Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 13 lis 2019, 19:58

Tak takhle vypadá Sunshine Blue, kterou manželka chtěla vyzkoušet na balkoně. Je prosklený, je tam tepleji než venku, tak borůvka vůbec "nebere na vědomí", že pomalu přichází zima a že by už měla shazovat listí. Ona zatím asi od poloviny září, kdy odplodila, teprve se dala do růstu. Žádné velké, bujné výhony od spodu, ale spíš jen drobné výhonky. Naštěstí nezačala znovu kvést, tak jako Top Hat, která už má i nasazené plody, avšak ty jí samozřejmě umrznou.
Jinak na zahradě už většina borůvek je bez listů, kromě výše uvedených, a dále též se nechce shazovat listy borůvkám Legacy, Powder blue a O'Neal (u ní je to však normální).
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Marek1970 » 09 led 2020, 12:06

Ahoj. Poprosím o radu. Mám na záhrade už veľmi dlho starú vyradenú akrylátovú vaňu o rozmeroch cca 180 cm x 80 cm. Chcel by som ju na jar zakopať na úroveň zeme a skúsiť v nej pestovať čučoriedky. Koľko rastlín je vhodné vo vani o uvedených rozmeroch mať maximálne zasadené ? Sú štyri už veľa ? Aké odrody by ste mi odporučili ? Mal som z článkov vytipované napr. Hannah's Choice, Spartan, Blue crop, Sweetheart ale na čučoriedky som úplný laik, takže netuším či to je dobrá kombinácia.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod paloo » 09 led 2020, 13:35

Ja by som tam dal dve a max.tri rastliny.Išiel by som do Odrody Bluecrop a Draper.Hannah's Choice má problém zo zimou,nezhodí lístie a potom v zime omrzá.Drevo dostatočne nevyzreje.Možno u teba by nebol problém.Spartan je málo úrodný aj keď zase je skorý.Bluecrop je podľa mňa jedna z najvydarenejších odrôd.No a o odrode Draper nie je čo dodať S6 Kde by si zohnal,vieš :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Marek1970 » 09 led 2020, 15:05

Palo ďakujem za radu.
paloo píše:Kde by si zohnal,vieš :wink:

No napadajú mi len dve možnosti, buď ty alebo Ing. Šímala, tak teraz neviem, ktorá je tá správna :D
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod paloo » 09 led 2020, 17:29

Tá druhá je správna :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 09 led 2020, 17:47

Marek1970 píše: Koľko rastlín je vhodné vo vani o uvedených rozmeroch mať maximálne zasadené ?


Máme to po třech - tři rostliny na vanu - kraj, prostředek, kraj. Blue - borůvky (jsou jedny z nejspokojenějších), Patriot (Liberty), Elizabeth - tyhle nám rostou asi nejlépe...ale máme i další odrůdy a rostou a hodně plodí všechny. V odtoku vany máme zalepenou trubku, která zasahuje do prostoru vany asi pět až deset cm a vytváří na dně bazének, takže stačí zalévat méně často. Hnojíme tekutou zálivkou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 10 led 2020, 22:30

I ja bych dal do te vany max 3 kere. A odrudy je fakt alchymie. Ja jsem treba Bluecrop od Mountberry dal pryc, nezajimava chut. Drapery jsem mel od p. Simaly tri, vsechny jsem dal pryc, priserna nakysla chut i kdyz jsem ochutnaval ruzne dozrale bobule (uz nevim kdo tu v nekterem boruvkovem tematu psal, ze polsky zdroj Draperu u p. Simaly je pochybny, nevim jaky je aktualni stav, to ze tu odrudu nikdo jiny nenabizi asi neni nahoda). Za sebe bych jeste ke zvazeni o odrudach k pestovani navrhoval Chandlera, Herberta, Reku i Nenem zminovanou Liberty.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Marek1970 » 11 led 2020, 08:44

Ešte raz všetkým ďakujem za ich skúsenosti a rady. Takže v počte mám jasno, zasadím tam tri kusy, možno to bude síce trochu natesno ale prinajhoršom jednu neskôr presadím do 90l maltovníka. Nad výberom odrôd do jari ešte pouvažujem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 11 led 2020, 18:04

Omlouvam se za to zpochybnovani puvodu Draperu, prochazel jsem to tu a patrilo to k Huronu. Nicmene fakt mi ani jedna bobule Draperu z tech tri keru po dva roky nechutnala, tak uz jsou na jinych zahradach.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 24 úno 2020, 00:07

Marek1970 píše: Mal som z článkov vytipované napr. Hannah's Choice, ...


paloo píše:Hannah's Choice má problém zo zimou,nezhodí lístie a potom v zime omrzá.Drevo dostatočne nevyzreje.Možno u teba by nebol problém.Spartan je málo úrodný aj keď zase je skorý. :wink:


..ja jsem jen chtela dodat k te Hannah´s choice, jsem totiz jeji velka obdivatelka ....tak aby mel Marek 1970 jasnejsi rozhodovani....
Z me zkusenosti je to boruvka, ktere dele trval nastup plodnosti, mnohem mene obrusta novym drevem (mam zatim dve rostliny) a i se mene rozrusta do sirky a je celkove mensiho vzrustu oproti ostatnim. Z cehoz by melo byt jasne, ze zadna "dojna krava" Hannah´s choice neni, ale to vse je kompenzovano tim, ze je strasne dobra (coz je subjektivni, ale nemuzu si pomoci).......takze bych ji brala spise jako specialitu, ne produkcni boruvku. Kazdopadne by mela byt take rana (jako ten Spartan).
Jak pise Paloo, ze neshazuje dostatecne listi, tak to se u nas castecne deje take (jen na malych castech rostliny), ale nejake dramaticke problemy s prezimovanim jsem zatim nezaznamenala (coz bych nerada zakrikla!)...ja jim ale pridavam decentne i Kristalon Podzim (cca v pulce srpna a polovine zari).
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Rasto » 28 bře 2020, 22:12

Hannah's Choice: jej prvá zima, nezhodila listy..uvidím ako sa bude správať, táto zima síce nebola nejaká extra chladná, asi 2 noci bolo -10C
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaro » 29 bře 2020, 19:19

No neviem,u mňa je Hannah jedna z najväčších čo do výšky aj šírky.Zimy u mňa zvláda v pohode a čo sa týka chuti je jedna z top odrôd posledných rokov aspoň pre mňa.Kto nad ňou rozmýšľa určite nebude ľutovať,vrele odporúčam.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod loni » 17 dub 2021, 20:26

Sused sa rozhodol pre 90l nádoby. Bazénik vraj neskôr. No veľmi rýchlo to zmákli:

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 17 kvě 2021, 13:03

Na obrázku je Flamingo (vlevo) a Putte. Květy jsou obsypané, ale kdovíjaká bude úroda. Loni tu místo nich byly North Sky a North Country. Taky spousta květů a nakonec žádný plod. Nebyly asi opýleny a ještě je napadly puklice. Teď jsou na zahradě s ostatníma borůvkami, kde s opylováním nejsou problémy.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Lenkalor » 17 kvě 2021, 16:55

Kvetou krásně, ale v tomhle počasí může být někde problém s opylovači. Máte tam alespoň čmeláky?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron