Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 24 říj 2019, 12:19

Už to pomalu na zazimování je, my většinou zimujeme až když hlásí kolem -5°C bez vidiny oteplení, takové předpovědi zatím tedy nevidím. Ale ochladí se řádně a na zazimování menších rostlin to již v klidu je. Psali mi lidi, že zazimovali už koncem září po těch prvních mrazíkách, všem jsem radil ať to znova rozbalí, takže jsi dobrá, že jsi Moniko odolala a nezimovala jsi :wink: .

U nás jsou basja pořád netknuté, ještě tu nemrzlo a za říjen ještě něco narostly, což se každý rok nezadaří S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 24 říj 2019, 23:42

Rudolf M: díky.
Rudo a nežiješ v nějaké zemi obrů - tobě tam všechno tak krásně roste a k tomu do mega výšky!!!-(a my jsme, jak v údolí hobitů) ,(ty tvoje banánovníky jsou opravdu na medaile S9 S9 S9
Podle předpovědi počasí by ke zlomu mělo dojít až v úterý, tak zazimovávat začnu asi v pondělí, a mám ještě takové nutkání vykopnout jednu odnož a dát do sklepa a pozorovat co přežije S6 .
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 01 lis 2019, 23:58

Tak ještě vzpomínka pár dní stará, po -4,6°C už zbyly jen kmeny se zbytky listů. Zazimovávat ještě nebudeme, předpovědi přejí.
Pro tyto basja to byla rozhodně rekordní sezóna, takto velké nikdy nebyly a i termín omrznutí je velmi sympatický. Obecně takhle vyrostou pouze v kryté poloze, na otevřené zahradě toho nedosáhnete.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 10 lis 2019, 14:22

Tak 28.10. jsem banánovník zazimovala a myslím, že jsem měla ještě počkat, neboť jsem po týdnu nakoukla, jakpak se mu asi vede a docela mě nemile překvapil, narostl další list, tak jsem usoudila, že je mu docela teplo a nehodlá ještě spát!!! Část zábalu jsem tedy oddělala, ať je mu chladnějí a pokusím se ho tak nechat až do prvních mrazíků, jestli přežije, tak příští rok budu zimovat rozhodně později, až teplota klesne k těm -5, udělám pouze nějakou zábranu proti větru, ten je zde na denním pořádku!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 12 lis 2019, 01:24

Ono je počasí v republice již rozdělené, tady na západě je naopak bezvětří, každodenní mlha, zima, smrad, tma. Dnes bylo třeba i celý den pod nulou a za chvíli začne sněžit :) . Banány jsme ještě nezimovali a stále nevidím v předpovědích počasí na nutné zazimování, máme venku i odolné palmy v květináči. Škoda že omrzly listy, zítra mohlo na zelené banány nasněžit :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 12 lis 2019, 07:33

Obrázek Obrázek
fedy píše:Ideme kvitnúť.

Rudolf M píše:Parádní! A pravý čas, to stihnou i do zimy uzrát. Běžně se totiž Basja baví tím, že vykvetou v půlce léta a do zimy se květ ani nerozvine.

J.K. píše:To s tym dozretim myslis naozaj vazne? Ved okrem kvetu je tam ak dobre vidim jediny list, aj to ten tretinovej velkosti. Neverim ze basjo je tak odlisne od cavendisha a dokaze zazraky.

Rudolf M píše:Tak nebude to 20 kg hrozen plodů, ale těch pár pidi plůdečků to dá. Jíst se to stejně nedá a semena jsem v plodu basja v životě neviděl, a to ani v Itálii, kde neomrzají. Ta síla je v podzemním cormu, je tam dost energie na vytvoření plodenství i bez listů :wink: . Navíc matečnice vyrobí velmi rychle odnož/e a ty dokud budou napojeni na matku, tak jí jí ještě podpoří, protože jsou napojeni na stejný corm.

Pri otvorení tejto témy som si spomenul na toto jarné nadšenie. Som jediný, koho by zaujímalo, ako to dopadlo? Ale asi moc dobre nie, keď sa dotyčný už nepochválil...
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 12 lis 2019, 12:18

Zvědavost koluje i na mé straně... ať už to dopadlo pozitivně nebo negativně, - stala se z toho otevřená kniha bez konce......ale třeba někdy, někdy....se dovíme S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod fedy » 13 lis 2019, 12:01

No dopadlo to takto mačka sa vyškriabala hore na bananovnik a kvet zlomila nasladne som ho vykopal a hodil do kompostu.No bohužiaľ mainska myvalia niečo váži. :D
fedy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 08 črc 2017, 18:04
Bydliště: Humenné

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 13 lis 2019, 13:59

Škoda že to malo taký koniec. Ja som po obratí plodov na mojej rastline skúsil odlomiť kvetný stvol, ale nepodarilo sa mi to ani celou mojou váhou. Kmeň bol samozrejme uviazaný.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 lis 2019, 15:00

Můj banánek stále ještě zelený. Dnes trochu zapadal sněhem, ale jenom na chvilku, sníh nevydržel.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 13 lis 2019, 17:51

J.K. píše:Škoda že to malo taký koniec. Ja som po obratí plodov na mojej rastline skúsil odlomiť kvetný stvol, ale nepodarilo sa mi to ani celou mojou váhou. Kmeň bol samozrejme uviazaný.


Po sklizni je květní stvol vyzrálý a má konzistenci gumového dřeva :wink: . Při otevírání plodů je křehký jako papír, škoda, že to nijak nedopadlo, zlá kočka, zlá kočka!

Super Stando S6 , takže u vás ještě nebyly silnější mrazíky?
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 lis 2019, 22:46

Rudolf M píše: Super Stando S6 , takže u vás ještě nebyly silnější mrazíky?

No mrazíky už byly dvakrát, dokonce jednou - 4,6°C, ale hodil jsem přes něj na noc polystyrenovou krabici. Teď má být snad 14 dní teplo, tak ho ještě nechám volně, ať si chlapec užije. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 14 lis 2019, 20:06

Fedy- tak takový konec bych vůbec nečekala, škodááááá!!
(no ještě, že naše Pepina (kočka) nemá takové moresy všude se drápat, asi by mě ...., kdyby se někdy něco takového přihodilo! Ani kmenu od kiwi si vůbec nevšímá, vidím, že máme velmi hodnou kočičku S6 )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod fedy » 18 lis 2019, 15:48

Asi to je tym že je to nová mačka v jari kupená ,ešte nieje vycvičená čo môže a čo nie. :D
Obrázek
fedy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 08 črc 2017, 18:04
Bydliště: Humenné

Re: Banánovník

Příspěvekod fedy » 22 pro 2019, 21:01

Pokus o rozmnoženie ensetečka opäť vyšiel.
Obrázek
fedy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 08 črc 2017, 18:04
Bydliště: Humenné

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků