iná téma s názvom "černý rybíz". Myslím že by bolo vhodné sa v tejto téme venovať iba ríbezliam bielym, červeným a ružovým.
V téme "černý rybíz" potom čisto iba čiernym a túto tému pokiaľ to je možné premenovať na Ribes rubum - čerervený, bíly. Prípade obe témy zlúčiť, ale tie čierne ríbezle sú predsa len trochu iné oproti zvyšku, tak si snáť tú vlastnú tému zaslúžia.

K Poľskej Lubawe som sa tu už myslím raz vyjadroval. Podľa mňa chuťovo za veľa nestojí a na jeseň som ju aj vykopal. Mám ešte jednu staršiu ružovú ríbezľu výbornej chuti, ale názov odrody nepoznám. Ružové odrody sa u nás celkovo nejako nepredávajú, čo je podľa mňa veľká škoda. Jediné čo bežne v záhradníctvach vidieť je práve tá Lubawa. No, nevyzerá to u nás ružovo s tými ružovými ríbezľami :lol:
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 02 úno 2020, 11:53

Hľadám si ja tak na fóre, že kde som to písal o tej Lubawe a zisťujem že tu je ďalšia téma s názvom "Červený rybíz"
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=488
Bolo by dobré v tom urobiť nejaký poriadok :| .
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků