Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 14 úno 2020, 10:12

Ja internetu jsem se dočetla, že opylovačem může být i Weiki, ale to je arguta, ne? Není to nějaká blbost, fakt kiwi chinensis může opylit arguta? Mně se to furt nezdá. Samce arguty mám kousek od místa plánovaného pro chinensis, ale stejně, spíš bych věřila tomu, že se může opylit samosprašně než jiným druhem.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 14 úno 2020, 10:47

adypro píše:Není to nějaká blbost, fakt kiwi chinensis může opylit arguta?

Mám na zahradě samce chinensis a okolo samé samice argut ( jelikož samec arguty zdechl ). Protože se v květu potkávají, opyluje chinensis arguty v pohodě. Nevím, proč by to obráceně nefungovalo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 14 úno 2020, 12:53

Děkuji, já jsem si jen říkala, zda není problém v tom, že se jedná o jiný druh - sice Actinidie, ale arguta a chinensis. Tak to je pro mě moc dobrá zppráva, děkuji za ni, určitě to bude fungovat, pokud pokvetou zároveň.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 14 úno 2020, 16:22

adypro píše:Děkuji, já jsem si jen říkala, zda není problém v tom, že se jedná o jiný druh - sice Actinidie, ale arguta a chinensis. Tak to je pro mě moc dobrá zppráva, děkuji za ni, určitě to bude fungovat, pokud pokvetou zároveň.


Ale pozor na to, že chinensis je myšleno žlutoplodé kiwi, zatímco klasické zelené je deliciosa. Deliciosa totiž kvete později a v kvetení se většinou nesetkává ani s chinensis ani s argutou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 14 úno 2020, 18:36

Ale pozor na to, že chinensis je myšleno žlutoplodé kiwi, zatímco klasické zelené je deliciosa. Deliciosa totiž kvete později a v kvetení se většinou nesetkává ani s chinensis ani s argutou.[/quote]


Aha, myslím, že to deliciosa je nazývané i jako Jenny a to má být samosprašné, prý. Tím líp, protože jsem právě uvažovala o tom žlutoplodém Sorelli. Děkuji.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 24 úno 2020, 11:24

Všetky pokusy o naštepenie a naočkovanie chinensis skončili fiaskom, očká čo sa neprebudili v lete,sú kaput a tie čo sa prebrali ale neskoro tak zmrzli.Uvidím či ešte obrazí od koreňa inak druhý pokus začína výsevom :(
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 24 úno 2020, 16:17

To chceš naznačit ,že ti zmrzly i podložky na které to bylo roubované ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 24 úno 2020, 16:37

milos 51 píše:To chceš naznačit ,že ti zmrzly i podložky na které to bylo roubované ?

Neviem ako je to možné ale vyzerá to tak že áno. Pritom bolo všetko zakryté,skoro povrch. Boli použité miralonové chráničky .Asi ten prvý, nečakaný, mráz to využil naplno. :? Ale som optimista a dúfam že obraší od zeme.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 24 úno 2020, 16:59

Z kořenů to vyrazí určitě . A pokud ta kořenová soustava je už trochu rozrostlá ,tak můžeš pozorovat jaký to udělá silný výhon . Roste přímo před očima . Jiná otázka je ,jestli to místo je vůbec pro kiwi vhodné ,když to zmrzlo i v této letošní zimě .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 24 úno 2020, 18:34

milos 51 píše:Jiná otázka je ,jestli to místo je vůbec pro kiwi vhodné ,když to zmrzlo i v této letošní zimě .

Predminulú zimu som to nechal na prírode [buď alebo( nezakrýval som to)] a minulú zimu to bolo prekryté len netexom a až na vrcholky bez újmy .Na jar následne krásné obrašilo skoro všetko ,neviem čo sa mohlo prihodiť. :?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 26 úno 2020, 14:57

Máte někdo zkušenost s odrůdou Solisimo? Mají ji na jendom eshopu, kde chci kupovat i jiné rostliny, tak ji asi zkusím, má to být podobné Jenny.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 26 úno 2020, 18:10

U nás Solisimo prodávají v zahradnictví ale nevím jestli je dobré.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 26 úno 2020, 18:20

Mám zatím malou rostlinu, takže těžko říct. Ale bral jsem jí spíše jako takového lepšího opylovače s plody pro ostatní, protože je samosprašná, a alespoň na ní něco bude. Ale až bude větší, tak stejně nechám tak jednu větev na opylování a zbytek přeroubuju něčím pořádným.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 27 úno 2020, 10:04

Hofis píše:Mám zatím malou rostlinu, takže těžko říct. Ale bral jsem jí spíše jako takového lepšího opylovače s plody pro ostatní, protože je samosprašná, a alespoň na ní něco bude. Ale až bude větší, tak stejně nechám tak jednu větev na opylování a zbytek přeroubuju něčím pořádným.

Tak já to zkusím a povíme si časem :) Roubovat neumím, ale tchán jo, tak by se to možná taky dalo časem přeroubovat. Ale asi zkusím víc odrůd chinensis, nějaké na chalupu, něco k domu. Jsem takový pokustón, jak se pro něco nadchnu, tak to musím vyzkoušet, někdy se to osvědčí a někdy ne. Prostě pokus, omyl a dobrého se přidržet.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 28 úno 2020, 19:12

Z kupovaných plodů chinensis mě velice zaujala odrůda Jintao (Jingold) má dost pevné a odolné plody, patrně dlouho skladovatelné, výborné chuti jak v mírně nezralé, tak i přezrálé podobě (na rozdíl od Dori a Sorelli, které přezráním chuť ztrácí). Že všech chuť asi nejlepší, tohle by byla senzace sehnat rouby, jen se obávám, že u nás se jí nemusí dařit dobře, je šlechtěná pro Sicílii, aby jí nevadilo kratší období vegetačního klidu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků