kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: kiwi

Příspěvekod Tereza1 » 08 bře 2020, 22:09

Dobrý den,
muzete mi prosim poradit nejakou odrudu Kiwi pro domaci pestovani? Bydlíme ve vesnici, kde je zjara takova mrazova kotlina, bezne ranni teploty o 4-5 st. min nez v okolních vesnicích a městech. Chtěla bych nechlupatou odrudu, pokud možno s co největšími plody (nemyslím tím tu velikost co se prodává v obchodech) -> chtěla bych odrůdu s velkými, ale zároveň chutnými plody, četla jsem o některých velkoplodých odrůdách, že velikost je na úkor chuti). Nejlépe aby odrůda byla vhodná i pro následné uchování např. v lednici, či na marmeládu. Preferuji samosprašnou odrůdu, ale neni bezdpomínečně nutné.

Moc děkuji Tereza
Tereza1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 bře 2020, 23:48

Re: kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 08 bře 2020, 22:23

Tereza1 píše:Dobrý den, Tereza

Ahoj Terezo, vítej na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: kiwi

Příspěvekod Tereza1 » 22 bře 2020, 18:18

Ahoj Terezo, vítej na kiwiforu E5[/quote]
¨

ahoj Stanley, dekuji za privitani :-) Mas pro me i nejakou radu? :-) jaké jsou Tvoje zkusenosti (dotaz viz výše?)
Tereza1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 bře 2020, 23:48

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 22 bře 2020, 19:20

To máš těžké. Neber si to zle, ale je to asi jako kdybys chtěla auto, které umí zároveň létat, plavat a nejlépe se i potápět... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod Radim K » 22 bře 2020, 20:13

Myslím, že koncem příštího týdne se většina našich kiwi "odkorní" a odejde do "kiwi nebe". Bude to poslední impuls, kdy s kiwi patrně skončíme, protože za 12 let pěstování jsme měli dvakrát několik plodů kolomikty a jednou pár argut. V létě schnou a pálí se od slunce, v zimě se budí strašně brzy a pak logicky umrzá. Za mě je to nejnevhodnější rostlina do našeho klimatu teplých zim S13 . Lépe prosperují teplomilné druhy, tak uvidíme, jestli aspoň ony snesou nynější mrazy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 22 bře 2020, 21:43

Chce to pěstovat pokud možno u severozápadní zdi. Kolomikty i arguty mi tak prosperují v VDF velmi dobře. U jižní zdi to neustále omrzalo, až to odešlo. Prostě udělat vše pro to, aby to začalo rašit co nejpozději...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 22 bře 2020, 22:32

Radim K píše:Za mě je to nejnevhodnější rostlina do našeho klimatu teplých zim S13 .

No vidíš, já mám každý rok úrodu, že to nestačíme sníst a nechávám na keřích pro ptáky. Snad jen loňský rok byl vyjímka a neurodilo se, respektive pomrzlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: kiwi

Příspěvekod Tereza1 » 23 bře 2020, 22:47

Hofis píše:To máš těžké. Neber si to zle, ale je to asi jako kdybys chtěla auto, které umí zároveň létat, plavat a nejlépe se i potápět... :(


mno rozumim, ze asi ne vsechny pozadavky pujdou splnit, ale alespon nejake z nich (na ukor jinych) by snad mozne byli, ne? :-) Jaké jsou tvé nejoblibenejsi odrudy a proc?
Tereza1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 bře 2020, 23:48

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 24 bře 2020, 00:01

No, aby to alespoň trochu sedělo s Tvými požadavky, tak z těch nejodolnějších argut bych možná doporučil Chang Bai Giant. Plody jsem tedy ještě neviděl, možná letos, ale podle listu to je kříženec s kolomiktou, takže velmi odolný a plody by měly být také celkem velké. Hodně odolný je i Ken's Red, to také není čistá arguta, chuťově jedna z nejlepších odrůd, dle mě. To jsou arguty a lze je i skladovat. K tomu ale potřebuješ samce. Samosprašné odrůdy, jako třeba Issai, nejsou tak odolné a občas vymrzají. Ale mohl bych Ti poslat nějaké rouby z mého původního samce, ze kterého se stala samosprašná samice. Ten vydrží vše (už vydržel, mám ho asi 15 let ve VDF) a i plody celkem ujdou. Arguty lze i skladovat jako klasické kiwi. Pak jsou tu mezidruhové křížence jako třeba Mayflower. Mám, ale na plody si asi ještě minimálně rok počkám. Plody by měly být o něco málo menší než klasické kiwi, ale samotná rostlina by měla nakvétat dříve než chinensis, už s kolomiktou a deklarovaná odolnost je do -24 stupňů. Tady ale zase potřebuješ samce kolomikty. Je to složitější. No a pak je tady na fóru pár lidí, kteří mají svoje vlastní mezidruhové křížence...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod Tereza1 » 26 bře 2020, 22:00

Hofis píše:No, aby to alespoň trochu sedělo s Tvými požadavky, tak z těch nejodolnějších argut bych možná doporučil Chang Bai Giant. Plody jsem tedy ještě neviděl, možná letos, ale podle listu to je kříženec s kolomiktou, takže velmi odolný a plody by měly být také celkem velké. Hodně odolný je i Ken's Red, to také není čistá arguta, chuťově jedna z nejlepších odrůd, dle mě. To jsou arguty a lze je i skladovat. K tomu ale potřebuješ samce. Samosprašné odrůdy, jako třeba Issai, nejsou tak odolné a občas vymrzají. Ale mohl bych Ti poslat nějaké rouby z mého původního samce, ze kterého se stala samosprašná samice. Ten vydrží vše (už vydržel, mám ho asi 15 let ve VDF) a i plody celkem ujdou. Arguty lze i skladovat jako klasické kiwi. Pak jsou tu mezidruhové křížence jako třeba Mayflower. Mám, ale na plody si asi ještě minimálně rok počkám. Plody by měly být o něco málo menší než klasické kiwi, ale samotná rostlina by měla nakvétat dříve než chinensis, už s kolomiktou a deklarovaná odolnost je do -24 stupňů. Tady ale zase potřebuješ samce kolomikty. Je to složitější. No a pak je tady na fóru pár lidí, kteří mají svoje vlastní mezidruhové křížence...



Tak já o tom popremyslim, favoriti jsou u me zatim dle Tvých tipu Chang bai Giant se samcem Weiki a Ken´s Red. moc dekuji!
Tereza1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 bře 2020, 23:48

Re: kiwi

Příspěvekod Simon » 29 bře 2020, 14:34

dobrý den,
vloni na pozdim jsme nasadili na zasklený balkon orientovaný na jih samosprašné minikiwi. letos už vyrazily listy a mělo se moc dobře, ale najednou začaly listy černat a schnout, stejně černají i některé nové stonky. nevíte, čím by to mohlo být?
většinu jsem otrhal, a rozpadly se na prach, tady je fotka jednoho, kde to akorát začíná.
díky za radu
Obrázek
Simon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2020, 14:57

Re: kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 29 bře 2020, 15:41

Simon píše:dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Měl jsem zasazeného samce Mafil ( Jumbo ) ve sponu mezi ostatními kiwi a začalo to úplně stejně. Než skončila sezona, rostlina odešla. Průběh byl úplně stejný jako u tebe. Dodnes nevím, co bylo příčinou, nic jsem nenašel ani na rostlině, ani na kořenech. viewtopic.php?f=1&t=10&start=180
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: kiwi

Příspěvekod nene » 29 bře 2020, 16:35

Měli jsme něco podobného, když byly naše arguty mimina, a pan Hejduk říkal, že je to přemokřením - a bylo to přemokřením (u nás). Přestali jsme jim "dělat dobře" a pomohlo to.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 29 bře 2020, 21:31

U mně to přemokřením být nemohlo, alébrž arguty nezalévám. Mám je obložené placatými kameny, takže pod tím nikdy není úplně sucho, ale také nestojí ve vodě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: kiwi

Příspěvekod Simon » 30 bře 2020, 09:34

díky, a to bych zrovna řekl, že sem cvičenej z Chili parik moc nezalívat. zkusím ho trochu usušit, akorát sem ho zalil, jestli mu nechybí voda :D

říkal jsem si, jsetli to není třeba nějaký druh plísně nebo tak.
Simon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2020, 14:57

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků