Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 13 lis 2019, 14:53

Hofis píše:No teda Stando, co to máš za mutanty, to fakt nechápu... :D

Tak aspoň můžeš doufat, že ti z těch mých semínek vyrostou také takoví.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2019, 15:28

Jj, ještě jednou děkuji a nejlepší kousek si raději nechám v květináči a nebudu ho dávat ven. Je to vzácný materiál, co se mi dostal do rukou... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 lis 2019, 00:38

No tak abych letos shrnul svoji fejchoovou sezónu, tak ji musím prohlásit za zklamání. Sice kvůli chladnému květnu pozdě, ale bohatě nakveteno, a i přes důkladné ruční opylování pouze 9 plodů na jedné rostlině, vesměs malých, ale vcelku dobrých chuťově. Tedy těch pět co nezmrzlo. Na Superbě opět letos žádné plody, a to i přes více než dvacet nakvetlých květů. Tak mi to nějak vrtalo hlavou a ponořil jsem se trochu do studia fejchoi a hlavně opylovacích mechanizmů. No, našel jsem toho dost, od borce, který to opiluje tou širokou malířskou štětkou a může si to dovolit, když tam má houští, až po studie o tom, že větší ptáci jsou pro opylení lepší, protože více rozvíří vzduch a simulují tak vítr, dokonce se tam pojednává i o nejlepším úhlu náletu, zcela vážně. Zajímavá je i studie z Floridy o tom, že tam to opylují včely a ostatní hmyz, kdy třeba včela má úspěšnost opylení 100%, pokud dojde ke kontaktu s bliznou. Ale pak jsem narazil na jednu vcelku nevýznamně se tvářící studii resp. poznámku o receptivitě blizny. A bylo to. Fejchoa je totiž protogynní, tzn., že samičí orgány dozrávají dříve než samčí. V konečném důsledku tedy není blizna již 24 hodin schopná opylení v okamžiku, kdy začnou prášit prašníky. Takže doteď všechno špatně. :( Bliznu je třeba opylovat v okamžiku, kdy se vysune z ještě zavřeného květu a opakovaně až do jeho otevření. Jakmile se květ plně otevře, je již většinou blizna na hraně své receptivity nebo neaktivní, prašníky pak začnou prášit celkem rychle, tak max. do 1 dne od rozevření květu, možná i trochu méně, z mé zkušenosti.
To mohu zatím ne zcela s jistotou potvrdit, taky jsem již letos trochu testoval, a jediné dva květy, které jsem opyloval v tomto stádiu, udělaly dvojičku. Jinak se vlastně u ostatních plodů zřejmě jedná opět o víceméně asi náhodný nálet při opylení jiných květů. Dejte si na to všichni pěstitelé, teda snad kromě Standy, který má samosprašného mutanta :) , pozor. Já jsem samozřejmě vše opyloval v plném květu, takže jsem měl … :( .
Vše ještě plně ověřím příští rok.
Koho by to zajímalo, zde je ten odkaz, viz Abstract
https://www.jstor.org/stable/42881569?seq=1

Jinak Stando, z těch tvých semínek začínají být již pomalu pěkné rostlinky, tento týden je budu přepichovat do květináčků. Výborné video pro inspiraci zde na fóru o několik stran dříve... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 25 lis 2019, 01:06

Člověk (já) ví, že nic neví, ale občas zírám, jak mnoho a co všechno, nevím. Díky za info, budeme na jaře ve střehu.
Ale stejně je ta příroda kouzelná, co?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 25 lis 2019, 07:46

Hofis píše:... Bliznu je třeba opylovat v okamžiku, kdy se vysune z ještě zavřeného květu a opakovaně až do jeho otevření. Jakmile se květ plně otevře, je již většinou blizna na hraně své receptivity nebo neaktivní, prašníky pak začnou prášit celkem rychle, tak max. do 1 dne od rozevření květu, možná i trochu méně, z mé zkušenosti....

No neviem, ja by som z toho vedu nerobil. Mám 2 rastliny, jednu 100% cudzosprašnú, druhú plodiaci semenáč. Ten keď mi jeden rok nasadil iba 3 kvietky, zozbieral som peľ do krabičky od nivei a tou troškou som v priebehu dvoch týždňov opelil isto viac ako stovku kvetov na prvej rastline. Úspešnosť blízka k 100% Nepoužívam žiadne štetce, robim to prstom, rovnako ako u kiwi. Na rzdiel od kiwi, u fejchoi je krasne vidiet, ako po dotyku blizny prstom zmeni farbu, takže je to o to jednoduchsie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 lis 2019, 10:15

No, u mě to tak jednoduché není, takže z toho bohužel vědu dělat musím. Je pravdou, že tato studie se týká výlučně odrůd Mammoth a Triumph a je evidentní, že je to u každé odrůdy jiné. Standa to třeba neřeší vůbec, jemu stačí kolem projít a má rostlinu plnou plodů. U mě to bohužel takto nefunguje, tak se musím uchylovat k takovémuto okultismu... :) Ale třeba by to mohlo pomoci dalším pěstitelům, kteří mají podobný problém s plodností, jako já...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 25 lis 2019, 16:35

My co máme Mamuta a Triumfa jsme vděční S14 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod majoxx87 » 26 lis 2019, 22:16

Tak som tu po Vasich fotkach neodolal a objednal som aj ja dva kúsky 'Apollo' a namiesto 'Coolidge' prislo 'Geminy' :? Chcel som dve samoopelive a ze potom z nich vyberiem jednu lepsiu,... No ale asi nie,.. No uvidime ako porastu a co z toho bude,...

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 lis 2019, 14:02

Dobrá volba! Jedná se o moc hezkou a vcelku velmi nenáročnou rostlinu... :wink:
Apollo je stoprocentně samosprašná odrůda, Gemini vykazuje částečnou samosprašnost, doporučuje se tedy opylení jinou odrůdou pro zvýšení úrody.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 lis 2019, 19:59

dobrá volba až na to že se nikdy nedočkáš velkých plodu. Co je samosprašný je vždy malý to platí u feijoy 100% S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod majoxx87 » 27 lis 2019, 21:54

Tie plody som pozeral, ze budu mensie u tych samoopelivych odrod, ale to mi az tak nevadi,... Islo mi o to ze som chcel nechat len jednu rastlinu kvôli priestoru. Skor ma stvalo ze neprisiel ten Coolidge. No ale co uz,... Idem skusit zosmolit nejaku reklamaciu, aj ked nic od nej necakam ;-)
Snad porastu v novej sezone,.. A mozno necham obidve...
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 27 lis 2019, 22:55

ZdenekCernoch píše:Co je samosprašný je vždy malý to platí u feijoy 100% S20

No tak já jsem asi vyjímka, když mám plody jak husí vejce. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod pavell » 27 lis 2019, 23:47

nene píše:My co máme Mamuta a Triumfa jsme vděční S14 .

Nene a jaké s nimi máš zkušenosti? Náhodou jsem se před pár dny stal taky vlastníkem těchto dvou odrůd.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 28 lis 2019, 00:16

Jsme na tom stejně, taky nováčci :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Rudolf M » 28 lis 2019, 14:37

Stanley_51 píše:No tak já jsem asi vyjímka, když mám plody jak husí vejce. :lol:

Ty máš ale Stando několik rostlin u sebe v tom skleníku ne? Ty se opylujou sami navzájem..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků