Tropické plody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátoři: moonvil, Stanley_51

Odpovědět
MonikaV
generál
generál
Příspěvky: 1333
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvek od MonikaV »

Longr a jak vypadaji plodiky jackfrujtu?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

Fotku zatim nemam, ale podarilo se mi zakorenit guaranu :D
Kdybyste to nekdo chtel zkuit, staci lahev od kafe v ni voda a kokosove vlakno :wink:
Mozna by to slo jen ve vode ...
Je to takova popinavka jako mucenka, tak ji asi zkusim dat nekam do zeme :wink:
Mam i nakou u jizniho plotu v 2L PET zapustene v zemi, zatim ale mrcha nekvete :|

Ted premyslim, zda by takhle sla namnozit vanilka :o
Ta se trochu na jizni lodzii palila v tech 35 °C teplotach, ale od jara se tam pekne rozrostla i v 6x6x6 kvetinaci :o
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
Příspěvky: 2084
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a
Kontaktovat uživatele:

Re: Tropické plody

Příspěvek od Radim K »

Radku, seš si jistej, že je to Paullinia cupana? Ta totiž není úplně liána. Kde jsi sehnal řízek?
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 466
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvek od caver »

MonikaV píše:
05 črc 2025, 08:03
Franz- paradicka!! S6 , gratulaticka S9 !! ( rika se ,ze po konzumaci tohoto ovoce chutna i citron sladce, tak pak pisni jestli je to pravda S14 )

Chutná, i kyselé okurky, kefír, atd. :-) A co je zajímavější, odstraňuje metalické pachutě v ústech u pacientů po chemoterapii. Rostlina sama je bezproblémová, jen vyžaduje extra kyselý substrát. Používám směs rašeliny a smrkové hrabanky.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 454
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Tropické plody

Příspěvek od Franz »

kurňa Martine tak nevím, semenáčků jsi mi dal hodně nakonec z toho zbyly dvě rostliny, v kyselém a málo vyživeném substratu to chřadlo a hynulo pak jsem to hodil do balkonovky pH 5,5 pořádně nahnojil a už to jde.
Zalívám tvrdou vodou tak po pH půjde nahoru celkem rychle, ale i tak hodně rostlin je na pH dost tolerantní
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

Radim K píše:
05 črc 2025, 23:12
Radku, seš si jistej, že je to Paullinia cupana? Ta totiž není úplně liána. Kde jsi sehnal řízek?
Radime zkusim to nafotit, ale mam overeno, ze je to guarana, tedy Paulinia cupana a ze se mnozi i ve vode.
Ptal jsem se na to a porovnaval jsem to v botanicke zahrade, kde jim obcas zakvete, ale neplodi.
Mozna jsem to spatne popsal, ale pne se mi to podel bambusove tyce treba a ted kolem zelezneho deraveho plotu.
Rizek mam ze zakoupene rostliny.
longr
velitel
velitel
Příspěvky: 817
Registrován: 15 lis 2021, 14:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvek od longr »

MonikaV píše:
05 črc 2025, 08:05
Longr a jak vypadaji plodiky jackfrujtu?
Jackfruit plody shodil, květenství se sice potkaly, ale stejně upadly. Samičí mělo velikost asi 8 cm. Uvidíme, třeba příště :)
Naposledy upravil(a) longr dne 09 črc 2025, 21:17, celkem upraveno 1 x.
longr
velitel
velitel
Příspěvky: 817
Registrován: 15 lis 2021, 14:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvek od longr »

Paullinia cupana určitě není liána, je to spíš keř nebo keřostrom. Pokud je to liána, bude to možná nějaká jiná Paullinia. Mně se podařilo naklíčit semena, ale nakonec to chcíplo. Ještě pár mám, tak to ještě někdy zkusím.
MonikaV
generál
generál
Příspěvky: 1333
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvek od MonikaV »

long-- tak to je škoda, ale věřím, že příští rok to bude ještě lepšííí S6 S6 , (tvoje pracovní chodba je úžasná--určitě se tam někdy mrknu S21 )
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

longr píše:
09 črc 2025, 21:16
Paullinia cupana určitě není liána, je to spíš keř nebo keřostrom. Pokud je to liána, bude to možná nějaká jiná Paullinia. Mně se podařilo naklíčit semena, ale nakonec to chcíplo. Ještě pár mám, tak to ještě někdy zkusím.
Jo, myslim, ze ten popis kerostrom sedi.Ja jsem zatim ve fazi tenkeho zeleneho proutku, podobneho mucence :shock: .
Slo me o listy, protoze dle fotek na netu to vypada uplne jinak, zbytek jsem nezkoumal.
Semena jsem nikde nikdy nesehnal, nebo byla na ebay draha.
Zajimalo by me jaky je chutove ten plod :-o Ale jestli je horky a hnusny a bere se z nej do energitaku jen nejaky vytaze k, tak je otazka zda to my smysl pestovat :-o Ale vzhledove me prisel zajimavy.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

Na tohle se tesim az ochutnam :-)

Jaboticaba - jen musim zjistit jaka a neco vice o kliceni semene :shock:


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jinak plod je o neco mensi, nez petikoruna, kdyby to z fotek vypadlo, ze jsou uplne stejne. :o
longr
velitel
velitel
Příspěvky: 817
Registrován: 15 lis 2021, 14:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvek od longr »

Semena guarany se prodávají běžně u nás. Zdravá výživa apod. Samozřejmě pak je těžko říct, jak stará a klíčivá jsou, ale ta moje bobtnala a klíčila, chcíplo mi to až ve fázi klíčku, možná na tom měly podíl jarní útoky smutnic v kanclu :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

longr píše:
10 črc 2025, 17:37
Semena guarany se prodávají běžně u nás. Zdravá výživa apod. Samozřejmě pak je těžko říct, jak stará a klíčivá jsou, ale ta moje bobtnala a klíčila, chcíplo mi to až ve fázi klíčku, možná na tom měly podíl jarní útoky smutnic v kanclu :D
No vidim, ze jsi zkousel vse :lol: A nezkousel jsi treba i tu jaboticabu ze semen :shock: ?
Plod uz mekne, zitra ho 100% sezeru.Takze premyslim do ceho pak zasadit semeno nebo zda se musi treba macet par hodin v teple vode.Jeste jsem to nezkoumal, myslel jsem, ze plod vydrzi dele.Takze resim, zda ho dat do kokosaku nebo zahradnickeho substratu (spise raselinoveho) ... a pak do spodem vyhrivaneho miniparniku :-o Jedna rostlinka je fajn, ale proc nemit dve :x
longr
velitel
velitel
Příspěvky: 817
Registrován: 15 lis 2021, 14:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvek od longr »

Počítám, že to může jít rovnou do substrátu. Nijak bych ho nemáčel, jen dobře očistil.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
Příspěvky: 2670
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvek od radek.god »

longr píše:
11 črc 2025, 18:47
Počítám, že to může jít rovnou do substrátu. Nijak bych ho nemáčel, jen dobře očistil.
A mas nejaky tip na cisteni ? V toaletaku ani kapesniku to moc neslo, vzdy tam kousek te naruzovele duziny zustal :-o
Zatim macim v slabem roztoku hypermanganu a myju kvetinacky :-) , pak to hned zasadim :-)
Na netu jsem videl, ze to davali do kokosaku, tak zkusim asi tam.

P.S.: Chut plodu vynikajici !!! Pripominalo mi to visen, ale vyraznejsi :P
Asi to bude ta Plinia CAULIFLORA :-o
Odpovědět