Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 08 čer 2020, 16:34

No vycházím ze zkušenosti se svými nejstaršími keři Altajské pěstované aktuálně na třech odlišných stanovištích. I ta, která má nejlepší péči a zálivku, je poloviční ve srovnání s vedle rostoucí, stejně starou, čtyřmetrovou Botanikou a nevypadá to, že by se v budoucnu nějak hnala do výšky. Navíc je záměrně nenechávám růst na jednom kmínku, ale spíše jako keř s více výhony. Ty ostatní sladší jsou na tom u mě podobně, ale jen Altajskou mám zatím dobře ověřenu na různých místech, Inju a Žemčužinu budu schopen takto zhodnotit až tak za 2-3 roky.
Jo málem jsem zapomněl na odrůdu Podruga - rovněž sladší a méně vzrůstná.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 09 čer 2020, 16:31

Podrugu som mal a ta mi odišla. Aj jedno slniečko aj s plodmi mi odišlo a to bol už pomerne veľký krík . Asi ho napadla nejaká huba.

No a skoro 6m samec mi rastie vyššie a vyššie. Opeľuje aj susedom.
Obrázek

No a Slniečko je obsypané. Len dúfam, že neopadnú plody.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 20 čer 2020, 17:56

Na obrázku by to měl být rakytník samec K+. Vytvořily se na něm takové zelené oválky. Je to normální? Není to náhodou samice? Mnohem větší Altajskaja nevytvořila zatím nic.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 20 čer 2020, 19:53

Trochu opelichaná samice, K+ to teda asi nebude.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 21 čer 2020, 07:45

Koupil jde to z Adava jako samce k Altajské. Pak mám třetí Rakytník bezejmenný, ale ten se ještě nijak neprojevuje. Ještě je možnost, že je to naopak. Snad bylo přehozeno označení a "opelichaný" samec je vlastně vytoužená Altajskaja. Hned k ní budu muset změnit přístup a snad se spraví. Díky za informaci. Jedině pozitivní je, že k ní při obírání nemusím tam do kopečka tahat žebřík, ale že si budu muset spíš kleknout.
.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2020, 10:00

Altajská by to mohla být - zkus ty dvě bobule nějak zabalit, ať ti to neklofne pták a pak ochutnej jestli to bude kyselý.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 10 črc 2020, 15:54

Slniečko, násada plodov je vynikajúca. Krík som musel podoprieť.
Obrázek

Altajskaja, poškodená vyžínačkou. Zo začiatku vyzerala dosť biedne, no po tých dažďoch sa otrepala a dokonca má plody.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 črc 2020, 14:13

Zase budu za rejpala, ale nejspíš ani jedna odrůda není správně. Altajská má plody podlouhlé válcovité a rozdíl mezi Sluníčkem a Slunečnou by měl být patrný z obrázku. Slunečná má plody soudkovité, žlutooranžové a skoro nejdou trhat. Sluníčko podlouhlé, oranžové, velké skoro jako Botanika a jdou trhat dobře.
Obrázek
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 črc 2020, 15:57

No, já myslím, že to na té druhé loniho fotce klidně Altajská může být - ona má ty bobule protáhlé jen velmi lehce, řekl bych tak o milimetr delší než tlustší. Odpovídala by i relativně nízká hustota bobulí na výhonu.
Však to je už větší keř, ten už musel v minulosti plodit a chuť Altajské je celkem dobře odlišitelná od běžných kyselin.
Tady je už Altajská více vybarvená, ale ten posun je pochopitelný.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 13 črc 2020, 19:07

Tak dnes jsem ochutnal snad Altajskou. Dva zbylé plody ze čtyř. Byly žluté, oválné, dlouhé asi 10mm, průměr cca 6mm. Chuť mírně kyselkavá. Takový slabý citron. První plody muchovníku Martina mi připadaly chutnější.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 13 črc 2020, 21:07

Slniečko pri dozrievaní sa ešte trošku natiahne. Bude pekne oválne, no skôr súdkovité. Dozrievanie je niekedy v auguste. No a s trhaním je problém.

Tak neviem. Plody sú z minule a malo by to byť Slniečko, alebo je to niečo iné? Možno je to tá slunečná.

Obrázek

Altajskaja to určite je. Plody zobkáme priamo z kríka a sú vynikajúce - sladkokyselé. Objednal som 3ks. Jedna išla pre známu a tiež je sladkokyslá. No a dve mi ostali. Z tých len jedna je Altajskaja. Tá druhá je zamenená za inú a neviem, čo to je. Nie je až taká sladkokyslá, ako Altajskaja, ale môže byť. No je úrodnejšia. Zreje spolu s Altajskou, ale nie je to tá istá odroda.

Obrázek
Naposledy upravil loni dne 13 črc 2020, 21:27, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 črc 2020, 21:17

Radek píše:Tak dnes jsem ochutnal snad Altajskou. Dva zbylé plody ze čtyř. Byly žluté, oválné, dlouhé asi 10mm, průměr cca 6mm. Chuť mírně kyselkavá. Takový slabý citron. První plody muchovníku Martina mi připadaly chutnější.


Referenční foto a popis Altajské: https://eshop.rakytnik.com/katalog/zboz ... esetlakovy
Barva v optimální zralosti by měla být světle oranžová, sladkost zhruba na úrovni pomeranče, určitě ne citron (proto se řadí mezi sladkoplodé).
S muchovníkem nelze srovnávat, ten nemá téměř žádné kyselinky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 13 črc 2020, 21:55

Díky, ale na další ochutnávku budu si muset zase počkat na přísti rok. Ale barva se mi nezdála světle oranžová, ale spíše žlutá jako citron. Skoro stejná barva, podle mne citronová, jako má na obrázku výše Loni, u jeho Altajské.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 črc 2020, 22:39

Mám tady jednu srovnávací fotku i s měřítkem. Je bohužel barevně dost nepovedená.
Vlevo Slunečná (ale poněkud netypická, normálně má plody více nahloučené a barva jde do žluté), uprostřed Krasavice (správná barva je víc červenější), vpravo Sluníčko. To, co před lety putovalo z Oseka jako Sluníčko, byly většinou Slunečné, Sluníčka byly v menšině.
Obrázek
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 23 črc 2020, 14:22

Sklizeň rakytníků je v plném proudu, některé keře musím vyvazovat, jinak by neměly šanci tu váhu udržet.

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron