Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 úno 2020, 11:04

Když už jsme u toho řezu a u Perrety, loni na jaře jsem jednu koupil, dorazil mi takový malý chcípák, zasadil jsem ho do většího kontejneru a za celý rok měl přírůstky asi 5 cm. Ale kontejner prokořenil a na podzim jsem ho zas dal do většího. Nemám ho nějak seřezat na 3 očka? Protože ty větvičky co má teď jsou jak špejle, tak aby mu narostl nějaký slušnější obrost?
Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 úno 2020, 11:40

Peretta dala přednost růstu kořenu na úkor větví podle mně jsi dal i moc velký květináč na začatek, a možná má i dost kyselou zem. Stačí výmněnit substrát , stím řezem máš dost času kde jsi koupil Perettu ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 14 úno 2020, 13:19

kaossik píše:Když už jsme u toho řezu a u Perrety, loni na jaře jsem jednu koupil, dorazil mi takový malý chcípák, zasadil jsem ho do většího kontejneru a za celý rok měl přírůstky asi 5 cm. Ale kontejner prokořenil a na podzim jsem ho zas dal do většího. Nemám ho nějak seřezat na 3 očka? Protože ty větvičky co má teď jsou jak špejle, tak aby mu narostl nějaký slušnější obrost?
Obrázek


Jestli to už má pěkné kořeny, klidně bych to seřízl až na kmínek, vyrazí Ti to odspodu pěkné nové silné výhony, které pak již budeš moct libovolně zapěstovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2020, 13:25

kaossik píše:Když už jsme u toho řezu a u Perrety, loni na jaře jsem jednu koupil, dorazil mi takový malý chcípák, zasadil jsem ho do většího kontejneru a za celý rok měl přírůstky asi 5 cm. Ale kontejner prokořenil a na podzim jsem ho zas dal do většího. Nemám ho nějak seřezat na 3 očka? Protože ty větvičky co má teď jsou jak špejle, tak aby mu narostl nějaký slušnější obrost?


Kontejner je v pořádku, tento rok v něm fíkovník vydrží. Substrát vypadá taky ok, přihoď tam hrst dolomitu pokud tam už není. Nevidím přesně kam směřuje ten malý výhon na pravé straně, pokud směrem dopředu, tak bych ho nechal jak je, ten malý prostřední mrcek pryč a vrchní výhon zakrátit, ať to na jaře rostlina netlačí jen do něj.
Můžeš to samozřejmě říznout hlouběji, ale zkusil bych to nejdřív takto - pokud bude mít dobrou výživu, tak do konce sezóny ty tenké větvičky zesílí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 úno 2020, 14:19

Mám otázku k řezu ETB Laradek viz. foto. Můžu se zeptat, zda malé fíky, co zůstaly přes zimu dozraji u tohoto ETB? Na obrázku výše v příspěvku také malé fíčky na keři ETB Laradek jsou.
A ještě dotaz k řezu. Měl by jít teď z jara do země. Chtěla bych ho rozdělit, proto jsem mu nechala více větví. Mám ještě zkracovat větve nebo nechat růst?
Druhý obrázek je BT, breba asi minimální po zastipnuti to téměř nerostlo jen nasadili fiky. Ten by se mohl říznout na letní násadu... takže více hluboko?
Díky.
Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 úno 2020, 16:26

Děkuji moc za rady, už jsem ho šmiknul.

Satan píše:Peretta dala přednost růstu kořenu na úkor větví podle mně jsi dal i moc velký květináč na začatek, a možná má i dost kyselou zem. Stačí výmněnit substrát , stím řezem máš dost času kde jsi koupil Perettu ?


No tenhle květináč na fotce je od podzimu, předtím měl minimálně 1/3 objem a sázel jsem ho v únoru. Kupoval jsem to v nelenprozelen a brzo po tom co mi ten chcípák došel už to vyřadili z nabídky. Osobně pochybuji, že se jedná skutečně o Peretu, ale uvidím, třeba z toho něco zajímavého vyroste.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2020, 16:29

Hanele12 píše:Mám otázku k řezu ETB Laradek viz. foto. Můžu se zeptat, zda malé fíky, co zůstaly přes zimu dozraji u tohoto ETB? Na obrázku výše v příspěvku také malé fíčky na keři ETB Laradek jsou.
A ještě dotaz k řezu. Měl by jít teď z jara do země. Chtěla bych ho rozdělit, proto jsem mu nechala více větví. Mám ještě zkracovat větve nebo nechat růst?
Druhý obrázek je BT, breba asi minimální po zastipnuti to téměř nerostlo jen nasadili fiky. Ten by se mohl říznout na letní násadu... takže více hluboko?
Díky.


Ty fíky, pokud jsou tvrdé na omak, tam můžeš nechat, buď opadnou nebo dozrajou jako časná breba.
Proč ho chceš rozdělovat? Já bych to nedělal, u keře v zemi venku nevadí, že tam budeš mít víc kosterních větví. Jestli z něj chceš další rostlinu, tak si ji nařízkuj, ať zbytečně nanarušuješ kořeny.
BT je použitelný hlavně na brebu, letní násada je pozdní, té si moc neužiješ.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 úno 2020, 16:59

Díky. Dělit o tedy nebudu. Chtěla jsem porovnat růst v květináči zemi. Laradek tedy nechat tak jak je...? A co ten BT. Taky nechat?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 14 úno 2020, 17:07

kaossik píše:Kupoval jsem to v nelenprozelen a brzo po tom co mi ten chcípák došel už to vyřadili z nabídky. Osobně pochybuji, že se jedná skutečně o Peretu, ale uvidím, třeba z toho něco zajímavého vyroste.


A nebo to byl poslední kus, proto takový chcípák. To tak většinou bývá... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod laradek » 14 úno 2020, 23:37

Marek1970: ja myslel ze si delas srandu s tim Finskem :D . Psal jsem Moonvilovi,protoze ja to jinak palim.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 15 úno 2020, 00:10

Já jsem u Neleňprozeleň koupila fíkovník Stěžery tak je možné že je to tento fíkovník jak na jaře obrazí nafotím, nemohu si uvědomit jestli už plodil!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 16 úno 2020, 16:06

B.T. Satan po řezu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mochi33 » 17 úno 2020, 21:41

Ahoj, tak mám v rockwoolu zasazených cca 60 řízků- 30 od Moonvila,20 z vlastních rostlin a 10 z volně rostoucího fíkovníku z Blavy.Vypadá to,že pouze 3 řízky se nechytly,u všech ostatních už rostou/raší listy,takže zatím parádní úspěšnost...před 2 dny jsem ještě koupil 45W LED žárovku,tak přes den dosvicuji,snad to má pozitivní vliv...Nejpomaleji se chytají řízky od Moonvila,nejrychleji moje co jsem měl uskladněné v cca 8st. ve sklepě a venkovní fikovníky z Blavy jsou něco mezi tím...
Obrázek
Mochi33
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 zář 2019, 20:33
Bydliště: Náměšť nad Oslavou; 450 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 17 úno 2020, 21:54

Že raší listy ještě neznamená, že řízky i zakořeňují. Ve skutečnosti jsou rašící listy spíše nevýhoda (zbytečně rostlinu vysilují)...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 17 úno 2020, 22:50

Osvícování není špatné, ale účinnější je spodní teplo, rychleji a lépe pak rostou kořínky.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků