Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 14 kvě 2020, 12:29

Tak toto je jeden z mojich(Tvojich, našich...) Saanichtonov:
Obrázek
Ten vrúbel mal vlani snáď 3metre. Tak som ho samozrejme zakrátil.
Obrázek
A tento rok prvý kvetný puk.
Vyzerá, že by sa mohol stretnúť s jedným z mojích samcov, takže ho strážim ako oko v hlave S14
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 14 kvě 2020, 12:38

milos 51 píše: Pár zelených roubů bych mohl v létě poslat .

No veď práve som Ti chcel neskromne :wink: navrhnúť, že namiesto do generátora, mohol si investovať do poštovného na Slovensko, a poslať nejaký zaujímavý materiál S6 .
Tento rok to zatiaľ na žiadnu prepadovku v Břeclavi nevypadá. "zatial..." ešte pošlem SZ, alebo zavolám
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 14 kvě 2020, 12:45

Práve mi prišiel mail od priatela Mira Straku. Požiadal ma o zverejnenie jeho obsahu na fóre. Keďže sa zhodujem s jeho obsahom, kopírujem ho v plnom znení:

Hort 16 A som získal zo Španielska, samca som vypestoval zo semien Hort z Kauflandu. Zdá sa mi, že samec v rovnakých podmienkach začína kvitnúť o pár dní neskôr ako samica, teda treba ho vrúbľovať do najteplejšej časti rastliny.
Plody môjho v prvom roku boli 2 a mali cca 60 g, mali by mať 100. V minulom roku som úrodu prebral, ale aj tak ich zostalo moc, asi 15 kg na jednej rastline a zasa boli malé, 60 g. Zaujímavé, že začiatkom leta plody prestali rásť a potom už priberali len veľmi málo. Sorelli na tej istej rastline to spravilo rovnako, tiež menšie plody. Zdroj zo Španielska ma uistil, že Hort od neho je pravý, ale určité pochybnosti mi zostali.
Vidím, že v krátkej dobe sa Hort dosť rozšíri a bolo by dobre, aby ten „môj“, aj samec boli odlíšení od prípadných iných rastlín získaných z iného zdroja, napr. Hort od Mira, alebo Hort od Manuela. Tak isto aj iný samec vypestovaný zo semien. Môžu byť odlišné v dobe kvitnutia. Doba sa zhoduje s A. kolomikta, čo sa dá využiť na opeľovanie, príp. kríženie.
Zdraví Miro.


P.S. Otázka pre admina: nebolo by dobré založiť aj vlákno "aktinidia delicióza"
Máš to tam E5 / admin
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 14 kvě 2020, 19:14

Tady je loni roubovaný Saanichton:
Obrázek
Letos začalo vše razit brzy a i na kiwi mi omrzlo dost rašících pupenů. I na tomhle roubu Saanichtonu je vidět, že vyrazil až asi třetí pupen, ty horní dříve rašící omrzly.
Další rouby Saanichtonu odešly zcela.
Jak psal Miloš, rouby musí nejen chytit, ale i povyrůst a vyzrát, jinak nepřežijí zimu. Jen nemám jasno, proč některé odešly. Na první pohled to vypadalo, jako když loni chycené rouby mokvají pod roubovací páskou, pak zčernaly a odešly. Přes zimu přitom vypadaly v pohodě. Kdybych odstranil roubovací pásku, možná by to přežily? Nebo kdybych naříznul v předjaří kůru pod roubem jako Miloš při jarním roubování? Mám dojem, že ten proud mízy na ně byl moc a mohl přispět i k omrznutí. Budu to v dalších letech zkoušet.
Co na mé dohady profíci?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 15 kvě 2020, 06:47

Skôr, ako sa ti ozvú profíci, skúsim porozdávať zo svojej trošky rozumu ja :wink:
Ppokial myslíš, že ta páska bránila vytekať prebytočnej miazge von, tak sa asi mýliš. Tiež som si všimol to vlhko pod páskou, ale keď som ju dal dole, do pár minút to miesto bolo suché. Žiadna miazga z toho nevytekala. Dokonca niektoré som neodbalil, a napriek tomu žijú. To narezanie kôry má zmysel iba pri jarnom vrúblovaní. Teraz by si tomu skôr ublížil, ako pomohol. Preto sa robí vylamovanie všetkých letorastov pod vrúblom, aby sa usmernil tok miazgy do vrúbla. Chyba bude asi niekde inde. Možno ozaj ten mráz. Pokiaľ to spojenie bolo nedokonalé.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 15 kvě 2020, 09:00

Já nevím, ale právě jak píšeš, když se páska sundá, tak to vyschne. Mě přišlo, že to tam v podstatě hnilo a v suchu by se to nestalo, ale je samozřejmě pravděpodobnější, že roub odešel a až pak to tam začalo "hnít". Nemohlo taky to množství mízy přispět k omrznutí? Není možné, že kdyby tam byl menší tok mízy a nebylo vše mokré, tak by třeba neomrzl?
Teď už bych určitě nic nenařezával, myslel jsem v předjaří, kdy je už teplo, začne téct míza, ale hrozí mrazíky.
Než začala téci míza, tak se mi zdály rouby v pořádku, tj. zimu podle mne přežily. Možná se samozřejmě pletu a už byly mrtvé, jen jsem to nepoznal. Něco už odejde v zimě, ale pak je ten roub na pohled vyschlý.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 09:13

Milane ,prosím toho Saanichtona letos sleduj ,protože stejný mohutný růst , jaký tady popisuje Ivan , pozoroval i Mirek vloni v Břeclavi . Taky nárust přes tři metry a dokonce se mu ten prut váhou zlomil .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 15 kvě 2020, 10:17

izi píše:
Veď vieš kde je zdroj. Tuto jar som Ti ich nedal, lebo som jednoducho nemal. To som Ti vysvetlil. A z toho istého dôvodu som neposlal ani Štefanovi (Davidof). Ale v lete a na jeseň bude materiálu dosť. Mne je jedno ako s tým naložíš :wink:
Miloš, ako sa darí Saanichtonu?


Ivan, to nebola vycitka na teba, len som si chcel predobjednat nejake vruble na jesenne a zimne experimentovanie. Skusil by som zas inu metodu rezkovania . Ak bude cas, mozno by som skusil aj letne zelene do zeleneho vrublovanie, potom by som sa ti urcite ozval. Vsetko asi bude zavisiet od pocasia, minuly rok bolo moc teplo a ja som konare, do ktorych som stepil, nemal uplne v tieni. Tento rok by to mohlo byt lepsie so samotienenim vdaka konstrukcii. Raz to vrublovanie do samca musi povolit.

Milosi, ako si to myslel s tou lepsou odolnostou odrody Ashoka voci mrazom, zvladala lepsie neskore jarne mraziky bez ujmy? Napis prosim o tom viac, tato odroda neni moc rozsirena, ma ju vobec niekto na Slovensku?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 15 kvě 2020, 10:39

mifin píše:Tady je loni roubovaný Saanichton:
Obrázek

Nerád by som hodnotil prácu niekoho iného, ale keď sa detailne pozrieš na ten zrast, tak sa čudujem, že aj toto prežilo. Tých ciev a cievíc, ktoré sa prepojili je zrejme velmi málo, čiže tok živín je skoro žiadny. A pokial máz potrhá aj to málo, čo sa prepojilo tak vrúbel usichá. Ono je to, ako keby inštalatér potrubie nenadpojil, ale iba položil vedla seba. Voda tiecť nebude.

Obrázek
Pre porovnanie zhruba v rovnakom čase vrúblované, ako Tvoj.

Tiež Saanichton
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 kvě 2020, 13:01

Obrázek
Obrázek
Tak to je A. chinensis Hong Yang nebo Červená princezna ve skleníku u Českých Budějovic . Měl jsem ji naroubovanou ve Starelle a přinesla asi dva plody . Normálně dozrály venku asi ve stejnou dobu jako Sorelli ,ale ten červený střed nebyl tak výrazný . A po třech letech celá naroubovaná větev uschla nebo zmrzla . Ve skleníku kvete pochopitelně brzo a tak má spolužák problém s pylem .
Roland, Kaossik ,Dzady696 jak jste přezimovali ? Všechno v pořádku ? Ozvěte se.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 18 kvě 2020, 14:43

Já osobne (nechápem síce tomu)ale ako som už spomínal všetko aj napriek miernej zime zmrzlo až k zemi. Pred 3 týždňami sa od zeme začali prebúdzať a potom prišiel ďalší mráz.Ale nezamrzlo to (čo zas nechápem).Takže Miloši ak budeš mať tak za mesiac alebo 2 nejaký ten vrúb naviac idem do toho zas :) inak už mám ďaľšie semenáčky.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 18 kvě 2020, 14:47

milos 51 píše:Ozvěte se.

S6 S6 S6 nádhera na to pozerať :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Roland » 22 kvě 2020, 22:18

Zdravim pani
U mna na Podunnajskej rovine v Galante prezimovali Arguty pohode. Zima nebola skoro ziadna a potom prisli aprili mrazy a odrovnalo mi to vsetky broskyne a japonske slivky. Argutam zmrzli listy ale pohode vyrasili po 2 tyzdnoch .Horsie dopadol kamarat Hronskych Klačanoch pri Leviciach jemu zmrzlo vsetko broskyne, ceresne, slivky, hrusky dokonca ani 25 rocna majestatna visteria zmrzla , ani jeden kvietok. Takze ma oci pre plac, smutku ziadna uroda ovocnych stromov tento rok. Susedna dedina pohode .Tomu sa hovori smola. Dnes som videl zahradnictve vyse 2m Argutu Solissimo za 20 € asi neodolam a kupim si ju, lenze este musim najst miesto.Krasne mi zakvitli prvy krat samci Argut Romeo a Tomuri. Na samice si musim pockat.
Pekny vecer
S pozdravom Roland
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 23 kvě 2020, 07:48

Roland , děkuji pěkně za zprávu . Chtěl jsem ale vědět ,jak dopadly chinensisky ( deliciozy) vysazené u betonové zdi ? Fotka je na str. 78 z 19.9.2019 . Přežily mrazy ? Byly přes zimu nějak chráněné -zabalené ?
Obrázek[/quote]
Naposledy upravil milos 51 dne 23 kvě 2020, 08:04, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 23 kvě 2020, 07:56

Obrázek[/quote]
Kaossik : A jak přežila tato rostlina ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků