Foto citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Foto citrusů

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 říj 2019, 14:30

to vypadá na sydney hybrid
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mariolka » 06 lis 2019, 16:05

Kancelářská ponderosa pustila plod, už je ho půlka v čaji S6
Obrázek
mariolka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 led 2018, 15:53
Bydliště: Kutná Hora

Re: Foto citrusů

Příspěvekod J.K. » 13 led 2020, 20:40

Pár fotiek z tohtoročnej zimnej sezóny. Prvé 2 sú už minulosťou, zvyšné urobené včera:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod lubinek » 13 led 2020, 21:36

Pěkná fota mandarin ale napiš co je to za odrůdy....
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Foto citrusů

Příspěvekod J.K. » 13 led 2020, 22:07

Odrody som nepísal zámerne, lebo ani zďaleka si nebývam istý, že mám naozaj to, čo som kúpil. Ale u prvých dvoch je to na 99% unshiu Okitsu a klementina Roxani.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 14 led 2020, 14:30

Moc pěkné! Mohu se zeptat, zda je máš celoročně ve skleníku nebo je letníš a kdy Ti dozrává v našich podmínkách Okitsu? Děkuji!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod J.K. » 14 led 2020, 16:15

Okitsu bola u mňa dozretá prvá. Tá fotka je zo 4.10. Všetky rastliny sú zasadené v zemi. Priznávam, že mne to nikdy v kvetináčoch nešlo. Veď preto som staval dom a skleník :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 14 led 2020, 17:17

Díky za odpověď, tak to by šlo. Mám Okitsu v květináči a dozrály mi letos první 2 plody při letnění venku koncem listopadu. Ale vykvetla relativně pozdě, velmi studený květen tento rok moc nepomohl. Plánuji využít asi nejvyšší mrazuvzdornosti této mandariny ze všech mandarin a pokusit se jí pěstovat ve Varnsdorfu ve volné půdě, na jaře jí budu roubovat. Chci využít jedné zvláštnosti domu, okenní římsy vysutého okna u jihovýchodní zdi, která je asi 70 cm nad zemí a vyčnívá asi 25 cm do prostoru. Chtěl bych jí využít jako střechu pro případný kryt z dutinkového polykarbonátu pro zimní měsíce s tím, že by i od shora trochu topila. S trochou kreativity a stěstí by se mohlo podařit tu mandarinu v takovémto krytu přes zimu udržet. Ale uvidíme, bude to spíše takový pokus. Pokud by to dozrávalo tak do konce října, mohlo by to i mít smysl.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod J.K. » 14 led 2020, 21:18

U priehľadných krytov môze byť problém s prehrievaním. Pri blbej konštelácii dokáže rastlina zhodiť všetky listy aj za jediný deň. Ale skúšať treba :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 15 led 2020, 10:13

Děkuji za cenný postřeh, jsem si tohoto problému vědom. Myslím, že řešení je v tom, to nahoře pod tou římsou příliš neutěsňovat. Teplý vzduch pak bude moct ven, a zas na druhou stranu to teplo od té římsy vytvoří blokovací vzduch, který ten chladný vzduch dovnitř nepustí. Ale to je teoretická fyzika, praxe se dost často velmi liší. Je třeba vychytat ten správný poměr. Ale nemít nahoře tu římsu a nebýt Okitsu tak mrazuodolná, nešel bych do toho. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Helena » 19 led 2020, 17:06

J.K. To je taková nádhera :D6 S6
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 19 led 2020, 20:52

Hofis píše:Děkuji za cenný postřeh, jsem si tohoto problému vědom. Myslím, že řešení je v tom, to nahoře pod tou římsou příliš neutěsňovat. Teplý vzduch pak bude moct ven, a zas na druhou stranu to teplo od té římsy vytvoří blokovací vzduch, který ten chladný vzduch dovnitř nepustí. Ale to je teoretická fyzika, praxe se dost často velmi liší. Je třeba vychytat ten správný poměr. Ale nemít nahoře tu římsu a nebýt Okitsu tak mrazuodolná, nešel bych do toho. :)


Jako rozhodně by to byl zajímavý pokus :) . Za sebe můžu potvrdit, že jsou neobyčejně urážlivé a stačí jednou zapomenout (vyvětrat nevadí, ale zavřít dveře už jo :D ) a hned je po parádě. Letos nám vylítly pojistky když bylo venku -7°C, nevim jak dlouho to nejelo, asi celou noc, ale nakonec asi v krytech mrzlo, veškerá násada z loňského června přišla vniveč (citrony) plody flekaté S13 .
Citrusy volně v zemi pod širým nebem se chovají trochu jinak než v nádobách nebo ve skleníkách, kvetou jindy, mají jiné periody růstu a u nás v zemi za léto rozhodně nestihne dozrát nic, u zdi to může být lepší. Ale i mandarinky přenášejí plody do druhého roku, kde pak dozrají skoro po 1,5 roce v létě. A ty roky jsou napospas počasí a okolním vlivům :) ..

Zkoušíme mandarinky, citrony a pomeranč, vše v zemi od roku 2017, růst bez problémů, raší pozdě a unikají mrazíkům. Ale pomeranč zatím vše schodil, letos čekáme jestli udrží násadu, zatím to vypadá dobře. Mandarinky jsou cajk, plodí dobře, zatím ale velmi málo. Nejlepší jsou citrony, loni byla první sklizeň (násada jaro 2018=sklizeň srpen-prosinec 2019), násada bez problémů, plody obří, dají se sklidit i předčasně, jen nejsou pak kyselé. Největší plod měl 200 g a není nic lepšího, než když člověk vaří a skočí si na zahradu pro plod :) . Zimování je cajk, stavíme kryty a vytápíme na 0°C, práce na 10 minut, cena za elektriku nic nic prd.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod jardos » 19 led 2020, 22:36

Rudo, prosim ta, nemas viac obrazkov a informacii o tom, ako ich zimujes? Celkom by ma zaujimalo to, jak im stavias tie ochranne kryty a jak mas poriesene to topeni. Diky
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 19 led 2020, 23:30

Rudolf M píše:Jako rozhodně by to byl zajímavý pokus :) .


Jo, jdu na sto procent do toho, Rudo, neboj se nic. :) Už mám danou podnož ze zimoviště do teplejší světlejší místnosti, abych mohl snad už koncem března nebo začátkem dubna roubovat. Akorát nevím co to je za podnož, Starkl mi na tom poslal omylem kalamondin místo klementinky a ani nevědí, na čem to mají... :( Ale píšou chladné zimování, tak snad trifoliáta nebo přinejhorším pomerančovník, to by ještě celkem šlo. Jinak to budu muset držet hodně nízké (kvůli stínu římsy) a do stran, na dva terminály, do každé strany jeden a při zdi. Na to je Okitsu se svým zakrslým růstem, celkem brzkou plodností a raností ideální. Kryt počítám 10 mm dutinkový polykarbonát 3vrstvý, z čelní strany a boků. Vytápění bude pasivní zdí a římsou, jde mi o to, aby tam nebylo míň, než tak -8°C. Prostě maximálně využít té danosti toho domu a té zdi, která bude akumulovat teplo. Okitsu má přeci jen asi něco z té trifoliáty a je možná i trošku odolnější. Údaje o mrazuvzdornosti, na které jsem narazil, jsou zajímavé. Běžně uváděná teplota je 20°F, což je asi -6,7°C. Ale bylo zaznamenáno více případů, kdy v Kalifornii přežily dobře etablované rostliny sérii poklesů pod 15°F (-9,5°C) a dokonce i krátkodobý pokles na 10°F (cca -12°C) zcela bez poškození. Je nutné to brát samozřejmě s rezervou, ale jistá odolnost tam je.

Jinak moc děkuju za tvé postřehy. Citroníky jsou nejcitlivější na mráz, chudáci... :(
Jj, už jsem tady na ty kryty u tebe a citrusů koukal. To byl jeden z důvodů, že jsem se to rozhodl zkusit, musí to nějak jít. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod J.K. » 20 led 2020, 08:05

Hofis píše:... Akorát nevím co to je za podnož, Starkl mi na tom poslal omylem kalamondin místo klementinky a ani nevědí, na čem to mají...

To myslíš vážne? Začínať a hneď ísť do rizika? Pokiaľ viem, hodne dovezených kalamondinov / fortunel býva štepených na niečom ako c.meyeri a to by som si vonku asi nezasadil. Pri troche snahy si isto dokážeš nejakú trifoliátu zaobstarať.

Predajcu škoda komentovať. Od niekoho, kto nedokáže dať do katalógu jediný obrázok bez toho, aby ľudí oklamal, by som nekúpil ani ... nič :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků