Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 lis 2019, 22:15

takže ani Michal Faltýnek jako autor knihy neví do čeho by tohle zařadil. Ted babo rad kde to zařadit a co s tím S12 S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 05 lis 2019, 15:35

Plody začínají padat, většina je v této velikosti.
Obrázekupload jpeg
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 06 lis 2019, 14:12

Díky Stanley za foto s rozměry, zatím vedeš a máš asi největší trifoliátové plody u nás, vypadá to skoro na 5,5cm S9 Pamatuješ si odkud si ji získal a mohl by si mě pár plodů a roubů přeposlat? Velká velikost plodu a pokud se potvrdí nízký obsah pryskyřic...to by mohl být hodně slibný klon.
Jinak je to výzva i pro ostatní, schválně najde někdo ve svém trnitém houští větší koule než má Stanley ? :lol:
Sorry takovou příležitost jsem si nemohl nechat ujít :lol:


ZdenekCernoch píše:jeste jedno info k tem plodu Citrus hanayu nejsou pravidelne kulate zplostele ale jsou ruzně hrbolate slupka není hladká a mají jen světlou žlutozelenou barvu

Zdenku našel jsem v japonské fotobance foto označené jen jako Yuzu, ale podle menšího obsahu semen a listu s malým řapíkem to vypadá na HanaYuzu. To by odpovídalo tvému popisu, podle všech dostupných informací by Hanayu měla být v podstatě menší kopie Yuzu se žlutou barvou, velikostí kolem 50g a menším počtem semen, chuť méně intenzivní než Yuzu, francouzi na foru psali i snadné loupatelnosti.
Nebýt té bezsemenosti tak by tomu odpovídalo i tvé Hanayu? nemůže být jen náhoda, že se letos nevytvořila semena?

Obrázek

Tady je srovnání Hanayu a Hon Yuzu = běžné Yuzu, Hanayuzu menší žluté plody, Yuzu větší a spíše do oranžova.
Obrázek

Edit: Ještě jsem si vzpomněl na foto od Japonce co nabízel semena, je tam i Hanayu a porovnání velikosti, je dobře vidět menší velikost a žlutá barva:
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 06 lis 2019, 17:56

Jibro píše:Díky Stanley S9 Pamatuješ si odkud si ji získal

Dostal jsem ho jako malou rostlinu asi před 8 nebo 9 lety od Romana Špačka ( Ramon ). Byla to nedomrlá rostlina a vypadala jako týden po smrti. Teď je z toho 2,5 metru vysoký bujný keř. Ale prapůvod neznám.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 lis 2019, 22:36

Jibro: díky za tvojí práci.

já si na ty paznaky netroufám ani omylem S13 Azbuku dávám, ale todle fakt ne.

sem bez telefonu ( zčernal display) takže žádný fotky ted nedám. Dostal jsem včera plody Ponciru od Roberta Gordona a jeden sem koštnul. V autě mám šílenou vuni plodu ponciru ty silice jsou fakt festovní. Ale k tomu koštu - poměrně mál semen a hodně dužiny. Žadná pryskyřice už ted je pár plodu zhnilých. Obsah té lepivé hnusoby temeř nulový a semena lezou z plodu jen po jeho zmačknutí a prasknutí slupky.

tohle se dá normálně jíst a to jsem těch ponciru už koštnul celou řadu a tento je první jedlý S14 Velikost plodu abnormální S20 S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Pedro » 08 lis 2019, 11:24

Velikost plodů se i na jednom keři hodně liší. U mě se to pohybuje kolem 5cm. Najdou se ale i větší, jako tento co má 6cm.

Obrázek

Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 08 lis 2019, 20:22

Stanley_51 píše:Dostal jsem ho jako malou rostlinu asi před 8 nebo 9 lety od Romana Špačka ( Ramon ). Byla to nedomrlá rostlina a vypadala jako týden po smrti. Teď je z toho 2,5 metru vysoký bujný keř. Ale prapůvod neznám.

Díky Stanley za info, nevadí původ zas tak důležitý není, spíš mě zajímá z jakých všemožných zemí se k nám trifoliáty dostaly, dost lidí je asi vozilo z Chorvatska, hodně se také šířily semena z botanických zahrad, někde jsem četl o trifoliátě z Korei, teď mám ještě na cestě plody z potomka původní trifoliáty pana Urbana, který ji přivezl odněkud z Kavkazu, sám mám Dragona ze Španělska, rychle kvetoucí z USA, Zdenek myslím dovezl pojmenované oficiální americké odrůdy, takže máme celkem širokou základnu S6 .

Pedro píše:Velikost plodů se i na jednom keři hodně liší. U mě se to pohybuje kolem 5cm. Najdou se ale i větší, jako tento co má 6cm.


Díky za info, vypadá to že těch 6 cm je asi hranice, i když pokud by se trifoliáta začala pěstovat jako ovocný strom s prosvětlenou korunou a dobrou výživou, závlahou, možná by to šlo o kousek posunout.

Dnes jsem díky Václavovi dostal plody z Hodonínské trifoliáty a to je taky pěkný macek, i když do 6cm mu 2 mm chybí, musím tak poděkovat Václavovi, Milošovi a Karlovi, díky jejich ochotě se mi podařilo konečně shromáždit zatím známé jedlejší klony a budu mít možnost přímého porovnání a vše je připraveno na gurmánský zážitek :lol:
Bohužel ještě jedny plody přijdou až v pondělí takže degustaci asi zatím odložím abych mohl srovnat v jeden čas všechny.

Obrázek

Alespoň ve velikosti a tvaru jsou jasně viditelné rozdíly, Hodonín váží 85,9 g to už by šlo S6 , Dragon od Václava je perfektně kulatý jako pinpongový míček a má nejhladší kůru,váží 32g, Sladká z plzeňska má evidentně geneticky nejmenší plody, bohužel ji ovlivňuje i nedostatek srážek, je bez závlahy, takže v plodu toho moc ke snězení není a váží pouze necelých 11g. Vykazuje i některé znaky tetraploidu, takže si myslím, že má pravděpodobně zvýšený počet chromozomů.
Pro další šlechtění je tak zajímavá, ale pokud se v lepších podmínkách nepodaří zvýšit alespoň trochu velikost plodu, moc praktické využití asi mít nebude, pro zajímavost váha 7 jejích plodů je 67,2g, což je stále méně než 1 plod "Hodonína".

Obrázek
Obrázek

ZdenekCernoch píše:. Dostal jsem včera plody Ponciru od Roberta Gordona a jeden sem koštnul. V autě mám šílenou vuni plodu ponciru ty silice jsou fakt festovní. Ale k tomu koštu - poměrně mál semen a hodně dužiny. Žadná pryskyřice už ted je pár plodu zhnilých. Obsah té lepivé hnusoby temeř nulový a semena lezou z plodu jen po jeho zmačknutí a prasknutí slupky.

tohle se dá normálně jíst a to jsem těch ponciru už koštnul celou řadu a tento je první jedlý S14 Velikost plodu abnormální S20 S9

Ach jo já tady otravuju lidi po celý republice a Zdenek si jen tak mimochodem dostane k takové bombě, kdo je sakra Robert Gordon :lol: Jinak Zdenku pokud budeš mít možnost změřit plod, případně zvážit, když tak dej vědět, tohle vypadá hodně zajímavě, i když abnormální velikost asi nemyslíš tohle :)
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 lis 2019, 20:35

Robert Gordon je z Wieny a je to takovy citrusarsky guru v Rakousku a hodně známa osoba na facebooku - zitrus gruppe já už tam jsem taky.
Plody ponciru jsem čenčnul za 2 plody Nikita x Taishu, jeden plod Collot a jednu Dancy plus hrst vídenskejch pekanu.

Telefon dostanu zejtra tak to nafotím.

taky musím spočítat kolik že těch ořechu jsem už uloupil z parku - včera i dnes kapsa v mikině přetekala a ve středu pujdu tutově znovu lebo teho tam furt vysí mraky a dole to žeru myši S20 S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 lis 2019, 21:14

tak sem jeden plod kuchnul pruměr 5 cm, semen 32 kousku a zbytek dužina a štáva celkem hodně na trifoliátu dužinu jsem sežral a štavu co jsem vymačkl zaliju vodou a vypiju. Jen kyselý ale ne tak moc jako citron a se zajímavým aroma S9 První poncirus z mnoha koštovanejch co se daj sežrat bez sebezapření S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Radim K » 12 lis 2019, 00:40

Tak nevím, ale ten náš semenáč ponciru je prostě plnohodnotný citron. Plody asi střední velikosti a váhy, ale dužniny dosti, semen 18 a šťávy z jednoho plodu na plnou lžíci.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2019, 17:05

Můj Poncirus je taky jedlý, chuť dužiny připomíná grapefruit ( nahořklý ocásek ). Dužina je sice šťavnatá, ale vymáčknout šťávu se mi nepodařilo.
Obrázekfree online picture upload
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Pedro » 14 lis 2019, 15:11

Radime, ta tvá trifoška vypadá jedle! Ale ty zbodneš s chutí snad všechno :lol: :lol: :lol:
Ale u mě asi není tak úplně problém ta trošku jiná chuť, ale spíš ta pryskyřice, které tam není moc, ale je tam a lepí se na vše.
Před časem jsem z tifoliáty dělal trifočelo(limončelo). Použil jsem žlutou vrstvičku kůry a vymačkal jsem i šťávu a nebylo to špatné.
Takže občas je z trifoliáty kromě hezkého pohledu i trošku chuťový užitek S6
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Radim K » 14 lis 2019, 17:03

Sranda Peťo je, že teď váháme nad tím, jestli jsou ty naše prvotní semenáče ( z nichž je tento nyní plodící) ze semen z BZ v Praze na Karláku, nebo od Tebe, ale spíš si myslíme, že jsou z těch semen od Tebe S6 .

Jinak pravda, ano, sežeru vše :D . A je fakt, že ta pryskyřice tam prostě je.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 19 lis 2019, 13:45

Tak po dlouhé době, která nebyla dána hospitalizací :lol: po testování 5 trifoliát v jednom dnu, ale spíš drbačkou s článkem a dalšími věcmi jsem konečně dokončil podrobný report zde:
http://citrusy.info/test-5-ruznych-trif ... ymi-plody/
Všechno jsem se snažil podrobně popsat a nafotit v článku, ve zkratce sem dám stručné zhodnocení a srovnání:

Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 14 bře 2020, 10:17

Po shromáždění informací a otestování chuti všech plodů se úspěšně podařil i další krok, v prosinci jsem všechny 4 jedlejší klony narouboval doma na jednu podnož, 3 už mají výhony a rostou, jen FD "VS" pouze kvetl a kupodivu zatím stále drží 1 plod, opyloval jsem ho pylem Citrumela 5*, takže pokud by plod dozrál, mohla by být šance i na první hybrid s jedlejší trifoliátou...
Obrázek
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník